איך אומרים 'סופגניות' בפולנית ?

לראשונה, ספר חדש בפולנית על חג החנוכה יופץ חינם לאלפי "יהודים נסתרים" ברחבי פולין

טולי פיקרש 07/12/2009

(צילום: אורח)

איך אומרים 'חנוכיה' ו'סופגניות' בפולנית ? 'אורות ליהודי פולין', הוא הספר הראשון אודות חג החנוכה היוצא לאור בשפה הפולנית.

את הספר ערך הרב יצחק רפופורט, שליח ארגון 'שבי ישראל' בעיר ורוצלב שבפולין, והוא כולל רקע היסטורי אודות חג החנוכה, מאמרים, סדר הדלקת נרות חנוכה, שירי חנוכה ואפילו מתכונים להכנת סופגניות ולביבות.

הספר מופץ בימים אלה בחינם בקרב קהילות 'יהודים נסתרים' בפולין על ידי שליחי ארגון 'שבי ישראל' המשרתים ברחבי המדינה, במטרה לאפשר ולסייע לחברי הקהילות לחגוג את חג החנוכה.לדברי מיכאל פרוינד, יו"ר הארגון, "מאז נפל 'מסך הברזל' החיים הקהילתיים של יהודי פולין הולכים ומתחזקים. בשנים האחרונות אנו עדים לתהליך מופלא שבו יהודים נסתרים רבים בפולין מבקשים להחיות מחדש את זהותם ההיסטורית, ובין היתר גם ללמוד על מנהגים וחגים יהודיים.

הספר החדש לחנוכה הוא חלק ממאמצים מתמשכים שאנו משקיעים בתחום זה כדי לסייע להם לטפח מחדש את זהותם בשפתם". כיום רשומים בפולין כ- 4000 יהודים, אולם ההערכות הן שעשרות אלפים מסתירים עד היום את זהותם האמיתית, או שפשוט אינם מודעים לה.

בשנים האחרונות מתרחש בפולין תהליך מרתק שבמסגרתו יהודים רבים, אשר הבורות והאנטישמיות הקיצונית שבה נתקלו לאחר השואה גרמה לרבים מהם לאבד כל קשר ליהדות ואף להתנצר, חוזרים אט-אט לזהותם היהודית. חלקם הסתירו את יהדותם מהשלטון הקומוניסטי וכעת מרגישים חופשיים לשוב ולקבל אותה בחזרה. תופעה אחרת קשורה לצעירים יהודיים אשר אומצו על ידי משפחות ומוסדות קתוליים בזמן השואה. להם לא סופר דבר על שורשיהם וזהותם היהודית, ורק בשנים האחרונות היא הולכת ונחשפת בפניהם או בפני נכדיהם בדרכים מופלאות.