בריטי, ניו זילנדי, מקסיקני, דני וקנדי עולים על מטוס - זו לא בדיחה, זו מציאות

300 חניכים מ-22 מדינות החלו במסע ציונות ברחבי מדינת ישראל.

עמי שרון ו03/09/2007

בני הנוער בפעילות

ביום א' האחרון החל המסע הארוך והמרגש של כ-300 חניכים בוגרי תיכון מ-22 מדינות אל יהדותם ברחבי מדינתנו הקטנה, אשר משתתפים בתוכניות השנתיות של תנועת בני עקיבא העולמית.

החניכים מגיעים מארצות כמו: אוסטרליה, דרום אפריקה, ניו זילנד, ארה"ב, קנדה, מקסיקו, ארגנטינה, ונצואלה, קוסטה ריקה, פנמה, צ'ילה, ברזיל, אורוגוואי, אנגליה, איטליה, צרפת, שוודיה, דנמרק, הולנד, גרמניה, שוויץ ובלגיה.

התוכנית השנתית של תנועת בני עקיבא העולמית נקראית 'הכשרה' - המשמעות: שנת הכשרה לקראת העליה לארץ. ה'הכשרות' החלו לפני בדיוק 50 שנה על ידי מזכ"ל דאז ומייסד תנועת בני עקיבא העולמית יוסק'ה שפירא. ה'הכשרה' הראשונה היתה מורכבת מחניכים בוגרי התנועה בצפון אמריקה.

במשך חמישים שנותיה היו תוכניות ה'הכשרה' של בני עקיבא העולמית ספינת הדגל של התוכניות השונות. בנוסף, תוכנית ה'הכשרה' של בני עקיבא הינה התוכנית השנתית הראשונה שנועדה לבני חו"ל בארץ.

ביום חמישי האחרון השתתפו מאות חניכי ה'הכשרה' החדשים בטקס מרגש מול הכותל המערבי בירושלים, כאשר כולם לובשים את חולצות התנועה המסורתיות של בני עקיבא. "בתור בן להורים שגדלו בבני עקיבא בארה"ב ועלו לארץ הרגשתי התרגשות רבה בטקס. כל-כך מדהים לראות מאות בני נוער מכל יבשת בעולם שרים ורוקדים יחד בהתלהבות מול הכותל - והכל בעברית! כמובן שנחמד לשמוע את המבטאים השונים של החניכים ואת השירים הייחודיים של כל ארץ. השיא של הטקס היה שירת 'התקווה', החניכים שרו יחדיו באחדות מדהימה והיו אף רבים עם דמעות בעיניים. ממש קיבוץ גלויות." (צביקה קליין)

אחד החניכים האירופאים ציין: "אף פעם לא ראיתי כל-כך הרבה יהודים ביחד במקום אחד, שלא נדבר על כל הארצות שהחבר'ה האחרים מגיעים מהם."

ישנם כמה סוגי 'הכשרות': הכשרת 'תפנית' מיועדת לחניכים מדרום אפריקה, אוסטרליה וניו זילנד, אשר לא גדלו בבתים עם מסורת יהודית חזקה. משמעות השם 'תפנית': החניכים יעברו תפנית בחייהם וילמדו על יהדות וישראליות, דבר שרובם אף פעם לא למד. במשך שנה שלימה כל חודשיים יעברו החניכים חוויה ישראלית אחרת: התנדבות קיבוץ - הכולל אולפן ללימוד עברית, ישיבת הסדר/מדרשה תורנית לבנות - לימוד תורה והיסטוריה יהודית בסיסית, התנדבות ומגורים בעיירת פיתוח ספציפית, התנדבות במגן דוד אדום, התנדבות לצה"ל ועוד... במשך שנה עמוסה עוברים החניכים כל-כך הרבה חוויות שאחוז גבוהה מאוד מהם מחליט לעלות לארץ, או להישאר בארץ לעוד שנת עשייה.

מאידך, ישנה תוכנית בשם MTA , ובתרגום סימולטני - 'בית מדרש בני-עקיבא'. MTA מיועדת אף היא לחניכים בוגרי תיכון מדרום אפריקה, אוסטרליה וניו זילנד, אך שונה בתכלית - היא מיועדת לחניכים אשר גדלו בבית דתי או 'שומר מסורת'. רוב השנה תמצאו את חניכי MTA בישיבת ההסדר בגוש עציון או בישיבת 'ארץ הצבי' לתלמידים מארה"ב. אחוז ניכר מחניכי MTA מתגייסים יחד עם חבריהם הישראלים בישיבה לצה"ל. מזכ"ל תנועת בני עקיבא הנוכחי, זאב שוורץ היה אף הוא חניך בתוכנית MTA מדרום אפריקה. לאחר לימודים בישיבת ההסדר בגוש עציון התגייס לצה"ל ולאחר שחרורו עלה לישראל.

אלכס אנגל, חניך של הכשרת 'להב"ה' מארה"ב: "אני כל-כך שמח מאז שהגעתי לישראל! יצרתי המון חברויות עם חבר'ה מהתוכנית שלנו ומתוכניות אחרות של בני עקיבא. יש לי עכשיו חברים מכל העולם - אני מוצא את עצמי מידי יום מנהל שיחות עמוקות ומשמעותיות עם יהודים צעירים כמוני מכל העולם! בתוכנית שלי יש משתתפים מארה"ב, אנגליה, שוודיה, שוויץ, איטליה, דנמרק, הולנד וגרמניה! כל אחד מהחברים החדשים שלי בא מתרבות אחרת, רקע יהודי שונה ורמת עברית מגוונת." השיעור המועדף על אלכס קצת מפתיע: "השיעור המועדף עליי הוא 'ציונות דתית'. בשיעורים עצמם אין שום נסיון לכפות את דרך החיים הזו, אך חוקרים ולומדים עליו מכל כיוון."

תוכנית ה'הכשרה' של בני עקיבא הינה כמעט ואחת התוכניות היחידות שמעודדות באופן גלוי את העלייה ארצה. "אנחנו בבני עקיבא לא מתביישים להודיע בראש מורם שערך ה'עלייה ארצה' הוא ערך עליון בסדר יומננו התנועתי." על כן שולחת תנועת בני עקיבא העולמית כ-100 שליחים חדשים מידי שנה לכ-130 יעדים ברחבי העולם היהודי.

בעניין העלייה לישראל אומר אלכס: "אני חושב שההורים שלי מאוד מרוצים מהעובדה שאני שוהה שנה בישראל לפני תהליך קבלת ההחלטה הסופית לעלייה. ככל שאני נמצא פה בארץ, מתגברת בי התחושה וההתחייבות לעלות ארצה לבית שלי, לישראל ולהשאיר את החיים החלולים שלי בארה"ב, במקומם - בגולה. אני יודע שלא הכול מושלם כאן בישראל, אף אחד לא ניסה להשלות אותי, אבל דווקא בגלל זה אני מרגיש שאני צריך לבוא ולתת את חלקי. "

"בפעם הראשונה שהגעתי לארץ התפעלתי מהיופי של הנופים, התרבות והמאכלים, אבל אחרי שנה בארץ, אני רואה את הדברים בעיניים אחרות. אני רואה את הדברים בעיניים רוחניות, אני מבין שכאן מקומנו כיהודים - בלי קשר לגשמיות הטובה והמודרנית שיש פה."

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ב', כ"ג טבת התש"פ 20.01.2020
פרשת וארא
כניסה: 16:25 | יציאה: 17:56
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS