התעוררות רוחנית בקהילה היהודית בלודג\' - פולין

הרב יחיאל וסרמן חזר מביקור בקהילה היהודית בלוד'ג ושיגר שני תלמידי ישיבה שיסייעו לקהילה היהודית במהלך החגים.

עמיעד טאוב ו09/09/2007

הרב וסרמן עם נציגי הקהילה

המחלקה לשירותים רוחניים בתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית שלחה ממש בימים אלו  שני בחורי ישיבת הסדר, ראובן כהן ופיני כהן לעיר לודג' בפולין, בכדי לסייע לקהילה בימים הנוראים בחגי תשרי.

התעוררות רבה של החיים היהודים מורגשת בתקופה האחרונה בעיר לודג', בפולין. הרב שמחה קלר, ראש הקהילה ומנהיגה הרוחני מספר, כי לאחרונה רבים מגלים את יהדותם, או חושפים אותה ומצטרפים לקהילה היהודית.

מדובר באנשים, שנולדו להורים יהודים, ניצולי השואה, שחזרו לעיר, בסיומה של מלחמת העולם השניה. אולם, הסתירו את זהותם היהודית, ובתקופה האחרונה החלו לגלות אותה או להצהיר עליה. חלק אחר גדל בזמן המלחמה כנוצרים, ועתה הם נחשפים בדרכים שונות ליהדותם אלו ואלו מצטרפים לקהילה היהודית.

הרב יחיאל וסרמן, ראש המחלקה לשירותים רוחניים בתפוצות, בהסתדרות הציונית העולמית, חזר מביקור בן שלושה ימים בקהילה היהודית בעיר לודג' שם נפגש עם ראשי הקהילה וחבריה והשתתף, בין היתר, גם באירוע זיכרון לציון שישים ושלוש שנה, לחיסול הגטו היהודי בלודג'.

בקהילה היהודית בלודג' רשומים כיום שלוש מאות ועשרים יהודים אולם, הרב שמחה קלר מעריך, כי כאלף יהודים מתגוררים בעיר. בבית הקהילה מתקיימת תפילה במנין שלוש פעמים ביום, וכמובן גם בשבתות וחגים, יש שיעורי תורה, מועדון קשישים ובו פעילויות תרבות וגם בית ספר של יום ראשון ובו לומדים עשרים וחמשה ילדים, כאשר הדגש הוא יהדות ועברית.

הרב קלר מספר גם על תופעה אחרת, כי ניצולי שואה רבים ילידי העיר, באים עם משפחותיהם למסע שרשים, כמו גם חצרות חסידים הבאים לבקר בעיירות הסמוכות ללודג'. לפני כשנה נחנכה בבנין הקהילה אכסניא עם שירותים ברמה גבוהה ויש מסעדה בשרית כשרה וגם חלבית, דבר המקל על המבקרים בעיר.

בתקופה שלפני מלחמת העולם השניה התגוררו בלודג' כרבע מליון יהודים והם הוו שליש מתושבי העיר, והיו בה למעלה ממאתיים בתי כנסת ובתי מדרש, ישיבות בצד בתי ספר ופעילות תרבותית רבים. כיום, מנסה הרב קלר להחזיר, במעט, עטרה ליושנה בעיר לודג'.

הרב יחיאל וסרמן מסר, כי המחלקה נמצאת בקשר הדוק עם הקהילה וראשיה ומסייעת להם רבות בפיתוח החיים הרוחניים וחיזוק הזהות היהודית וטיפוח הקשר למדינת ישראל.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

 1. מה רע לוסרמן ?
  (10/09/2007)
  אנחונו מחלקים פלירים של המפלגה בצמתים , ווסרמן טס בעולם ושולח שליחים , הלוואי על כולנו.
 2. המסעדה היהודית בלודז'
  (25/08/2009)
  בזמן האחרון ביקרתי בפולין ואת האוכל קבלנו מהמסעדה היהודית בלודז' בכשרות הרב אברהם שלזינגר. האוכל היה מעולה, ומשגיח לווה את כל הארוחות. כל הכבוד לראות דבר כזה בגולה.
 3. טלפון של הרב קלר
  (06/11/2013)
  האם מישהו יכול להעביר את הטלפון או המייל של הרב קלר
יום ו', ח' כסלו התש"פ 06.12.2019
פרשת ויצא
כניסה: 15:55 | יציאה: 17:25
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS