בית דין הרבני: כל הילדים שנולדו בישראל מתרומת ביצית הם ספק יהודים

תקדים בבית הדין הרבני בבאר שבע - אישה שביקשה לרשום כיהודי את בנה שנולד מפונדקאות, סורבה, לאחר שהדיינים קבעו שלא ניתן להסתמך על מרשם האוכלוסין - בניגוד לעמדת גדולי הפוסקים, ובניהם הרב מרדכי אליהו זצ"ל.

אביחי טבק ו20/11/2019

"לא ניתן להסתמך על מרשם האוכלוסין" (צילום: מתיו הנרי)

החלטה תקדימית התקבלה בבית הדין הרבני בבאר שבע לאחר שהחלטת הדייניםשהתקבלה במקרה שהובא בפני בית הדין עומדת גם בניגוד לעמדת היועמ"ש מנדלבליט, שצורף כמשיב בתיק בגלל המשמעות הציבורית, שקבע כי בהינתן החיסיון המוחלט של זהות התורמת אין מניעה להכיר ביהדותו של הילד על פי כללי ההלכה.

לפי פסק הדין שניתן, כל תורמת ביצית תצטרך לוותר על החיסיון שניתן לה בחוק ולעבור חקירת יהדות כדי להוכיח יהדותה. המשמעות: מאות ילדים ברשימת פסולי החיתון ואיום על פרטיותן של תורמות ביציות, מה שיפגע במבקשים להביא ילד בתרומת ביצית בישראל.

"גדולי הפוסקים הכירו בכך שניתן להסתמך על חזקת יהדות, ובמקרה זה ישנם נימוקים הלכתיים רבים להכיר ביהדותו של ילד שנולד ליולדת יהודייה מתרומת ביצית. תפקידם של דיינים הוא למצוא פתרונות הלכתיים ולהימנע ככל הניתן מלהקשות על הציבור." אמר הרב שאול פרבר, יו"ר ארגון עתים, המסייע לציבור במפגש עם שרותי הדת.

עוד הוסיף הרב פרבר כי "מציאות שבה ילד נרשם בתור 'ספק יהודי', מבלי שתהיה לו דרך לשנות זאת, אף על פי שנולד לאמא יהודייה וגדל בבית יהודי - איננה מתקבלת על הדעת. מגמת החשדנות והטלת הספקות מפוררת את עם ישראל, ומנוגדת למסורת ולהלכה היהודית".

מנהל עתים, עו"ד אלעד קפלן התייחס אף הוא לתקדים המורכב ואמר - "בית הדין הרבני נוקט בעמדה ההלכתית המחמירה ביותר, דורש להרחיב את סמכויותיו לחקור את יהדותם של אזרחי ישראל, ואז מתנער מאחריות, אגב אזכור כי בעקבות זאת 'העוול שנעשה לבן ולאמו גדול מנשוא'. מציאות זו איננה מתקבלת על הדעת, ומעידה על הצורך החיוני בשידוד מערכות. המשמעות המעשית של הדרישה להביא כל תורמת ביצית לחקור את יהדותה בבית דין רבני, כאשר חקירה זו עלולה להסתיים בשלילת יהדותם של צאצאיה ומשפחתה - היא הימנעות של נשים בעתיד מתרומת ביציות, או השארת אלפי ילדים במעמד של 'ספק יהודים' מבלי שיש להם כל דרך לשנות זאת. אנו רואים לאחרונה כי בית הדין הרבני בבאר שבע ממשיך להטיל ספק ביהדותם של גרי צדק, עולים וכעת גם ילדים שנולדו מתרומת ביצית. מדיניות החשדנות עלולה להגיע לכל אחד ואחת".

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ג', כ"ד טבת התש"פ 21.01.2020
פרשת וארא
כניסה: 16:25 | יציאה: 17:56
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS