מהו אבחון דידקטי ופסיכודידקטי ומתי נעזרים בהם

במקרים רבים תלמידים מתקשים בלימודים והסיבה לכך היא סוג כלשהו של לקות למידה. הופעת לקות למידה אצל ילדים ומבוגרים היא תופעה נפוצה למדיי.

לקות למידה מאופיינת בעיכוב או בפגיעה ביכולות הקשורות ליכולת הלמידה. הכוונה בדרך כלל ליכולת הקריאה, הכתיבה, החישוב - אך הפגיעה יכולה להיות קשורה גם לזיכרון, הבנה או קשב.

אביעד ברטוב 04/09/2019

(צילום: Pixabay)

dir="rtl">הפרעות קשב וריכוז נכללות כיום גם הן בתחום לקויות הלמידה. הפרעות אלו, שבעבר הרחוק לא ידעו במערכת החינוך כיצד לאבחן אותן ולטפל בהן, נחשבות כיום לדבר הניתן להעניק בו עזרה. באמצעות כלים כמו הוראה מתקנת ולעיתים באמצעות טיפול תרופתי - אנשים הסובלים מלקויות למידה או הפרעות קשב וריכוז יכולים להיעזר בטיפולים המשפרים את היכולות הלימודיות שלהם.

כיצד מאבחנים?

על מנת לאבחן עיכובים ביכולת הלמידה אצל ילדים ומבוגרים ניתן לעשות אבחון פסיכודידקטי או אבחון דידקטי.

האבחון הפסיכודידקטי הוא אבחון המחולק לחלק פסיכולוגי ולחלק דידקטי. האבחון מבקש לבדוק את היכולות השונות של הנבדק בתחום הקוגניטיבי ויכולת הלמידה. החלק הפסיכולוגי של האבחון הפסיכודידקטי מתייחס גם לעולמו הרגשי של המטופל. האבחון נועד לבדוק האם ישנן בעיות רגשיות שמפריעות למאבחן ללמוד. חלקים אלו יכולים להיות ערך עצמי ירוד, חוסר ביטחון עצמי, קשיים חברתיים וכדומה. החלק הפסיכולוגי בודק גם אלמנטים קוגניטיביים שונים.

החלק הדידקטי של האבחון הפסיכודידקטי בודק יכולות למידה. יכולות כגון זיכרון, הבנת הנקרא, יכולת חישוב, יכולת הסקת מסקנות, יכולות הקשורות בשפה וכדומה.

אבחון פסיכודידקטי מבוצע בידי פסיכולוג שעבר הסמכה לכך. את האבחון מבצעים בדרך כלל כאשר הורים או מורים במערכת החינוך מזהים שתלמיד מסוים מתקשה מאוד בלימודים לעומת חבריו לכיתה בני אותו גיל. במקרה כזה, האבחון משמש על מנת לקבוע מהם בדיוק הקשיים שאתים מתמודד הילד וכיצד ניתן לעזור לו.

במקרים רבים מתבצע אבחון דידקטי בלבד - ללא החלק הפסיכולוגי. האבחון הדידקטי משמש גם הוא לאיתור לקויות למידה ובודק יכולות קריאה, כתיבה, חישוב, זיכרון, תפיסה חזותית ותפקודי שפה (אוצר מילים, מבע מילולי וכו').

את האבחון הדידקטי מבצע מאבחן דידקטי שהוסמך לכך על ידי משרד החינוך.

אבחון דידקטי ופסיכודידקטי למבוגרים

למרות שאבחון פסיכודידקטי נעשה בדרך כלל לתלמידים ולילדים, קיים גם אבחון פסיכודידקטי למבוגרים. הדבר רלבנטי בדרך כלל לסטודנטים או לאנשים הנמצאים במסגרת לימודים מטעם מקום העבודה, למשל. אבחון דידקטי  למבוגרים דומה מאוד לתהליך שמאבחן לקויות למידה אצל ילדים ונוער. ניתן כיום לערוך את האבחון גם על ידי מכונים פרטיים על מנת לאבחן ולקבל את תוצאות המבדק - היכולות לסייע בגיבוש אסטרטגיות שיעזרו למבוגר לשפר את יכולת הלמידה שלו.        

מה עושים עם תוצאות האבחון

כאמור, האבחון הדידקטי או הפסיכודידקטי נותן תמונה מקיפה הממפה את יכולות הלימוד והשימוש בשפה של הנבדק. מיפוי זה מאפשר לסייע בגיבוש טיפול מתאים. כאשר מדובר בילדים, ישנן מסגרות שונות היכולות לסייע להם. תחום שלם של הוראה מתקנת פותח על מנת לסייע לילדים לשפר את מיומנויות הלמידה שלהם.

לעתים מחליטים במערכת החינוך, בעקבות תוצאות אבחון דידקטי או אבחון פסיכודידקטי, לשלב את הילד במסגרת חינוכית נפרדת, במידה והפערים גדולים מדיי מהנורמה בקרב בני גילו.

תוצאות האבחון משמשות להבנה טובה יותר של האתגרים איתם מתמודד הילד או המבוגר הנבדקים. במקרים בהם חלק מקושי הוא רגשי - כגון חרדה, ביטחון עצמי ירוד וקושי להסתדר חברתית - ניתן באמצעות טיפול רגשי המוענק למאבחן לשפר את היכולות הלימודית שלו. בכל מקרה, תוצאות האבחון הדידקטי מתקבלות בדרך כלל לאחר תהליך של כמה מפגשים.