הרב יהושע אליס מונה לשליח ארגון "שבי ישראל" בקטוביץ', פולין

הרב יהושע אליס (34) מונה לשליח החדש של ארגון "שבי ישראל" בקטוביץ', פולין. בתפקידו החדש, ישמש הרב אליס כרב הראשי של העיר. במסגרת תפקידו זה יפעל לחיזוק הקהילה היהודית המקומית ויגיש סיוע ל"יהודים הנסתרים" החיים באזור, אשר רבים מהם מחפשים ליצור קשר מחודש עם העם היהודי.

עידן הראל 21/11/2011

(צילום: אורח)

"אנו גאים ושמחים על הצטרפותו של הרב יהושע אליס לשורות ארגון 'שבי ישראל'. למינויו יש קשר ישיר להתרחבות פעילות הארגון ברחבי פולין נוכח מגמת התחזקות החיים היהודים בה", מסר מיכאל פרוינד, יו"ר ומייסד ארגון "שבי ישראל". "מאז נפל 'מסך הברזל', יותר ויותר פולנים מגלים מחדש את השורשים היהודיים שלהם ומבקשים להתקרב לעם היהודי ולמדינת ישראל, ומחובתנו להושיט להם יד כדי לסייע להם לעשות זאת", הוסיף.

הרב אליס, נשוי ובקרוב אב, יליד קנזס סיטי במדינת מיזורי שבארה"ב, למד במספר ישיבות בירושלים לפני שהוסמך לרבנות במדרש הספרדי בעיר העתיקה. הוא גם מוסמך כשוחט. לפני מספר שנים שימש כמתנדב בקהילה היהודית בוורשה, ובמהלך תקופה זו התקרב מאוד לקהילה היהודית בפולין והחליט להתמסר לחיזוקה.

במסגרת שליחותו, הרב אליס יפעל לקידום הפעילות של ארגון "שבי ישראל" בפולין הכוללת: קיום כנסים וסמינרים לימודיים בפולין ובישראל עבור ה"יהודים הנסתרים"; קיום תפילות ולימודי יהדות, הוצאה לאור של ניוזלטרים ופרסומי דפוס אחרים בנושאי יהדות בפולנית; ומתן סיוע בתהליכי עלייה, גיור וקליטה בישראל של אלה מבני הקהילות בפולין הבוחרים לעלות לארץ.

על קטוביץ' שורשיה של הקהילה היהודית בקטוביץ' בשנת 1733. הקהילה גדלה משמעותית בסוף המאה ה-19 תחילת המאה ה-20 בעקבות ההתפתחות התעשייתית של העיר. לפני פלישת הנאצים בשנת 1939 הקהילה בעיר מנתה כ-10,000 יהודים, רובם הושמדו ע"י הנאצים באוושוויץ'. כיום, כ-120 מתושבי העיר רשומים כיהודים, אולם ההערכה היא שכ-1,000 פולנים בעיר ובאזור הנם "יהודים נסתרים". לאחרונה, רבים מהם החלו להביע באופן גלוי עניין בשורשיהם היהודיים.

על "היהודים הנסתרים" תופעה שמתחזקת בשנים האחרונות בפולין, במסגרתה יהודים רבים, אשר הבורות והאנטישמיות הקיצונית שבה נתקלו לאחר השואה גרמה לרבים מהם לאבד כל קשר ליהדות ואף להתנצר, חוזרים אט-אט ליהדותם. חלקם הסתירו את יהדותם מהשלטון הקומוניסטי וכעת מרגישים חופשיים לשוב לזהותם האמיתית. תופעה אחרת, קשורה לצעירים יהודיים אשר אומצו על ידי משפחות ומוסדות קתוליים בזמן השואה. להם, לא סופר דבר על זהותם היהודית, ורק בשנים האחרונות היא הולכת ונחשפת בפניהם. כיום רשומים בפולין כ-4,000 יהודים, אולם ההערכות הן שעשרות אלפים מסתירים את זהותם האמיתית, או שפשוט אינם מודעים לה.