אלוף כובשי הזיתים

בתחרות מיוחדת שתתקיים בין כובשי הזיתים ייחשפו זני זיתים חדשים למאכל.

שיר פרידמן 23/12/2007

(צילום: אורח)

חרות יבחרו המבקרים את אלוף כובשי הזיתים עם הזית הטעים במדינה

משתלות גבעת ברנר יערכו ב-11 בינואר את אליפות כובשי הזיתים השלישית של ישראל, ארוע שהפך למסורת בקרב חובבי כבישת הזיתים. התחרות מיועדת לאנשים פרטיים שמכינים זיתים ביתים ותערך השנה בסימן מתכונים של יהודים, ערבים ועדות שונות להכנת זיתים. התחרות הינה על טעמם של הזיתים ומעניקה לכובשים ולמבקרים אפשרות להיחשף ולהכיר טעמים חדשים של זיתים. הכובשים המנצחים יזכו בפרסים של המשתלה.

באירוע ייחשפו שלוש זנים חדשים של זיתי מאכל שפותחו בארץ. הדגש בפיתוח הזנים הושם על גודלו של הפרי, במטרה שיכיל כמות מרובה של בשר ועל גודל העץ, כך שלא יתנשא לגובה רב והזיתים יהיו נגישים לקטיף ללא שימוש בסולם.

הזנים שייחשפו הם: מספו - זן המניב זית עגול לגמרי, פירותיו ומתאמים לכבישה כשהזיתים שחורים או ירוקים. ספוקה - זן בעל פרי מאורך ומעוטר בכתמים לבנים, המראה של הפרי הייחודי מוסיף ליופיו של עץ הזית. קדשון ננסי - הזה גדל על עץ זית שנמוך בשני מטר משאר עצי הזית למאכל ומקל על הנגישות והטיפול בעץ.

בשעה 11:00 תתקיים הרצאתו של פרופ' שמעון לביא, המשמש נשיא ארגון הזית העולמי של האו"ם.
לביא יחשוף את זני הזיתים החדשים ויספר באילו שיטות נוספות ולא נפוצות אפשר לבצע כבישה. לדברי לביא הכבישות בארץ מתבססות בעיקר על המתכון המזרחי שבאמצעות מי מלח החודרים לזית יוצאים החומרים המרים וניתן להביא את הזית לתסיסה.

חלק מהשיטות הנוספות והפחות מוכרות לכבישה שיועברו בהרצאה הם השיטות הטורקית והיוונית לכבישת זיתים שחורים על ידי מלח יבש. השיטה הקליפורנית שמבוססת על החדרת כמות גדולה של נתרן לזית ללא שינוי בחומציות של הזית בניגוד לשאר הכבישות. השיטה הספרדית שבמהלכה מחדירים בסיס נתרני עד מרחק מסוים מהחרצן ולאחר מכן מוסיפים מלח המביא לתסיסת הזית. בנוסף יועברו טיפים שונים לטיפול בזיתים, כמו כיצד להשחיר זני זיתים ירוקים על ידי תוספת חומרים וטיפים נוספים.

במסגרת התחרות יציג כל כובש 2-3 ק"ג של זיתים שכבש במו ידיו ואת המתכון להכנת הזיתים.

הציבור מוזמן לטעום מהזיתים ולדרג את המשתתפים בין השעות 10:00-11:30 ובתום התחרות יוכרזו הזוכים. מי שרוצים להשתתף בתחרות מתבקשים להירשם במשתלה בטלפון: 08-9443952 או בדואר אלקטרוני: mashtela@gbrener.org.il

לאורך כל היום תתקיים מכירה של עצי זית במבחר גדלים וסוגים. הכניסה לאירוע וההשתתפות בהרצאה ללא תשלום.