גזים אצל תינוקות - אפשר להתמודד עם זה

כל אדם שעושה את צעדיו הראשונים בתוך עולם ההורות, מודע לבעיה הזו - גזים אצל תינוקות שמסבים להם כאב וגובים מההורים את מחיר שעות השינה והלחץ הנפשי. ולמרות זאת, נראה שלא משנה כמה מודעות יש לאדם בנושא, אין מנוס מתחושת חוסר האונים כשהבייבי שלהם בוכה ללא הרף.

יעל וייס 28/08/2019

לשמחתם, לומדים ההורים במהירות שהבכי הוא חלק בלתי נפרד מהחיים עם תינוק. הבעיה היא שגם אחרי שמתרגלים, בכי של תינוק גורם לאי שקט, וההורים מוצאים עצמם מנתחים שוב ושוב את גורם הבכי. אז מה בעצם מפריע לו? ומה עושים כדי לעזור?

כמה טיפים להקלה על גזים אצל תינוקות

אחת הסיבות השכיחות ביותר להתקפי הבכי אצל תינוקות (בדגש על שלושת החודשים הראשונים) היא כאבי הבטן. אנחנו מכנים אותה גזים אצל תינוקות הרופאים מכנים אותה 'קוליק' ורק ביננו, זה לא ממש משנה איך תקראו לזה. מדובר בהתקפי כאבים חדים שגורמים לתינוק להתפתל מכאב, כאשר אחת ההנחות לקיומם של הכאבים הללו, הוא חוסר בשלות מערכת העיכול של התינוק.

#12025 גזים אצל תינוקות

חשוב להבין שמרבית התינוקות יפסיקו לסבול מהגזים הללו לאחר שלושה חודשים, אבל בזמן של הורים מדובר בפרק זמן די משמעותי. כדי להקל על ההורים ועל התינוק, אספנו מספר טיפים יעילים:

• בזמן ההאכלה - מומלץ להקפיד להאכיל את התינוק בתנוחה שבה הוא לא מאוזן לגמרי, אלא מעורסל במעין תנוחה אלכסונית וכשראשו גבוה מגופו. יש לוודא שפטמת הבקבוק תקינה ומלאה בנוזל, אחרת התינוק עלול לבלוע אוויר. אל תשכחו להרים את התינוק מידי כמה דקות כדי לאפשר לו לשחרר אוויר.

• שמרו על תנועתיות - זו תסייע לגזים שנכלאו במערכת העיכול של התינוק להשתחרר החוצה. אם יש לכם כדור פיזיו בבית תוכלו להשתמש בו כשהתינוק בידכם (בזהירות!), בריקוד קל על הידיים של אבא או אמא, וגם טיול בעגלה באוויר הצח.

• עיסוי בטן - עסו בעדינות רבה את בטן התינוק בתנועות מעגליות. עיסוי מקל על גזים אצל תינוקות והקפדה עליו לפחות פעם ביום תסייע לשחרר את הגזים ממערכת העיכול.

• אמבטיה חמימה - בשביל התינוק מדובר בחוויה של ממש שגם תקל על הכאבים וגם תסיח את הדעת מהם. בדרך כלל עושים זאת בתוך גיגית קטנה, בזהירות רבה כמובן כדי שלא ייכנס סבון לעין של הבייבי שלכם וייתן לו עוד סיבה לבכות.

תזונה בריאה ומזינה

דרך נוספת להקל על הכאבים ולמנוע התקפים כאלו בעתיד היא הפרוביוטיקה. מחקרים הוכיחו שהחיידק הפרוביוטי לקטובצילוס ראוטרי יעיל ביותר בהפחתת בכי בשל גזים אצל תינוקות הסובלים מקוליק. החיידק הידידותי קיים באופן טבעי בחלב האם ובגופם של תינוקות. נאמר כי שבוע אחד של צריכת החיידק יסייע בהקלה על הכאב ויפחית משמעותית את ההתקפים הללו, כך שאם גם אתם חפצים בלילה של שקט עבורכם ועבור הבייבי שלכם, זה הזמן לעבור לתזונה בריאה!