היתרון הנפשי העצום שיכולות מצלמות רכב להציע לנו

השימוש הנרחב במצלמות רכב כיום הביא רבים להמליץ ולכתוב אינספור מילים חמות על מצלמות אלו, על היתרונות מרחיקי הלכת שהן מציעות, על אפשרותן להכריע בסכסוכים משפטים בעקבות תאונות דרכים או עבירות תנועה וכו'.

עמי שרון ו

(צילום: פוטוליה)

אכן, מצלמות לדשבורד מציעות תיעוד מצולם ורב חשיבות במקרים רבים של תאונות או עבירות תנועה המיוחסות לנהג, וכבר הצילו לא מעט נהגים ברחבי העולם מקנסות והאשמות בלתי מוצדקות. עם זאת, קיים פן אליו פחות מתייחסים בכל הנוגע לתרומה הפוטנציאלית של מצלמת דרך למשתמשים בה, וזהו הפן הנפשי - פסיכולוגי. מהי השפעה הפוטנציאלית העצומה והחיובית של מצלמת דרך על הנפש שלנו במקרה בו היינו מעורבים במקרה כואב ולא נעים של תאונה או עבירת תנועה חמורה?

האפשרות לזכות מאשמה את הנהג שלא אחראי לתאונה - מצלמה לרכב

הדרך הבסיסית והפשוטה ביותר בה למצלמת רכב עשויה להיות השפעה חיובית ממשית על חיי היומיום שלנו ועל מצבנו הנפשי, היא כמובן באפשרות לזיכוי מאשמה במקרים בהם לא ניתן היה להכריע בדרך אחרת בנוגע לאחריות לתאונת דרכים מסוימת. במקרים רבים, האחריות האמיתית לתאונה נותרת בגדר תעלומה, שכן אף אחד מהנהגים אינו בטוח לחלוטין מה אירע בשניות המכריעות שהובילו לתאונה, או ששניהם מאשימים אחד את השני באחריות המלאה לתאונה. כאשר מדובר בתאונה עם נפגעים קשה או עם אבידות בנפש, אותה אשמה והטלת אחריות עלולה להוביל לשנים ארוכות של ייסורים נפשיים ורגשות חרטה ואשמה.

מצלמות דרך מסוגלות למנוע את החרטה העצומה הזו במקרים בהם היא אינה במקום. האחריות לתאונות רבות כבר הוכרעה בצורה אמינה ומפתיעה בעקבות השימוש בחומר התיעוד של מצלמת דרך, אשר קלטה מספיק ממה שהתרחש ברכב ובסביבתו בזמן התאונה ולפניה, על מנת לאפשר להכריע בדבר האחריות לתאונה. אותו נהג אשר נוקה מאחריות בעקבות השימוש בחומר המצולם מהתאונה בעצם זכה בשקט נפשי שלא יסולא בפז, לו לא היה זוכה אלמלא אותו תיעוד מצולם. בין אם הואשמת בבית המשפט באחריות לתאונה ובין אם האחריות נותרה בגדר תעלומה בלתי פתורה, סביר להניח שאותו מקרה היה מוביל לזמן ארוך ומייגע של ייסורי מצפון וספקות עצמיים. מצלמה אחת קטנה ובלתי מורגשת עשויה לפתור אותנו כליל מרגשות שליליים מיותרים אלו.

התרומה הפסיכולוגית הפוטנציאלית של מצלמות דרך במקרים מסוג אלו שתוארו לעיל אינה זוכה כאמור ליותר מדי התייחסות בתקשורת או אפילו בשיווק והפרסום של מצלמות אלו. זאת בעיקר מכיוון שאנשים רבים מתעניינים קודם כל בנושאים כמו אחריות משפטית והוכחה של חפותם, מסיבות מובנות. עם זאת, חשוב לקחת גם נקודה זו בחשבון. אביזר קטן ופשוט יחסית הנתפס בעיני רובנו כגאדג'ט טכנולוגי נוסף של התקופה בה אנו חיים, עשוי להיות בעל השפעות הרות גורל על הנזק הנפשי שנספוג כתוצאה ממעורבות בתאונת דרכים...

 

*** גילשו לאתר מומדיה וצפו בקטלוג מוצרים מגוון ומקצועי.

https://www.momedia.co.il/

  

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ב', א' שבט התש"פ 27.01.2020
פרשת בא
כניסה: 16:32 | יציאה: 18:02
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS