פרדס שלם עם מגוון פירות וריחות על עץ אחד

פרדס שלם עם מגוון פירות וריחות על עץ אחד: עץ שמניב לימונים, אשכוליות, תפוזים, קלמנטינות ופומלו -פתרון אידיאלי לבעלי שטח גינה מצומצם

עמי שרון 25/01/2012

(צילום: אורח)

במרכז ההדרכה חממית בבית יצחק לומדים כיצד לגדל פירות וירקות בשטח מצומצם עם שפע יבול אוהבי פירות הדר שיש להם שטח גינה מצומצם לא צריכים להתפשר ויכולים לגדל מגוון רחב של הדרים על עץ אחד ולהנות מאספקה שוטפת וטריה של לימונים, אשכוליות, תפוזים, קלמנטינות ופומלו.

האגרונום אהרון ברגר ממרכז ההדרכה חממית לחקלאות וגינון ביתי בית יצחק, אומר שאפשר לגדל פרדס שלם על עץ אחד באמצעות תהליך של הרכבה - חיבור ענפים של זנים שונים של פירות הדר על עץ הדר קיים. אפשר לעשות שילובים של ענפים כיד הדמיון בהתאם לגודל ולצבעים של פירות ההדר ואף להחליף זנים בעתיד בתהליך מחודש של הרכבה.

בבחירת זני הפירות שמורכבים על העץ ניתן לבחור בזנים עם מועד הבשלה שונה, כך שניצור אספקת פירות רציפה לאורך כל העונה. כל ענף מתפתח על פי הזן המקורי- עצי לימון מתפרעים, תפוזים גדלים יותר מסודר ואילו ענפי הקלמנטינות בדרך כלל נמוכים. כל אחד מזני ההדרים פורח בדרך שונה, במועד אחר ועם ריחות אחרים.

כך נוצר בעונת האביב ריח משכר וייחודי של פריחת הדרים והופך את האירוח והישיבה בגינה לחוויה יוצאת דופן. מרכז ההדרכה חממית בבית יצחק עוסק בהעברת סדנאות והשתלמויות בתחום הגינון והחקלאות הביתית עם התנסות מעשית. הקורסים מאפשרים למי שחסרי ניסיון מקצועי ללמוד בזמן קצר כיצד לגדל לבד צמחי נוי, פירות, ירקות ותבלינים, להנות מאספקה שוטפת וטריה של תוצרת טריה לעצמם, בני משפחה וידידים ולזכות בתחביב מספק לשעות הפנאי.

אחד העקרונות בקורסי ההדרכה הוא שימוש בשילוב של שיטות מתקדמות להקמת גינה פורחת בשטח מצומצם שזמין בגינה, בגג או בגינה קהילתית ולקבל שפע של פירות וירקות עם שימוש מצומצם בחומרים מלאכותיים. הקורסים מלווים בהתנסות מעשית בחלקות הדרכה שמאפשרים הפנמה מהירה ויישום של החומר הנלמד. מידע על תוכניות ההדרכה של חממית לגינון וחקלאות ביתית בטל: 09-8825666ובאתר: www.hamamit.co.il