מה צריך לבדוק לפני שקונים טלוויזיה חדשה?

דתיים ושומרי מסורת יכולים להשתמש במסכי טלוויזיה לשלל צרכים בלי להתפשר על העקרונות שלהם. עם זאת, התנאי היחיד הוא לבחור את המסך המתאים - וכך תדעו איך לעשות זאת

אביעד ברטוב 05/09/2019

(צילום: אורח)

dir="rtl">מסך טלוויזיה הוא חלק בלתי נפרד מהסלון של הבית המודרני. כיום יכולים גם דתיים רווקים או בעלי משפחות להשתמש במסך על מנת להקרין תכנים חינוכיים לילדים, להראות מצגות עם תמונות וסרטונים ולצרוך סרטים וסדרות.

עם זאת, התנאי לניצול היתרונות של טלוויזיות הוא כמובן לבחור את המסך בצורה נכונה. היצע המסכים כיום גדול בהשוואה לכל תקופה אחרת בהיסטוריה והמגוון עלול לבלבל את מי שאינו בקיא בענף. אז מה עושים? מתמקדים במספר פרמטרים ומשתמשים בהם על מנת לקבל החלטה מושכלת.

גודל וצורה: כך תדעו מה מתאים לכם

תהליך רכישת טלוויזיה מתמקד בשלבים הראשונים בגודל ובצורה. את גודל המסך מודדים באינצ'ים ובוחרים לפי המרחק בינו לבין הסלון. באופן עקרוני, מסך בגודל 32 אינצ' אמור להתאים לסלון ממוצע בשטח של 12 מ"ר, אך יש כמובן מסכים גדולים או קטנים יותר שיכולים להתאים לבתים פרטיים, לחדרי שינה או לחדרי אורחים.

מבחינת צורה, ההבדל הבולט הוא בין מסך קעור ושטוח. עד לפני מספר השנים המסכים השטוחים שלטו בקטגוריה, אך מאז הומצאו חידושים טכנולוגיים שהפכו דווקא את המסך הקעור לאיכותי יותר. מצד שני, המסך הקעור מתאים בעיקר לגדלים של 40 אינצ' ומעלה והוא לא צפוי להיות אפקטיבי בטלוויזיות קטנות יותר.

איכות וטכנולוגיה: רזולוציה ומערכת ההפעלה

את איכות המסך תוכלו לבדוק לפי כמות הפיקסלים, או במילים אחרות הרזולוציה. ככל שהרזולוציה גבוהה יותר, כך חדות התמונה תשתפר. בין היתר, אפשר לקנות מסכים ברזולוציית HD בלבד ועם כמות פיקסלים של 720X1080, או לבחור במסך ברזולוציית K4 שבה איכות ההפרדה עומדת על פי 4 בהשוואה ל-HD רגיל. היות ויש יותר ויותר תכנים שמשודרים ב-K4, ההמלצה היא לבחור במסך כזה גם אם המחיר שלו מעט גבוה.

במישור הטכנולוגי, אפשר להשוות בין סוגי מסכים לפי מערכת ההפעלה. טלוויזיה חכמה עם סטרימר מובנה, יחידת עיבוד ומערכת הפעלה תהיה יקרה יותר בהשוואה לטלוויזיה פשוטה, אך גם כאן מדובר על השקעה משתלמת לטווח ארוך.

מחיר: מה שזול עולה ביוקר

מסך טלוויזיה מיועד לשמש את המשפחה לשנים רבות והוא מתפקד כרהיט מרכזי בסלון של הבית. בגלל שמה שזול בדרך כלל עולה ביוקר, רצוי לקבוע מסגרת תקציב ולנסות לא לחרוג ממנה - אבל גם לא להתפשר על איכות.

בפועל, מה שעושים כדי לחסוך זה להשוות מחירים, לקבל המלצות ולהגדיר צרכים ספציפיים. בכל אחד מהמקרים הללו, הדגש הוא על שימוש במסך ככלי לתקשורת ועל משהו שמשתלב בבית בלי לסתור את העקרונות של אורח החיים המסורתי.