אושרה תוכנית מתאר לפארק רבין

הריאה הירוקה המשתרעת על פני 20 אלף דונם באזור יער אשתאול תקרא פארק רבין

חיים נחתומי 07/11/2007

(צילום: אורח)

לחמת השחרור פרצה חטיבת הראל של הפלמ"ח, בפיקודו של יצחק רבין, את הדרך לירושלים המבוצרת. החודש, כ- 60 שנה לאחר מכן, אושר, כי הריאה הירוקה המקיפה את "דרך בורמה" תיקרא "פארק רבין".

הועדה המחוזית לתכנון ובניה בירושלים אישרה החודש את תוכנית המתאר של 'פארק רבין - יער אשתאול' המשתרע על פני כ- 20 אלף דונם בשטח התחום בין הכבישים: כביש מס' 1 (מחלף שער הגיא - מחלף לטרון); כביש 3 (מחלף לטרון - צומת נחשון); כביש 44 (צומת שמשון - צומת נחשון); כביש 38 (צומת שמשון - מחלף שער הגיא). הפארק מהווה ריאה ירוקה באמצע הדרך בין תל אביב וירושלים.

לאחר רצח רבין, הוחלט בקק"ל על הנצחת שמו ומורשתו בפארק שיוקם על שמו. המיקום שנבחר, יחד עם משפחת רבין, הינו שטח היער המקיף את דרך בורמה. הפארק קם על 25,000 דונם שביניהם שטחים חקלאיים של חמשת היישובים שהוזכרו לעיל ושל קיבוץ נחשון ומושב בקוע.

על מנת למנוע בניית מבנים חקלאים שלימים יהפכו לגני אירועים וכו', יש איסור לבנות מבנה חקלאי באזור ללא נספח נופי שיראה את חזית המבנה ואיך מטופל סביבתו שיעבור את אישור הקק"ל. קרן קימת לישראל הגישה את התוכניות לפארק, וביחד עם הגופים הירוקים נאבקה נגד הקמת ישוב בגבעת אבימור, בלב הפארק. החודש אושרה כאמור התוכנית הסופית לפארק רבין בוועדה לתכנון ובניה בירושלים, שישמש פארק ציבורי לתיור, לבילוי בחיק הטבע ולידיעת הארץ. הרבה תשתיות ארציות עוברות בתחום הפארק- קווי מים, נפט, כבלים, גז- מה שדורש תיאומים רבים על מנת שלא יהוו נזק סביבתי או יפגעו בנוף.

קק"ל תקפיד כי כל תכנון וביצוע עבודה בתחום הפארק יהיה במשולב עם הצמחייה הקיימת בשטח ונטיעות חדשות יהיו מסוג הצומח האופייני לשטח הפארק. כמו כן, יפותחו מצפורים במקומות בהם נפתח נוף לתצפית וכל פיתוח הפארק יתוכנן באופן שיילקח בחשבון הימצאותם של בעלי חיים בשטח וקירובם לציבור המבקר במקום. קק"ל מבטיחה כי השטחים הטבעיים הפגועים באזור ישוקמו.

אפי שטנצלר, יו"ר קק"ל, אמר כי הפארק על מבניו ומתקניו יונגשו לציבור הנכים. "בשנים האחרונות קרן קימת לישראל שמה לה למטרה להנגיש כמה שיותר את אתריה השונים לציבור בכלל ולאנשים עם מוגבלויות פיזיות בפרט."