עשור לרצח בברנוער: כ-80% מהציבור הישראלי חושב כי רצח על רקע העדפה מינית יכול לקרות שוב

הערב יקיים ארגון הנוער הגאה (איגי) ערב זיכרון לציון 10 שנים לרצח בסינמטק תל אביב ולרגל ציון התאריך העגול מפרסמים בארגון נתונים מדאיגים אודות תחושות הציבור הישראלי, הדתי והחילוני, לגבי קבלת האחר.

אביעד ברטוב 04/08/2019

(צילום: אורח)

dir="rtl">ב-1 לאוגוסט ימלאו 10 שנים לרצח בברנוער שבו נהרגו ניר כץ ז"ל, בן 26, מדריך בברנוער, וליז טרובישי ז"ל, בת 16, חניכה בברנוער. עמם נפצעו מדריך נוסף, חן לנגר, ותשעה בני נוער אחרים שנכחו במקום בעת האירוע.

לקראת ציון תאריך העשור לרצח שטרם פוענח, יזם איגי סקר במטרה לבדוק האם הציבור הישראלי מאמין כי אירוע דומה לרצח שהתרחש בברנוער עלול לקרות שוב. הסקר נערך באמצעות מכון שילוב בקרב 500 נשאלים בגילאי 15-60.

ממצאי הסקר העלו כי 76% מהציבור הישראלי חושב שיכול לקרות רצח נוסף על רקע העדפה מינית בישראל. נתון אף חמור יותר מצביע על כך כי שליש מהציבור (28%) בטוח כי רצח כזה יקרה שוב. מנגד, רק 2% מהאוכלוסייה בטוחים כי רצח כזה לא יקרה בעתיד. בפילוח שנעשה בקרב קהל מבוגר יותר (50 ומעלה) עלה כי מעל 73% מהישראלים בגילאים אלו חושבים כי רצח על רקע העדפה מינית יקרה שוב.

עופר נוימן, מנכ"ל איגי: "בקיץ הזה ימלאו עשר שנים לפיגוע הירי הרצחני בברנוער, אירוע שהותיר אחריו פצע עמוק וכואב בהיסטוריה של הקהילה. אסור לנו לשכוח שהמאבק הוא לא רק של הקהילה הגאה, אלא מאבק קריטי למען הדמוקרטיה בישראל. אנו רואים שהאלימות כנגד הקהילה הגאה עדיין מאיימת על צעירים וצעירות אשר בסך הכל רוצים לחיות את זהותם, הערב, נתאחד עם תנועות נוער נוספות כדי להעביר מסר של אהבה ושוויון, ויחד נמשיך להיאבק כנגד האלימות, חוסר השוויון והאפליה של הקהילה הלהט"בית בישראל."

הרוצח עדיין לא נתפס

במוצאי שבת, ה-1 באוגוסט 2009, אירע פיגוע הירי בבית אגודת הלהט"ב בתל אביב, בעת פעילות שגרתית של חניכי איגי. כ-6 שנים לאחר מכן, ה-30 ביולי 2015, נרצחה בדקירות סכין שירה בנקי בת ה-16, במהלך השתתפותה במצעד הגאווה בירושלים על ידי ישי שטיסל, אשר פצע גם שישה צועדים אחרים, וביום שישי שעבר, ה-26.7.19, נדקר נער בן 16 מטמרה בכניסה לבית דרור, מקלט לנוער להטב"י, אשר נפצע באורח קשה, הדוקר טרם נמצא אך אחיו של הנדקר, מטמרה גם הם, נעצרו בחשד לקשר למעשה.

בכדי לציין עשור לפיגוע הירי בברנוער ולזכרה של שירה בנקי, יוביל איגי אירוע מיוחד בו ישתתפו משפחות הנפגעים, ונערים ונערות מארגונים ותנועות נוער ביניהן הנוער העובד והלומד, נוע"ם-נוער מסורתי, הצופים, כנפיים של קרמבו, המחנות העולים, בני המושבים, השומר הצעיר, נחשונים ותנועת תרבות.

באירוע תישא דברים איילה כץ, אימו של אחד הנרצחים, ניר כץ.