ייעוץ כלכלי לעסק - מה זה כולל ומתי זה רצוי?

סוגים רבים ושונים של ייעוץ הפכו פופולאריים מאוד בעולם המערבי בעשורים האחרונים. מלבד לעובדה כי מדובר במקצוע של ממש לכל דבר ועניין וכי חברות ענק המוגדרות כ"חברות ייעוץ" פועלות במדינות רבות, סוגים רבים וחדשים של ייעוץ נוצרו כמעט יש מאין, ואנשים רבים (ובעיקר עסקים וארגונים) אינם מצליחים תמיד להבחין מה כולל כל סוג של ייעוץ ואילו סוגים הם נחוצים, נדרשים ואפקטיביים ואילו לא. אחד מסוגי שירותי הייעוץ הנפוצים וגם הנחוצים ביותר, הוא מה שמכונה באופן כללי - "ייעוץ כלכלי" או "ייעוץ עסקי", המיועד בעיקר לעסקים קטנים ובינוניים. מה כולל לרוב ייעוץ כלכלי מסוג זה (כאן נתמקד בעיקר בהקשר של עסקים חדשים יחסית) ומתי הוא נחוץ באמת?

יעל וייס ו24/07/2019

(צילום: Pixabay)

מהתוויית תכנית כללית לעסק ועד בניית אקסל תזרים מזומנים -ייעוץ עסקי

באופן רשמי, כולל התחום של ייעוץ עסקי לעסקים קטנים וחדשים שורה ארוכה ביותר של נושאים מרכזיים הרלבנטיים לפעילותו של העסק, בהם על היועץ הכלכלי ללוות את בעלי העסק באופן צמוד ולסייע להם לנווט את העסק במים הסוערים של שנות הפעילות הראשונות. בנוסף, גם הרבה מאוד עסקים וותיקים יחסית שוכרים את שירותיו של יועץ כלכלי טוב על מנת להצליח לצאת מבור כזה או אחר אליו נקלע העסק או על מנת לסייע להעלות את העסק חזרה על מסלול של צמיחה והתחדשות.

#11969 ייעוץ עסקי

מה בעצם כולל ייעוץ כלכלי לעסק "באופן רשמי"? ובכן, אין הגדרה רשמית ונוקשה של השירותים שאמור היועץ העסקי להעניק לבעל העסק, אך ישנה סדרה ארוכה של פעולות בהן נוקטים לרוב יועצים עסקיים מנוסים וטובים, פעולות אשר מטרתן לסייע לבעל העסק לעשות סדר בבלגן, להתוות דרכי התנהלות וכיווני פעולה חדשים, ולהתחיל וליישם כיוונים אלו.

יועץ עסקי מקצועי מסייע לבעל העסק החדש הן בתמונה הגדולה והכוללת של העסק, והן בפרטים הקטנים, הטכניים והיומיומיים. למשל, יועץ כלכלי יסייע לבעל העסק המתחיל לבנות תכנית עסקית (במידה וזו אינה קיימת עדיין), לבנות תקציב שנתי ואפילו לבנות חזון כללי וארוך טווח לפעילותו של העסק לאורך שנים קדימה, כמו גם לסייע לו להגשים חזון זה. בנוסף, ייעוץ עסקי יכול וצריך לכלול גם התייחסות לפרטים טכניים "קטנים" הרלבנטיים ביותר להתנהלות השוטפת של העסק, דוגמת בנייה של אקסל תזרים מזומנים מפורט, כמו גם מגוון פעולות נוספות בנוגעות אמנם לתפעול הטכני והיומיומי של העסק, אך חשובות וקריטיות להצלחתו והישרדותו.

עבור מי ליווי וייעוץ עסקי הוא רלבנטי ומומלץ? התשובה, בפשטות, היא כי עבור כל עסק מתחיל מומלץ מאוד לשכור שירותי ייעוץ עסקי (גם אם לא באופן קבוע, לפחות לכמה פגישות של ייעוץ והערכת מצב). בנוסף, גם כאמור עבור כל עסק חדש או וותיק המדשדש ונכנס לתקופה קשה בה העסק אינו צומח, ייעוץ כלכלי יכול להיות הצעד הראשון במהפך שיש לבצע, או לכל הפחות כלי יעיל להבהרת המצב ולהתוויית תכנית פעולה. 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ה', ב' התש"פ 27.02.2020
פרשת תרומה
כניסה: 16:55 | יציאה: 18:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<פברואר, 2020>
אבגדהוש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS