מה זה איטום מעטפת ומתי הוא נדרש?

העיסוק באיטום המבנה הוא שלב אליו מגיע כל בעל בית או דירה, שכן מרבית ה נשחקים במוקדם או במאוחר מטבעם, ואז מתחילים להתמודד עם בעיות של רטיבות החודרת פנימה, בריחה של חום ועוד. 

יעל וייס 08/08/2019

(צילום: אורח)

כאשר מתחילים להתמודד עם בעיות אלו מגלים כי איטום מבנים הוא תחום רחב ועשיר, הכולל לא רק שורה של טכניקות ושיטות עבודה שונות ומתקדמות, אלא גם סוגים רבים ושונים של בעיות איטום, המתאפיינות לרוב על פי המיקום המבנה בו הן מתרחשות. בתוך התחום הרחב של איטום הבית והמבנה, ניתן למצוא גם את הביטוי השגור יחסית - איטום מעטפת. מהו איטום מעטפת, מתי הוא נדרש ומה חשוב לדעת כאשר מחפשים אחר אנשי מקצוע לביצוע עבודת איטום מעטפת?

איטום מעטפת המבנה וקירותיו החיצוניים

המונח "איטום מעטפת" מתייחס לרוב לצורך באיטום מקיף וכולל של המעטפת החיצונית של המבנה, כלומר - קירותיו החיצוניים, גג המבנה וכד'. זאת בניגוד למצב בו קיים צורך באיטום פנימי ונקודתי, באיטום בקירות פנימיים בפנים המבנה, בבעיות איטום בנקודות המעבר בין דירה לדירה בתוך המבנה וכו'. כמובן שבמצבים שונים ובמבנים שונים המשמעות של "איטום מעטפת" עשויה להשתנות, או שיושמו דגשים על חלקים מסוימים במעטפת המבנה, בהתאם למאפייניו הייחודיים. במבנים רבים נוצרת בעיית איטום במעטפת המבנה בנקודות המפגש בין המבנה לבין הקרקע עליה הוא יושב. נקודות וקווי מפגש אלו משמשים פעמים רבות בפועל כמוליכי רטיבות, בהם מצטברת הרטיבות לאורך זמן עד שמתחילים לחדור פגעי רטיבות גם לקירות הפנימיים של המבנה (כולל כמובן נזקים גם לקירות החיצוניים דוגמת קילופי צבע ובעיות נוספות). הן במקרים אלו והן במקרים אחרים של פגעי רטיבות במעטפת המבנה, נוצר צורך בעבודת איטום מקצועית ואיכותית, כזו אשר לא רק תפתור את הבעיה כרגע אלא גם תחזיק מעמד לכל הפחות לאורך כמה וכמה שנים, ולא תאפשר לבעיה לחזור ולהופיע כבר במהלך החורף הבא.

כיצד נזהה מתי נדרש איטום מעטפת?

כיצד ניתן לזהות מתי נדרש איטום מעטפת מקצועי ומתי מדובר בבעיה נקודתית ופנימית למבנה? כאמור, במקרים רבים מתגלות בעיות של חדירת מים בקירות הפנימיים של המבנה, אך מקורן של בעיות אלו הוא דווקא במעטפת החיצונית של המבנה. ובכן, במידה ואנו מצליחים לזהות ישירות בעיות באיטום בקירות החיצוניים (דוגמת סדקים גדולים, קילופי צבע, זיהוי נקודות בהן חודרים מים בסמוך לקרקע וכו'), כנראה שנדרשת עבודת איטום מעטפת ועלינו לפנות לחברת איטום מקצועית המתמחה בין היתר גם באיטום מעטפת וקירות חיצוניים. אך גם בבעיות איטום פנימיות, כאמור, קיים לרוב חשש כי מדובר במקור בעיית איטום במעטפת החיצונית. גם במקרים אלו מומלץ להיוועץ עם חברת איטום מקצועית. רק בעל מקצוע מקצועי ומנוסה מתחום האיטום יוכל לזהות בוודאות את מקור הבעיה ולאבחן האם נדרשת (גם) עבודת איטום מעטפת חיצונית. בדיקה זו אינה מורכבת או יקרה במיוחד, ויכולה לחסוך לכם הרבה מאוד זמן, כסף ועגמת נפש.

המאמר באדיבות איטום פז אשר הינה חברת איטום מקצועית וותיקה המבצעת עבודות של איטום גגות, איטום קירות חיצוניים ומגוון עבודות נוספות בתחום .