מקורות הלוואה אפשריים לעסקים וחברות בישראל

 

ישנם כמה מקרים שבהם עסקים או חברות גדולות יזדקקו להלוואה. לפעמים מדובר במצב פיננסי בעייתי שנוצר לאחר שנים של ניהול קלוקל והגעה למצב של עסק בקשיים, ולעיתים מטרת ההלוואה היא הפוכה - לצורך הרחבת העסק, שהצליח וכעת בעליו מעוניינים להגדילו. כמובן שלפעמים פשוט מדובר בעסק חדש או חברה חדשה שזקוקה למימון ראשוני כדי לצאת לדרך.

 

עידן הראל 30/05/2017

 

כך או כך, בנושא הלוואות לעסקים ולחברות, חשוב להיעזר אך ורק באנשים שניתן לסמוך עליהם, על מנת לייצב את העסק מבחינה כלכלית ולא לגרום למצב להידרדר עוד יותר.

ייחודיות תחום ההלוואות עבור עסקים וחברות

בניגוד להלוואות פרטיות של אנשים מן השורה, כאשר חברה או עסק הם הלווים- מדובר לרוב בסכומי כסף גבוהים מאוד. זוהי הייחודיות העיקרית של התחום, ועל כן הוא כרוך בהרבה מאוד סיכונים. כפי שרווחיה של חברה עשויים להיות גבוהים מאוד, כך גם ה"בורות" הכלכליים אליהם היא עלולה ליפול.

לפעמים כאמור, מדובר בהפך: הלוואות לעסקים ולחברות, אשר יש צורך בהן על מנת להגשים את השאיפה להגדיל את העסק ואת רווחיו. במקרה כזה רק הלוואה שתאפשר רכישת ציוד מתאים, שכירת עובדים נוספים והגדלה פיזית של בית העסק, תאפשר למעשה גם את ביצוע העבודה בהיקף הרחב יותר, ובסופו של דבר את יישום הפוטנציאל הרווחי הגבוה יותר, שהוא מטרת הבעלים מלכתחילה.

סיוע פיננסי מהבנק - האם זה תמיד הפתרון המתאים?

סיוע פיננסי באמצעות הלוואות לחברות דרך הבנקים, זוהי הדרך הזמינה והמקובלת ביותר כיום. הבנקים הגדולים בישראל מהווים כמובן מקור יציב, גוף גדול ואמין ממנו אפשר לבקש את ההלוואה.

אם מדובר בחברה מבוססת, מקצועית ואמינה, הבנקים נוטים לעזור עד כמה שניתן, ולפרוס את ההחזר לתשלומים רבים, שלעיתים יושבו אליו רק לאחר כמה שנים.

החיסרון העיקרי שבפנייה לבנקים לצרכי הלוואה לחברות ועסקים, הוא בסיכון מסגרת האשראי. הנושא עלול להוות בעיה במיוחד במידה ובעל העסק פנה אל הבנק שבו הוא מנהל את החשבון העסקי שלו, ולמעשה התנאים שמציב הבנק לצורך קבלת ההלוואה עלולים להיות נוקשים יותר, לעומת הלוואות חוץ בנקאיות שמאפשרות יותר תנועתיות ודינמיות, ובעיקר אינן פוגעות במסגרת האשראי של העסק.

הלוואות חוץ בנקאיות - למי הן מיועדות?

ישנם מספר גורמים שיכולים להציע הלוואות לחברות ולעסקים, שאינן בנקים. כאלו הם למשל קרנות פנסיה וחברות האשראי, שיכולות להציע הלוואות אבל הריבית שיבקשו - לרוב תהיה גבוהה הרבה יותר מזו שיציע הבנק.

למרות ההחזר הכללי שעלול להסתכם בסכום גבוה הרבה יותר מהסכום שנלווה בתחילה, עבור עסקים רבים מדובר בהצלת נפשות של ממש.

הלוואות חוץ בנקאיות "נתפרות למידותיהם" של הלווים, ומותאמות לצרכים שלהם. בכלל זה ניתן למנות תשלומים רבים - ממש כפי שהבנק יציע, אך מבלי לסכן את מסגרת האשראי.

נוסף על כך אפשר להתאים את תנאי ההלוואה ליכולות הכלכליות הנוכחיות של בעל העסק, והנוחות העיקרית מתבטאת בהפרדה מוחלטת של החזרי ההלוואה מהחשבון העסקי, וניהול מקביל של שניהם מבלי שהעסק ייפגע.

לא מעט עסקים וחברות בישראל נדרשים בשלב כלשהו לקחת הלוואה או להשיג מימון ממקור חיצוני. במקרה כזה תמיד כדי לבצע סקר שוק והשוואת הלוואות לעסקים לפני שמחליטים על מקור לקיחת ההלוואה.

חלק מבעלי העסקים והחברות יעדיפו הלוואה בנקאית ואילו לחלק תתאים יותר אפשרות של הלוואה חוץ בנקאית. בסופו של דבר צריך להשוות ולראות היכן ניתן לקבל את ההלוואה בתנאים המתאימים והמשתלמים ביותר עבורכם.