הכירו את בית הכנסת האשכנזי בשכונת "נוף ציון" בירושלים

בית הכנסת מורכב משלוש מכולות שהובאו למקום לפני ארבע שנים והוא משמש כמקום התפילה המרכזי לקהילה המגובשת והחברית. חברי הקהילה מקפידים על שלוש התפילות בזמנן, ישנים קצת יותר מכולם בשבת בבוקר, ועל אף שהם לא משלמים דמי חבר, הם מגלים שייכות ואחריות גדולה לתחזוקת המקום.

קובי דופלט 16/06/2015

(צילום: קובי דופלט)

(צילום: קובי דופלט)

dir="rtl">בית הכנסת האשכנזי בחלק התחתון של שכונת "נוף ציון" בירושלים הוא מיוחד ביותר, והנו אחד מתוך שלושה בתי כנסת שנמצאים בשכונה (בית אשכנזי נוסף באזור העליון; ובית כנסת ספרדי). בית הכנסת מורכב משלוש מכולות שהובאו למקום לפני ארבע שנים, ביוזמה פרטית של תושבי השכונה (אל דאגה, מבפנים הוא משופץ ונראה טוב מאד).

למי שפחות מכיר, שכונת "נוף ציון" שוכנת בדרום מזרח ירושלים, סמוך לשכונת ארמון הנציב ולטיילת היפהפייה, וכן, גם קרוב מאד לשכונת ג'בל מוכאבר. במקום כ-100 משפחות, דתיות וחילוניות, אשר רובן מתפללות בשנים האחרונות בבית הכנסת הזמני שהוקם בשכונה, עד שיבנה בשכונה בית כנסת קבע חדש בעתיד.

בית הכנסת הוקם, כאמור, לפני ארבע שנים על ידי תושבי השכונה עם סיוע מסוים מתרומות שגייסו. באופן שגרתי ושוטף, המקום מוחזק בעזרת תרומת בלבד וללא תשלום של דמי חבר מאנשי הקהילה. גם בשבתות ובחגים לא מוכרים את העליות לספר התורה, אך כמעט מכל עולה מקבלים תרומה כלשהי לבית הכנסת. כך, למרות "הפטור" מדמי החבר ומתשלומים שונים, המקום מוחזק בהצלחה בעזרת תרומות החברים, אשר משלמים מכיסם להחזקתו.  

במקום מתפללים בממוצע כ-40 משפחות, ותיקות וצעירות במנעד גילאים מגוון. הצעירים שבמתפללים הנם בגילאי ה-30 לחייהם, והמבוגרים שבהם בני 60 ומעלה. רב הקהילה הוא סא"ל במילואים הרב צדוק בן ארצי, אשר שימש בעבר כראש תחום תודעה יהודית בצה"ל, לצדו חבר בקהילה גם הרב שמעון אלמליח. בגזרת האנשים המוכרים אפשר להוסיף את גבאי בית הכנסת ומנכ"ל ספריית בית אל, חנניה ריצ'מן, ואת איתן עוזרי, מנכ"ל איגוד ישיבות ההסדר.

במקום מתקיימות שלוש התפילות בזמנן, לצד מספר שיעורים שמתקיימים מדי שבוע. בערבי שבת מתפללים מדי פעם בנוסח קרליבך אך גם בנוסח אשכנזי אחר, זאת על פי החלטת בעל התפילה. כאשר ישנם שמחות משפחתיות או אירוע קהילתי אחר, ניתן לקיים "קידוש" לאחר תפילת שחרית בשבת בשטח של אחד מהבניינים שסמוכים לבית הכנסת, ואם יהיה במבנה העתידי גם אולם אירועים, אז כמובן שזה יהיה יותר נוח.

התפילה בשבת מתחילה בשעה 09:00 בבוקר, דבר שמאפשר להשלים יותר שעות, ובכך אף לצמצמם את האיחורים בעזרת הגברים. ולמרות זאת, גם כאן, יש שמגיעים בזמן ויש כאלו שמאחרים. בעזרת הנשים המצב מעט שונה וברוב הזמן הנוכחות בה די מצומצמת ביחס לנעשה בעזרת הגברים.

מספר אנשים הספיקו להעיד שהתפילה שזכורה להם במיוחד הייתה קבלת שבת כאשר שושן פורים (אז מתקיימת חגיגת פורים בירושלים בזמנה) יצא ביום שישי. לאחר סעודת פורים, כאשר רבים מבני הקהילה קיימו את מצוות החג ושתו יישן לשוכרה, התקיימה קבלת שבת מיוחדת במינה, כאשר כולם שרים ורוקדים שירי שבת ושירי פורים עד שהתעייפו.

בסופו של דבר, בית הכנסת האשכנזי שבשכונת "נוף ציון" הוא בית כנסת חברת ושכונתי, שאמנם נמצא באזור במזרח ירושלים, אך אין כמו לשאת תפילה אל מול יופייה של ירושלים ומול הנוף של העיר העתיקה. המתפללים בו מרגישים שייכות מלאה ואחריות גדולה לתחזוקת המקום והם מקווים שהקהילה רק תלך ותגדל. כך, על אף שבית כנסת נמצא במבנה ארעי, מדובר בקהילה חמה ומגובשת, ועם אנשים שלא כדאי לפספס.

מכירים בית כנסת מעניין? כתבו לנו: tarbushweb2000@gmail.com