כיצד פועל ספק כוח DC משתנה

ספק כוח, באנגלית Power Supply, הוא רכיב אלקטרוני חשוב הנחוץ להפעלת מגוון רחב של מכשירי ומוצרי חשמל, לרבות מערכות אלקטרוניות שונות בתעשייה. יש מספר סוגים של ספקי כוח כמו ספקים בתצורת DC - AC, ספקים ממותגים ודגמים ייעודיים וברי תכנות המתאימים בעיקר למעבדות ולצורכי מחקר ופיתוח.

אביעד ברטוב 04/09/2019

(צילום: Pixabay)

dir="rtl">באופן כללי, ספק כוח DC משתנה נראה כמו רכיב אלקטרוני פשוט יחסית, אך למעשה זהו התקן מתוחכם ועמיד המתאים למגוון שימושים ואפליקציות. ספק כוח DC משתנה מספק מתח וזרם מדויק ויציב, בצורה אמינה ובטוחה, וללא כל תלות בעכבת העומס, נמוכה או גבוהה. בדרך כלל, ספקי כוח DC מספקים שתי אפשרויות לפעולה, במצבים של מתח קבוע (Constant Voltage) ההתקן מווסת את מתח המוצא בהתאמה מדויקת לכיווני ולצורכי המשתמש. במצבים של זרם קבוע (Constant Current) הספק מווסת את הזרם החשמלי.

ספקי כוח DC

ספק כוח DC משתנה מייצב את המתח והזרם בהתאמה לצורכי המשתמש. במצב של CV, כלומר מתח קבוע, מתח המוצא בהתקן תואם את כוונון המתח על פי מפרטי הדיוק של המכשיר המחובר לספק. הזרם החשמלי נקבע על יד עכבת העומס. במצב של CC, כלומר זרם קבוע, זרם המוצר בהתקן תואם לכוונון גבולות הזרם, והמתח נוצר על ידי עכבת העומס.

כדאי לדעת כי ספקי כוח בתצורת dc dc power supply מספקים בדרך כלל מודד מובנה במכשיר שתפקידו למדוד את המתח והזרם. המודד מבצע גם מדידות של המתח והזרם המסופקים בנקודת המוצא של ההתקן. המודדים מחזירים את נתוני קריאת המתח ו/או הזרם לספק הכוח, ערכים אלו נקראים על ידי אנשי המקצוע בכינוי ערכי קריאה חוזרת. רוב הדגמים האיכותיים של ספק כוח DC משתנה, ובמיוחד הדגמים המקצועיים והמתקדמים, מצוידים במודד דיגיטלי, המודד הדיגיטלי משתמש בממיר אנלוגי לדיגיטלי, וניתן לצפות בערכי המדידה על המסך המותקן בחזית ספק הכוח, בהתאם לדגם אפשר להעביר את ערכי המדידה גם לממשק מרוחק, לדוגמה ממשק השליטה והבקרה של ספק הכוח המשתנה במחשב.

המבנה הבסיסי של ספק כוח DC משתנה דומה למבנה של ספקי כוח רגילים, ההתקן האלקטרוני כולל שנאי שתפקידו להוריד או בהתאם לצורך להעלות את מתח הכניסה. חשוב לבחור נכון את מתח הכניסה כדי לא לגרום נזק להתקן. אחרי השנאי המקבל את מתח הכניסה נמצא המיישר, לכן במצב בו מתח הכניסה חיובי וגבוה ממפל המתח הנדרש לפתיחת הדיודה, הזרם החשמלי ממשיך הלאה לעומס. אם מתח הכניסה שלילי הדיודה לא תאפשר לזרם לעבור, לכן אין זרם על העומס. אחרי המיישר נמצאים רכיבים אלקטרוניים כמו פילטר כניסה ומייצב.

ספקי כוח מחברת TDK למבדא

חברת TDK למבדא היא חברה בינלאומית עם מפעלי ייצור גם בישראל, החברה מתמחה בפיתוח, תכנון, ייצור ושיווק ממירי מתח, ספקי כוח מכל הסוגים וליין רחב של מוצרים נוספים. החברה המובילה מציעה פתרונות לכל דרישה ובקשה, לרבות פתרונות מתקדמים לאפליקציות במכשור רפואי, בציוד ביטחוני, בתעשייה, בתקשורת וכדומה.