ההבדלים בין ביטוח מקיף לרכב ישן מול חדש

עומדים להזמין ביטוח מקיף לרכב ישן? כדאי להכיר את ההבדלים בין ביטוח זה המיועד לרכב חדש או חדש יחסית לבין הזמנה לביטוח לרכב בן שתיים עשרה שנים ויותר. במאמר זה נכיר את המאפיינים של הביטוח המקיף, מה הייחוד של ביטוח לרכב ישן ומתי לא ניתן לבטח את הרכב? 

אביעד ברטוב 02/09/2019

(צילום: אורח)

מהו, בעצם, ביטוח מקיף?

ביטוח מקיף נועד כדי בכדי לכסות את ההוצאות של נהג הרכב במקרה שהרכב עבר תאונה או נגנב. הביטוח מכסה את כל נזקי הרכוש הן עבור הנהג שרכבו נפגע והן עבור הנהג שבו פגע הרכב. במקרים רבים הנהג יצטרך להשתתף בעלות תיקון הנזק כאשר חברת הביטוח גובה השתתפות עצמית. במקרה של גניבה חברת הביטוח תשלם את עלות הרכב או סכום קרוב לכך.

ביטוח לרכב ישן

כאשר מבצעים ביטוח מקיף לרכב ישן, יש לקחת בחשבון כי עלות הפוליסה תהיה גבוהה יותר. מדוע? הרי ערכו של הרכב הזה נמוך בהרבה ואם ייגנב חברת הביטוח תצטרך להשיב למבוטח סכום נמוך. הסיבה לכך היא שרכבים ישנים נוטים לצבור בלאי העשוי לגרום לתקלות ולתאונות. בנוסף, כאשר הרכב נפגע כתוצאה מתאונה, קשה יותר להשיג את החלפים לרכב. לכן, חלק מחברות הביטוח יסרבו לבטח בביטוח מקיף רכב ישן מאוד.

מה ניתן לעשות אם חברת הביטוח לא מוכנה לבטח בביטוח מקיף את הרכב?

אם שנת היצור של הרכב שלכם היא לפני 1995, סיכוי סביר שחברת הביטוח שלכם תסרב לבטחו בביטוח המקיף. במקרה כזה תוכלו לעשות את ביטוח החובה כמובן ולעתים להוסיף גם פוליסת ביטוח צד ג' לרכבכם. ביטוח זה אינו מכסה אמנם את נזקי הרכוש שלכם, אך מכסה אתכם מפני פגיעה בצד ג' עם הרכב. נכון, אתם לא מעוניינים להשקיע ברכב הישן שלכם שערכו אינו גדול, אך אם פגעתם ברכב חדש תשמחו מאד לגלות כי אינכם צריכים לשלם את מלוא הסכום על מנת לתקנו.

מחירי הביטוח המקיף לרכב שניתן לבטחו

לפעמים, כאשר הרכב בן שתיים עשרה שנים למשל, חברת הביטוח עדיין מוכנה לבטח אותו בביטוח מקיף. אך, עלויות הביטוח השנתיות אינן מצדיקות רכישה של פוליסה כזו. במקרה זה, מומלץ לעשות שיקולים נוספים. האם יש סכנה שהרכב יפגע מתאונה ותרצו לקבל את ההחזר הכספי עליו או לקנות רכב אחר? האם יש סיכוי כלשהו שהרכב ייגנב למרות שהוא משנתון ישן (למטרת חלפים למשל)? כל נהג יכול לחשוב על השיקולים השונים לפני שהוא מזמין ביטוח מקיף לרכב ישן. בין השאר כדאי לקחת בחשבון:

• אם הרכב נגנב האם משתלם יותר לקנות חדש או לשלם מספר שנים על הביטוח המקיף?

• אם יש תאונה כלשהי האם יוכל לשלם בעצמו על החלפים?

• במקרה של פגיעה ברכב אחר האם יוכל לכסות את הנזק לרכוש? אם לא, כדאי לשקול רכוש ביטוח צד ג' לפחות אם לא מקיף.

ביטוח למספר שנים

לפעמים חברת הביטוח תאשר לרכוש ביטוח מקיף למשך שנתיים או שלוש. לאחר מכן, כאשר הרכב ישן מדי לא ניתן יהיה להזמין פוליסה לשנים נוספות. כל זאת תלוי בשנתון, סוג הרכב ובאיזה חברה מבוטחים. בנוסף, אם היו תביעות קודמות של אותו הנהג על רכבים אחרים בשנים קודמות, יתכן וחברת הביטוח תסרב לבטח את הרכב מכיוון שהנהג אינו זהיר ולא רק בגלל השנתון של הרכב.

האם כדאי לקחת בחשבון את נושא הביטוח לפני רכישת רכב ישן?

לאור האמור לעיל, לפעמים כדאי לבדוק עם חברות הביטוח האם יסכימו לבטח את הרכב הישן עוד לפני שרכשתם את הרכב. במידת האפשר, כדאי לנסות ולבחור רכב משנתון חדש יותר כדי שיהיה אפשר ליהנות מביטוח מקיף המעניק את השקט הנפשי כאשר אתם נוהגים ויודעים כי גם במקרה של תאונה חלילה הרכב מכוסה מבחינה ביטוחית.

ביטוח לרכב חדש

ביטוח מקיף לרכב ידש הוא הכרחי, ההשקעה על הרכב הינה גדולה ואינכם רוצים למצוא עצמכם רוכשים רכב חדש מכספפכם במידה והוא נגנב. הביטוח המקיף לרכה החדש יכול להוזיל את העלויות במידה וברככבכם ישנם אמצעי התרעה ומיגון שונים. כמו כן, רכבים חדישים עשויים להיות בסכנת פריצה גבוהה יותר מרכבים ישנים וכמובן שבמידה וחלילה הייתם מעורבים בתאונה עלויות החלפים או במידה והרכב במצב טוטל לוס עלולים להגיע לאלפי שקלים ואף לשווי הרכב המלא לכן אם רכשתם רכב חדש חשוב שתרכשו גם פוליסת ביטוח מקיף אשר תגן עליכם ותפצה אתכם בשעת הצורך.