ההבדל בין בדיקות תוכנה ידניות לבדיקות אוטומטיות

לפני שתוכנה מופצת ללקוח או אתר אינטרנט עולה לאוויר הוא נבדק היטב על ידי צוות שהוכשר בבדיקות תוכנה. צוות ה-QA עובד לפי מסמך בדיקות שנוסח מראש ובוחן תסריטים של משתמש סביר ושל משתמש שמנסה להתחכם. על מנת לעשות בדיקות מתקדמות יותר או לבצע בדיקות במהירות רבה עם שינוי קל של הנתונים ניתן גם לתכנת תסריטים ולתת לתוכנת מחשב לבצע את הבדיקות. במאמר זה נדון בהבדל בין בדיקות תוכנה ידניות לבדיקות אוטומטיות.

יעל וייס ו22/08/2019

(צילום: unsplash)

בדיקות תוכנה ידניות - מה יקרה בדף לאחר שנלחץ על הכפתור?

בדיקות תוכנה ידניות מתבצעות על ידי מומחי בדיקות שעברו קורס QA ולמדו כיצד לבצע את הבדיקה בצורה מקצועית. אם מדובר בתוכנה או אתר אינטרנט הם עוברים כפתור כפתור על פי רשימה מסודרת, מזינים נתונים באופן ידני ובודקים האם התרחשה התוצאה הצפויה. אם לא הם מדווחים על תקלה בתוכנה "באג" ומעבירים את תוצאות הבדיקה לצוות הפיתוח על מנת שיתקנו את התקלה. בסיום התיקון הדף נבדק שנית באופן ידני.

בדיקות תוכנה אוטומטיות - למסות גבוהות של מידע

בדיקות תוכנה אוטומטיות, לעומת זאת, מתוכנתות מראש ובוחנות את אותו הדף פעמים רבות עם מידע משתנה שהוזן מראש למסד נתונים. בדיקות אלה מתאימות לתוכנות בהם מעוניינים לזהות האם הזנה של מידע מסוים עשויה להשפיע על התוצאה. הן מותאמות למסה גבוהה של נתונים או לכמות מאד גדולה של דפים שיש לבדוק.

מה יותר נכון לעשות בדיקה ידנית או בדיקה אוטומטית?

התשובה לשאלה הזו אינה חד משמעית. עבור אתרי אינטרנט עם כמות קטנה של דפים מומלץ לבצע בדיקה ידנית. לעומת זאת, הבדיקה האוטומטית יכולה לתת תשובות לשאלות כמו - "איך האתר יתפקד כאשר כמות גדולה של אנשים תמלא את הטופס". בדיקה זו יכולה להיות משולבת עם בדיקות עומסים על מנת לבדוק את הביצועים של האתר אם הטראפיק (כמות הכניסות) שלו גבוהה מהרגיל.

עלות תכנות הבדיקה

בבדיקות אוטומטיות צריך לקחת בחשבון את עלות הכנת הבדיקה עצמה. מדובר במתכנת שיכול לתכנן את הבדיקות שיבצע המחשב. לעתים, באתרים גדולים, עלות השעות של הבודקים הידניים תהיה גבוהה יותר מהעסקת מתכנת.

הסיכוי לטעות

עוד יתרון שיש לבדיקות אוטומטיות הוא מניעה של טעויות אנוש. שערו בנפשכם כמה טעויות עשוי לבצע בודק תוכנה המזין אלף שדות בשעה ורושם את התוצאות של כל הזנה. לעומת זאת, תוכנה אינה חפה לחלוטין משגיאות אך בעלת סיכויים טובים יותר לבצע את הבדיקה על בסיס הנתונים שהוזנו אליה עם פחות שגיאות ולדווח על תוצאות הבדיקה בתוך דקות אחדות. בדיקות ידניות דומות עשויות לקחת מספר ימים.

כאשר יש משמעות לחוויית המשתמש האנושי

במקרים מסוימים, לא נכון להשתמש בבדיקות הידניות לא בגלל כמות העבודה שהן דורשות אלא משום שחשוב לגלות כיצד משתמש אנושי מזהה את השדות השונים, מוצא את הכפתורים ומתפקד בתוך התוכנה. בדיקות אלה בוחנות גם את ה UX - חווית המשתמש. הן מוגדרות כבדיקות שמבוצעות בדרך כלל בשלבים הראשונים של תכנון הדפים על מנת לבדוק את ההשפעה של מיקום אלמנטים שונים בדף על התנהגות המשתמש. לדוגמה - האם משתמש ימלא את כל השדות אם יהיו בדף אחד או אם מחלקים את הדף למספר חלקים.

לסיכום, בדיקות תוכנה ידניות ואוטומטיות משמשות על מנת לוודא כי המוצר המוגמר יהיה נטול תקלות ככל הניתן. אפשר לבצען בצורה ידנית כאשר מדובר בכמות קטנה של דפים. במקרה שמדובר באתר גדול רצוי לבצען בצורה אוטומטית.

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ג', ב' שבט התש"פ 28.01.2020
פרשת בא
כניסה: 16:32 | יציאה: 18:02
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS