הרב שנוולד: "מגמות מדאיגות בקשר בין ישראל ליהדות התפוצות"

ראש ישיבת ההסדר "מאיר הראל" במודיעין, הרב (אל"מ מיל') אליעזר שנוולד הזהיר בעצרת עולמית מתהליכים המתרחשים בקהילות היהודיות בתפוצות.

רינת הברמן 04/01/2017

(צילום: אורח)

dir="rtl">ראש ישיבת ההסדר "מאיר הראל" במודיעין הרב (אל"מ מיל') אליעזר שנוולד נשא דברים בעצרת העולמית של המנהיגות האורתודוקסית שארגן המערך לשירותים רוחניים בתפוצות, בהסתדרות הציונית העולמית. הרב, שחזר לאחרונה מביקור בקהילות היהודיות בצפון אמריקה, שימש כיו"ר מושב שעסק בנושא  'השינויים הגיאופוליטיים במזרח התיכון ואיחודה של ירושלים - בהיבט הביטחוני'.

 בדבריו הזהיר הרב שנוולד מהמתרחש ביהדות התפוצות: "אני חייב לציין שאני מזהה מגמות מדאיגות המסתמנות לעתיד- הקהילות  היהודיות בארץ ובתפוצות הלכות מתרחקות זו מזו. לא מזמן חזרתי ממסע בחו"ל ודנתי בעניין עם רבנים ראשי מוסדות ומנהיגי ציבור שגם הם מרגישים בכך. הקהילות עוסקות פחות בזהות המתבססת על זיקה לארץ. בני הנוער שבאים סוף סוף לארץ מצטופפים במוסדות של "חוצניקים" במקום להתערות במוסדות ישראליים, וללמוד על ההוויה בארץ. אנחנו חייבים לעשות הכול כדי לשנות את המגמה."

 הרב הדגיש את החשיבות והצורך האסטרטגי בחיבור של הקהילות בחו"ל לישראל: "החתירה לאחדות היא - חיונית ברמה האסטרטגית. יש לכך חשיבות גדולה מאוד, משום שאחד מהמרכיבים של הביטחון הלאומי קשור ל'חוסן הלאומי' של החברה הישראלית, חוסן שתלוי באחדות למרות העדר האחידות וריבוי המגזרים בחברה. הלקח ההיסטורי מלמד אותנו שבכל פעם שהיינו מאוחדים הצלחנו להתמודד עם אתגרים קשים ביותר. וכשהיינו מפולגים סבלנו מפלה וחורבן, שהבאנו על עצמנו במו ידנו". הרב הוסיף כי  "האחדות של עם ישראל - אינה נדרשת רק בתוך מדינת ישראל אלא גם בקשר שבין היהדות בארץ עם יהדות התפוצות. ליהדות התפוצות חשוב הקשר הזה - כי הוא חלק ממרכיבי הזהות היהודית העכשווית שלהם ובלם בפני מגמת ההתבוללות".