בקרוב אפשר יהיה לאכול ירקות מהשדה בלי לשטוף

המעבדה החקלאית שלפ הגישה ארבעה פיתוחים חדשניים של אמצעים טבעיים להדברת מזיקים, פטריות ונגעים נוספים

מיכל אטיאס ו30/09/2007

''הסטנדרטים בנושא שאריות חומרי הדברה במוצרי מזון הולכים ומחמ

כולנו התרגלנו מגיל צעיר לשטוף ירקות לפני שמכניסים אותם לפה. בקרוב אפשר יהיה לוותר על השטיפה, לפחות בכל הקשור לחשש מחומרי הדברה ולאכול את הירקות הישר מהשדה.

המעבדה החקלאית שלפ בקיבוץ גבעת ברנר נמצאות בשלבי רישוי מתקדמים לארבעה פיתוחים חדשניים של אמצעים טבעיים להדברה, המיועדים הן לענף החקלאות והן לענף הנוי. החומרים מופקים ממיצוי של צמחים ומכילים חומרים בהם משתמשים הצמחים בכדי להגן על עצמם מפני נגעים שונים.

הניסויים נערכו בחלקות של ירקות, תבלינים, מטעים ופרחים, בגידולים רגישים שבהם נדרש שימוש נרחב בחומרי הדברה, אשר חלקם הוכחו כרעילים ביותר ואינם מתפרקים בתום השימוש. במהלך הניסויים שהתקיימו בשנתיים האחרונות הוכח כי התכשירים, הקרויה, HD - Pure Planet , תורמים להגנת הצמחים ע''י פירוק פיסי של גוף המזיקים, ציפוי הפטריה בשכבה פעילה אשר מדבירה את הנבגים, קטילת נמטודות על ידי הרס תאי, חיטוי סביבת הצמח מפני פתוגנים נוספים והדברת עשבים המפריעים להתפתחותו התקינה של הצמח.

התכשירים פותחו בארץ ע''י ד''ר רזי רונן וכבר קיבלו את אישור הרשות להגנת הסביבה ורשות המזון והתרופות בארצות הברית, הידועות בהקפדתן על ביקורת של מוצרים חדשים. התכשירים עברו בהצלחה בדיקות רעילות ואף אושרו לטיפול בתוצרת חקלאית לאחר קטיף. ארבעת התכשירים נותנים פתרון לקשת רחבה של נגעים בעייתיים בחקלאות, בינהם: עשבים רעים, מזיקים, מחלות עלים וקרקע ומגוון גורמי מחלה נוספים.

המוצרים מיועדים הן לחקלאות האורגנית והן לחקלאות הקונוונציונלית אשר נדרשת לעמוד בסטנדרטים הולכים ומחמירים בנושא שאריות חומרי הדברה.

לדברי מנהל מעבדת שלפ, עודד יפה: ''יעילות התכשירים נבחנת תחת התנאים המחמירים ביותר ותוצאות הניסויים מראות יעילות רבה אפילו בהשוואה לחומרי ההדברה הכימיים הרעילים ביותר. בקרוב, ניתן יהיה להתשתמש בתכשירים גם בגן הנוי על מנת למנוע פגיעה בבריאות האישית ובסביבה.''

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ד', ג' שבט התש"פ 29.01.2020
פרשת בא
כניסה: 16:32 | יציאה: 18:02
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS