OCD עלול להזיק בזוגיות, ויש דרך לטפל

לאחר שנה של זוגיות מאושרת וכיפית החלטתם לעבור להתגורר יחד בדירה שכורה. החלטה שכזו היא מרגשת במיוחד, ולמעשה היא החלטה שרוב הזוגות עושים כדי לבלות יותר זמן אחד עם השני וגם כמובן להכיר אחד את השני בצורה טובה יותר.כשחיים יחד בבית משותף ניתן ללמוד המון על האדם השני, מהם הדברים שחשובים לו, באילו דברים הוא פחות מקפיד או שם דגש עליהם ובאופן כללי אילו דברים כל אחד מבני הזוג מוכן להתפשר עליהם לטובת האחר. 

יעל וייס ו23/07/2019

(צילום: pexels)

יחד עם זאת, זוהי ההזדמנות לגלות דברים שלא ידעתם על בני הזוג כמו התנהגויות שונות ואולי קצת מוזרות. אם אחד מבני הזוג פועל באופן אובססיבי לגבי משהו, כמו חזרה אל הבית כדי לוודא שנעלתם את הדלת לאחר שיצאתם מהבית, או בדיקה חוזרת ונשנית של ברז הגז בבית ועוד התנהגויות מעט לא רציונליות - ככל הנראה הוא סובל מהפרעה טורדנית כפייתית הנקראת גם OCD.

הפרעה טורדנית כפייתית - כיצד זה מתבטא

הפרעה זו מוגדרת כהפרעה נפשית, למרות שהביטוי של ההפרעה נראה באופן מוחשי לעין בגלל הפעולות האובססיביות שהלוקה בהפרעה מבצע באופן שחוזר על עצמו. הסיבה לאותה התנהגות שונה היא בגלל מחשבות טורדניות ללא בסיס והגיון שמציפות את מחשבתו של האדם, וככל שהזמן עובר המחשבות ממשיכות להתגבר בעוצמה גבוהה עד כדי מצבים של מצוקה ממשית וחרדה גדולה.

כדי לשלוט באותן מחשבות טורדניות, וכך להפחית את עוצמת החרדה, האדם מבצע פעולה מסוימת שנראית לו הגיונית וקשורה למחשבה הטורדנית כך שעצם הביצוע של הפעולה גורמת לו להרגשה של שליטה במצב ומציאת פתרון לאותה מחשבה מטרידה.

ביצוע הפעולה האובססיבית נותנת לסובל מההפרעה מזור בנוגע להרגשת החרדה שהוא חווה, אך הרגשת ההקלה הינה זמנית בלבד ועלולה לשוב ולחזור באופן אחר ובזמן אחר, ולכן זהו מעין מעגל מחשבה-התנהגות שחוזר על עצמו כל הזמן.

מהן ההשלכות של הפרעת OCD

הפרעה טורדנית כפייתית יכולה להיות מטרד של ממש עבור הסובלים מההפרעה, וגם כמובן לאנשים הסובבים את אותו אדם. מכיוון שהפרעה זו פוגעת באורח החיים, עלולות להיות השלכות לא נעימות על כלל אורח החיים השגרתי של המשפחה ובעיקר הזוגיות.

הסובלים מההפרעה מרגישים דחף בלתי נשלט לבצע את הפעולות השונות באופן אובססיבי, כדי להפחית את רמת החרדה וחוסר השליטה, כך שאותן פעולות עלולות לגזול מאמץ וזמן רב מהם וגם מהמשפחה שלהם. לדוגמה, אם בני זוג שאחד מהם סובל מההפרעה צריכים לנסוע למקום רחוק לצורך בילוי או חופשה, בן הזוג יכול לפתח באמצע הדרך מחשבות אובססיביות לגבי השארת הדלת או החלון פתוחים בבית למרות שהכל סגור ונעול, אך מחשבות אלו לא יעברו או יירגעו עד שהוא לא יחזור בחזרה לבית ויוודא כי הכל אכן סגור.

מהו הטיפול הטוב ביותר

אין ספק כי הפרעה זו עלולה להזיק לשגרת החיים של הסובלים מההפרעה, וכך גם לזוגיות. החדשות הטובות הן כי כמעט לכל רמה של OCD טיפול מתאים שיכול לשפר את דרכי החשיבה של הסובלים ממנה, וכך להפחית את עוצמת ההתנהגות האובססיבית שחוזרת על עצמה.

בעזרת טיפול קוגניטיבי התנהגותי מתאים ניתן להעניק לסובלים מההפרעה את הכלים הדרושים לזיהוי אותן מחשבות טורדניות ולא רציונליות, וכך הם יוכלו לשלוט בהן בצורה עצמאית ואפקטיבית ולשנות אותן. החשיבה הקוגניטיבית עוזרת להם לתקן דפוסי חשיבה לא נכונים, וכך למעשה להימנע מביצוע התנהגויות כפייתיות באופן טקסי שחוזר על עצמו שוב ושוב.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ב', כ"ט שבט התש"פ 24.02.2020
פרשת תרומה
כניסה: 16:55 | יציאה: 18:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<פברואר, 2020>
אבגדהוש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS