ציפי לבני: "הדמוקרטיה מפריעה לתומכי א"י השלמה"

בנוגע לתכנית השלום האמריקאית אמרה לבני: אני ממליצה שיקדישו עכשיו את אותן מספר שעות שהקדישו לנתניהו, לבני גנץ שותפיו. ראש המוסד לשעבר אפרים הלוי: התבקשתי על ידי נתניהו לטוס לירדן ולהיפגש עם המלך - ללא ידיעת המוסד וללא ידיעת משרד החוץ, שילמתי מכיסי הפרטי. ב-97 התבקשתי להציע מתנה למלך ירדן, נתניהו סרב. למחרת שינה דעתו - רה"מ אמר "שיח אחמד יאסין, do it", וסגר את הטלפון.

עידן הראל ו28/11/2019

(צילום: מארק ניימן, לע"מ)

ציפי לבני: הדמוקרטיה מפריעה לתומכי א"י השלמה, וגם מפריעה לראש הממשלה, מסיבותיו שלו. זה מצב שבו הממשלה נגד מדינת ישראל

 

 

את הדברים אמרו בכנס "משא ומתן לשלום מקום לדאגה" של מכון טרומן (האוניברסיטה העברית)  והאוניברסיטה הפתוחה שנערך אתמול בקמפוס הר הצופים, באונ' העברית. הכנס נערך לכבוד השקתה של תוכנית מלגות ייחודית ללימודי דוקטור בנושא שלום ופתרון סכסוכים והשקת ספרו של פרופ' אילן בן עמי "אותה גברת בשינוי הדרך"

אפרים הלוי: "אנחנו לא עוזרים לכינון היחסים עם ירדן  - אנחנו עומדים מהצד. קודם כל חשוב לחשוב מה הצד השני צריך, הדבר השני זה לשמור על כבודו ולתת לו כבוד. אני התבקשתי ע"י נתניהו לצאת מבריסל ולהפגש עם המלך הירדני. רוב הפגישות הללו  לא פורסמו, למעט כמה פרסומים בספרו של דני נוה. נסעתי לירדן מבלי שהמוסד או מישהו ידע על כך ועל כן שלמתי על כך מכיסי הפרטי.

ב 97 התבקשתי להציע הצעה למלך - עלו הצעות כמו לתת לו דלק למטוסים או ציוד ראיית לילה. אני אמרתי שזה צריך להיות משהו שיאפשר לו להציג הישג בתמורה להתנקשות באזרח ירדני ברמת עמון. שוחחתי עם רהמ 60 שניות, אמר שלא מעוניין להעניק מתנות. למחרת שינה את דעתו -  אמר "שיח אחמד יאסין, do it"  וסגר את הטלפון.

ניהלתי את המו"מ עם המלך, המלך העריך מאוד את מה שקיבל והבין את המשמעוית מבחינתו. הצעתי לו שבאותו לילה תתקיים פגישה ביו רה"מ למלך, וטסתי עם רה"מ לירדן טיסת לילה יחד עם יצחק מרדכי. הדברים לעולם לא התפרסמו, אולי אני עובר על חוק הצנזורה. 

מעל ל10 שנים אנחנו נמצאים לאחר שלטונו של נתניהו ולא התקיים מו"מ רציני עם ירדן מאז על שום דבר בעל משמעות. ירדן סייעה לישראל בכמה משברים שהיו לה על הר הבית אבל לא הוצע לה שום דבר"

מדבריה של ציפי לבני:. "במערכת הבחירות הקודמת אמרתי ששלום הפכה לגסה והדמוקרטיה תהפוך למילה גסה, וזה כבר קרה.

בשנים האחרונת אנחנו רואים מתקפה על תפיסה שצריך לנהל מו"מ. תומכי השלום מיד מצוירים כתמוכי האויב. אם אני חוזרת אחורה-  רק לפני 5 שנים התכנסנו בחדר המו"מ. לפני 5 שנים הייתה מערכת משפטית שקיבלה גיבוי ומאז הכל השתנה. המערכת המשפטית נמצאת תחת מתקפה.

מדינת ישראל הובלה בשנים האחרונות על ידי קבוצה עם ווייז שכתוב בו ארץ ישראל השלמה. כשזה הווייז הלאומי, הדמוקרטיה מפריעה להם לעשות את הפעולות שיקרבו אותם לא''י השלמה. כי היועמ"ש הוא זה שמתנגד לחוק ההסדרה, למשל. לא רק השלום הפך להיות מילה לא לגיטימית, גם דמוקרטיה. במקביל, היועמ"ש והמשטרה ובתי המשפט - כולם מפריעים לנתניהו. נכנסנו לתנועת מלקחיים שבה תומכי א''י השלמה הגיעו באותו פרק זמן שרה'מ מסיבותיו שלו רוצה להיפרד מהדמוקרטיה. כשרה''מ מחליט לקרוא לציבור לצאת לרחוב נגד יועמש למערכת האכיפה , זה פגיעה בבסיס המערכת . זה  בעצם מצב שבו זו הממשלה נגד מדינת ישראל."

בדבריה לבני נגעה גם באפשרות לתכנית שלום אמריקאית: "הבשורה הטובה הייתה לפני מספר שנים שנשיא ארהב אמר שהוא רוצה 'דיל'. יש רק דיל אחד שיכול לעבוד שאני מכירה - שתי מדינות לשני עמים. אבל לא איכפת לי שיחשבו מחוץ לקופסה. אבל אני ממליצה שיקדישו עכשיו את אותן מספר שעות שהקדישו לנתניהו, לבני גנץ שותפיו. אם רוצים דיל, כדאי שיקשיבו לאותה קבוצה בציבור ובפוליטיקה, שלא קיבלו ייצוג עד עכשיו"

יו"ר מכון טרומן, השר לשעבר דן מרידור אמר דברים אף הוא באירוע: "יש תופעה לאומית - נסיגה מדומוקרטיה, וזה מדאיג. אני מקווה שהדברים ישתנו. באתי לכאן כי חלק מהתופעות שאנחנו רואים זה הפיכת האקדמיה למקום פחות רלוונטי - היום אתה נבחר בגלל טוויטר. מדברים ישירות לבטן, וכך נבחרים. בארה"ב, במקומות שונים זה נפוץ וזו תופעה מסוכנת .  אנחנו דנים בשלום, אבל בבחירות האחרונות זה לא היה בסדר היום - אנומליה שלא יכולה להישאר כפי שהיא. דרושה בעיקר מנהיגות.

מנהיגות היא לא לעושת מה שתומכיך רוצים - היא להוביל לאן שאתה מאמין שנכון. ללכת גם כנגד הרוח. לצערי הרב אנחנו לא רואים את זה היום. ניסינו עם הפלסטינאים כמה פעמים, היו נסיונות, אבל לא הצלחנו. ייתכן שמנהיגות דורשת גם מהלכים שלא פותרים את כל הסכסוכים אבל לא מדרדרים  לכיוון מדינה אחת, בלי דמוקרטיה. מי שמנסה ללכת בדרך אחרת, ממית עלינו אסון. נדרשת מנהיגות פוליטית שתעצור את הכיוון הנוכחי."

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ג', כ"ד טבת התש"פ 21.01.2020
פרשת וארא
כניסה: 16:25 | יציאה: 17:56
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS