בחזית ההגנה על הקשישים

אחד מכל חמישה קשישים בישראל סובל מניצול או התעמרות || בקרב ציבור העולים הקושי מחמיר יותר עקב מגבלות השפה || עורכי הדין של יד שרה פועלים מסביב לשעון ועוצרים בנחישות את התופעה || אל תהססו לפנות למוקד ההגנה *6444

אביחי טבק 03/09/2019

(צילום: Pixabay)

dir="rtl">מאז עלתה גב' נטליה ארצה, התקשתה ללמוד את השפה ולהכיר את המציאות הישראלית. היא הייתה תלויה בבעלה לחלוטין, ומאז שנפטר סייע לה בנה, איגור, בכל תחום. בשנים האחרונות, נזקקה נטליה לעזרה רבה לאחר שהפכה לסיעודית, ואיגור היה שם בשבילה בכל שעה.

כשנהרג איגור ז"ל בתאונת דרכים, אי אפשר היה לאמוד את הסבל הנורא של האם השכולה. מלבד הכאב הצורב על מותו הפתאומי של הבן שאפילו לא זכה להקים משפחה, נותרה כעת האם הבודדה בלי נפש חיה בעולם. למזלה, דאג לה הבן קודם לכן למטפלת צמודה, אך נטליה לא ידעה איך תוכל להסתדר.

בדיוק בשעתה הקשה כל כך, פגשה היא את נ' שהציג את עצמו כידיד קרוב של איגור. הוא הבטיח להיות שם לצידה, למלא את מקומו של הבן האהוב, ונטליה ראתה בו מלאך מושיע. היא העבירה אליו בשמחה את כל החשבונות, את ההרשאות הבנקאיות ויפויי הכח הנדרשים, וקיוותה שהוא יסדר עבודה הכל. בדיוק כמו איגור.

רק אחרי שכל רכושה של נטליה, כולל קצבת הזקנה ודמי הירושה של איגור, עברו לרשותו של נ', גילתה נטליה לחרדתה את פניו האמיתיות של הנוכל. הוא נטל הכל לעצמו, מאפשר לה בקושי דמי קיום זניחים לשיקול דעתו, הרבה פחות מהמינימום לו נזקקה. כעת, לא יכלה לעשות דבר. באופן חוקי הכל היה שלו, ואיך היא במצבה ובמוגבלותה תוכל להתמודד?

למזלה, דווקא המטפלת היא ששמעה על אגף הסיוע המשפטי 'יד ריבה' שבמסגרת יד שרה. הגב הרחב של יד שרה וההתערבות המהירה והאינטנסיבית של עורכי הדין שלה, העניקו לנטליה משענת משפטית ואנושית. נ' גילה לתדהמתו ש'הטרף הקל' אינו עוד כפי שהיה. ההשתלטות העויינת אותה תכנן לבצע גם על ביתה הפרטי של גב' נטליה נמנעה ברגע האחרון, ולאחר שהבין כי הוא עומד לשלם ביוקר על פעולותיו, מיהר להשיב את כל הרכוש הגזול, עד הפרוטה האחרונה. עורכי הדין של יד ריבה העבירו את המשך הטיפול למסגרת שירותי התמיכה של יד שרה, אלו איתרו את קרובי המשפחה של נטליה ודאגו יחד עימם למסגרת משפחתית וקהילתית חמה ותומכת שהעניקו לה את האפשרות להזדקן בכבוד. 

נטליה לא לבד בצרה. על פי נתונים שפרסמה אוניברסיטת חיפה, כמעט אחד מכל חמישה מקרב אוכלוסיית הקשישים, המהווה כ-11% מכלל הישראלים, סובל מהתופעה. על פי נתוני יד שרה, במגזר העולים התופעה חריפה הרבה יותר.

נטליה לא לבד גם ברווחה. עורכי הדין באגף 'יד ריבה' - שירות הייעוץ המשפטי של יד שרה, העניקו עד כה שירותי הגנה חיוניים למעל 20,000 קשישים בישראל שניצלו מעושק ולעיתים אף מהתעמרות. במסגרת מחלקת יד ריבה פועלים אנשי מקצוע ותיקים ומנוסים במגוון תחומים וגם צוותים רב-מקצועיים מתחומי הרפואה, המשפט והרווחה. במוקד יד שרה מעבירים בקשות לסיוע מכל רחבי הארץ, ועורכי הדין של יד ריבה מגישים את הסיוע המיידי והמושלם, מסניף יד שרה וכשצריך - מבית הפונה. 

 

לדיווחים על מקרי עושק והתעללות וקריאה לסיוע, ניתן לפנות למוקד הארצי של יד שרה בטלפון 6444*