4 סעיפים שמגדירים את עבודתו של עורך דין לשון הרע

אחד הנושאים הרגישים במיוחד אצל בני אדם, הוא לשון הרע. כלומר, כל פרסום דבר אודות חייהם הפרטיים שעלול להוביל להרס המוניטין החיובי שלהם; להשפילם ברבים, ללעוג לו ולמעשיו, ועוד. כדי למצוא עורך דין לשון הרע שיסייע לכם לצאת מהצרה במקרה ונקלעתם לסיטואציה דומה, עליכם לבחון בראש ובראשונה את הכימיה ביניכם.

עידן הראל ו16/10/2019

(צילום: יחסי ציבור)

ממש כפי שהייתם נוהגים גם אם היה מדובר בכל בעל מקצוע אחר, גם ביניכם ובין עורך דין הוצאת דיבה חייבת להיות מורגשת כימיה חיובית. על איש המקצוע להכיר אתכם ואת המקרה שלכם על כל פרטיו, בכדי להצליח לייצג אתכם בצורה הטובה ביותר. מטרת העל היא לנקות את המוניטין שלכם, ולקבל את הזכויות שמגיעות לכם כחוק.

במה עוסק עורך דין לשון הרע

בישראל, הוצאת דיבה נחשבת לעבירה חמורה בשל הנזק החמור שהיא עלולה לגרום לאדם. תפקידו של עורך דין לשון הרע הוא לטהר את המוניטין של האדם שנפגע, ולסייע לו לחזור לשגרה. כדי להצליח לעשות זאת, חייבת להתקיים בינו ובין הלקוח מערכת יחסים המושתתת על אמון מוחלט; עורך הדין חייב להתייחס לכל מקרה ברגישות הנדרשת, ועל התובע לספק לאיש המקצוע את כל המידע הנדרש לו על מנת להביא להצלחת התהליך.

ישנם ארבעה סעיפים בהם חייב עורך דין לשון הרע להתמצא, כחלק מתהליך הגשת התביעה:

הגדרת החוק - בסעיף הראשון לחוק איסור לשון הרע בישראל, מוגדר בדיוק מהו לשון הרע. בנוסף, נקבע כי לשון הרע הוא צורת התבטאות כלשהי, שפרסומה עלול לפגוע באדם שביטא אותה. הפגיעה יכולה להיות בשל מוצאו, הגיל שלו, דתו, וסיבות נוספות. בנוסף לאלו, החוק אוסר התבטאות בפובי שעלולה לפגוע במקצוע ופרנסתו של אדם.

מהי צורת ההתבטאות המוגדרת - חשוב להבין שחוק לשון הרע יחול על אמירות פומביות בלבד, אך לווא דווקא בעל פה. אמירה פומבית תוכל להתבטא בציור, כתב, צליל או כל אלמנט אחר שנחשב פומבי.

הסנקציה האזרחית - על פי חוק לשון הרע, יוכל אדם שנפגע מלשון הרע להגיש תביעה אזרחית ולזכות בפיצויים כספיים. חשוב לציין גם שהחוק מתיר תביעה ללא הוכחת נזק.

הסנקציה הפלילית - בישראל, לשון הרע נחשבת לעבירה פלילית לכל דבר, והעונש בגינה יכול להגיע לא רק לקנסות כספיים אלא גם למאסר של שנה.

לחזור לשגרה תקינה במהירות

עורך דין לשון הרע יתייצב לצידו של אדם החש כי נפגע מהוצאת דיבה, על מנת לטהר את שמו. עוד לפני שרצים למשפט, על עורך הדין לבחון היטב את המקרה - האם באמת מדובר בלשון הרע? האם אופן הפרסום נחשב לפומבי על פי החוק? הרי יש לזכור שלא כל אמירה שלילית שהתפרסמה נחשבת ללשון הרע. יש לעשות את ההבחנה בין לשון הרע וחופש הביטוי, ולפעול בהתאם למקרה.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ד', כ"ה טבת התש"פ 22.01.2020
פרשת וארא
כניסה: 16:25 | יציאה: 17:56
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS