צוות מיוחד לחינוך מיוחד

תלמידים הזקוקים לחינוך מיוחד מהווים כעשרה אחוזים מאוכלוסיית התלמידים. כבר במאה הקודמת החלו מערכות החינוך בסיווג תלמידים שונים לפי לקות, תפקוד, וכמות הסיוע לה הם זקוקים. תחום חינוך זה ידוע במורכבותו ובייחודו לא רק בצוות המוכשר לכך, אלא גם בציוד מגוון יותר ובמקומות רחבים ונגישים יותר למכשירים ועזרים. עם השנים, לצד הממשלה והרשויות המקומיות, הוקמו ארגוני סיוע לאוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים.

אביעד ברטוב ו07/04/2019

(צילום: Pixabay)

מסגרות וצרכים מיוחדים

שיבוץ למסגרות כאלה נקבע בהתאם לצרכים הדרושים. ישנן מספר אפשרויות; מוסדות מיוחדים או שילוב בתוך כיתות במוסדות לחינוך רגיל בעזרת סיוע אישי. ישנם סוגים שונים של לקויות, לקויות למידה פשוטות ומורכבות, לקויות גופניות ונפשיות. לפני השיבוץ מתבצעים אבחונים וטיפולים בעזרת ליווי של אנשי מקצוע. מתקיים ביצוע התאמות לימודיות ונערכות פעילויות מיוחדות עבור תלמידים הנזקקים לכך.

דרושים עובדים סוציאליים ועוד

מכיוון שהתלמידים זקוקים לטיפול מיוחד והשגחה מתמדת, דרושה גננת ובנוסף דרושות מספר סייעות ועוזרות. מטפלים ומטפלות דרושים לעבודה עם אוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים. בנוסף, דרושים עובדים סוציאליים שינחו את הצוות ויעקבו אחר טיפולם והתקדמות המטופלים. ישנו צוות ששייך למוסד וישנו צוות שמועסק באופן פרטי ומלווה את התלמיד, כמו סייעת פרטית או מטפל פרטי.

מטפלים ומטפלות דרושים

במוסדות חינוכיים וגם בבתים פרטיים נהוג להצמיד מטפלים ומטפלות, או בני משפחה שמוכשרים לכך ועוזרים ללוקה במוגבלות. ישנם מקומות רבים שמתמחים במתן שירות, השכלה וסיוע לבעלי צרכים מיוחדים. בנוסף, ארגונים בארץ כמו אלו"ט, אקי"ם וניצן הוקמו במטרה לסייע ולדאוג לרווחת אוכלוסיה בעלת צרכים מיוחדים.

סיכום

בעידן המודרני המפותח יש מקום וסיווג לכל תופעה או לקות. קבלת השונה הוא דבר מובן מאליו וישנן מסגרות מיוחדות לאוכלוסיות הנזקקות לכך. כיום, כל בעיה יכולה להיות מאובחנת ולזכות בטיפול וביחס המתאימים לה. במדינה מערבית ומשכילה כמו ישראל תחום זה מפותח ואנשי מקצוע רבים מתמחים בנושא, עוזרים לאוכלוסיות חלשות ומקלים עליהם. חלק מתפקיד החינוך המיוחד הוא להקטין את מספר האזרחים הזקוקים לסיוע, ולעזור לאלו המסוגלים לכך להיות עצמאים יותר ולנהל אורח חיים איכותי בהתאם ליכולותיהם.

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום א', כ"ב טבת התש"פ 19.01.2020
פרשת וארא
כניסה: 16:25 | יציאה: 17:56
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS