כל השימושים של חיישנים אלחוטיים לעסק

חיישן אלחוטי הוא פריט בעל ממדים צנועים אבל התועלת שלו לעסק גדולה. ישנם סוגים רבים של חיישנים אלחוטיים לעסק, וכל אחד מהם מספק מידע אחר שחיוני להבטחת התפקוד התקין בעסק.

אריאל גולן ו13/02/2019

(צילום: יחצ)

מהם חיישנים?

חיישנים - בין אם הם אלחוטיים ובין אם לאו - הם מתמרים. מתמר הוא מכשיר שממיר ערך פיזיקלי מסוים לאותות אלקטרוניים או חשמליים. דוגמה לכך היא מד טמפרטורה וישנם כמובן עוד ערכים פיזיקליים שניתן להתמיר אותם לכדי אותות שמתורגמים לנתון מספרי - כשאנחנו מודדים את הערך הפיזיקלי של הטמפרטורה נקבל בסופו של דבר מספר שמייצג במעלות את רמת החום.

סוגי חיישנים אלחוטיים לעסק

ישנם כאמור סוגים רבים של חיישנים אלחוטיים לעסק. החלוקה הראשונית היא לחיישנים אקטיביים וחיישנים פסיביים. חיישן פסיבי הוא כזה שמודד את האנרגיה הקיימת, ולמשל מד טמפרטורה הוא דוגמה מצוינת לחיישן מסוג זה, ואילו חיישנים אקטיביים פולטים אנרגיה ומודדים את ההחזר המתקבל, ועל בסיס זה מספקים את התוצאות הדרושות. באופן טבעי ישנם גם חיישנים אלחוטיים פסיביים וגם חיישנים אלחוטיים אקטיביים.

דרך שנייה לחלק את כל אותם חיישנים אלחוטיים לעסקים היא על בסיס האנרגיה הנמדדת. הדוגמה הראשונה היא כאמור חיישן טמפרטורה, כשבמקרים רבים חיישן זה יודע למדוד גם לחות. דוגמה שנייה היא חיישן אור - חיישנים אלה הם חלק ממקלדות אופטיות, עכברים אלחוטיים, מצלמות דיגיטליות כולל אלה שבסמארטפונים, גלאי עשן ולמעשה בכל שלט רחוק ישנן חיישן אור.

במיקרופון ישנם חיישנים שמודדים את תנודת האוויר, באזעקות מותקנים חיישנים מגנטיים, בפילטרים תעשייתיים תמצאו חיישנים להפרשי לחץ, במיכלי דלק ושמן ישנם חיישני מפלס ועוד סוג נפוץ הוא חיישן מכני פשוט (בכל מקלדת רגילה יש כאלה).

איך לבחור חיישנים לעסק?

חיישנים אלחוטיים לעסק הם פריט חשוב מאוד ולכן כדאי להקדיש תשומת לב לבחירתם. בחירה לא נכונה עלולה להוביל לכך שהמערכת שמבוססת עליהם לא תתפקד באופן מיטבי.

הפרמטר העיקרי הוא האמינות של השידור האלחוטי. חיישן לעסק שברגע האמת לא מעביר את האינפורמציה החיונית הוא כמובן חסר תועלת. בנוסף נדרשת רציפות מלאה של השידור, ללא כל תקלות, כך שבעל העסק יוכל לסמוך על המערכת ועל החיישנים בלב שקט.

פרמטר משמעותי מאוד נוסף הוא רמת הדיוק. חיישן שרמת הדיוק שלו לא מרבית עלול להטעות אותנו, ובעצם גם עליו אי אפשר לסמוך. פרמטרים חשובים נוספים הם המחיר ורמת העמידות - באופן טבעי נעדיף חיישנים אלחוטיים לעסק שישרתו אותנו באופן מושלם במשך שנים רבות.

התועלות העיקריות של החיישנים האלחוטיים

היתרון העיקרי של החיישן האלחוטי על פני אותם חיישנים שאינם אלחוטיים הוא כמובן היעדר חובת החיווט. יתרון זה מוביל ליתרונות נוספים ובהם התקנה גמישה ובעצם אפשרות למקם את הסנסורים כמעט בכל מקום שנרצה. יתרונות אלה רלוונטיים לגבי חיישני טמפרטורה, חיישני לחות, חיישני הצפה ועוד.

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ה', ב' התש"פ 27.02.2020
פרשת תרומה
כניסה: 16:55 | יציאה: 18:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<פברואר, 2020>
אבגדהוש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS