עיצוב ריהוט לבתי כנסת

אחד האספקטים מהם אני נהנה יותר מכל בעבודתי הוא המגוון הרב של סוגי ריהוט אומנותי שביכולתי ליצור. אמנם אני נהנה ושואב סיפוק רב מעיצוב וייצור ריהוט כגון שולחן עץ מעוצב, אך יצירת ריהוט לבתי כנסת זוהי ליגה שונה לגמרי. כאשר אני מקבל עבודה של עיצוב ארון קודש עבור קהילה מסוימת, אני יכול לומר בכנות שאני עושה זאת עם תחושת שליחות. מהו מקור התחושה הזו?

עמי שרון ו23/10/2018

(צילום: יחצ)

האווירה וה'רוח' של בית כנסת נקבעים על ידי גורמים רבים, בראשם ללא ספק הרכב קהילת המתפללים. עם זאת, אני בהחלט מאמין כי גם הסביבה הפיזית משחקת תפקיד משמעותי בהעלאת הרמה הרוחנית והרגשית של המקום הקדוש. בין אם אני מעצב ארונות קודש, בימות, כסא אליהו או כל פריט אחר של ריהוט לבתי כנסת, אני תמיד חותר לעשות זאת תוך שילוב שלושה גורמים חשובים:

1. התייחסות לחלל הקיים - אני אישית בעל טעם אקלקטי, ואני כמובן רוצה לייצר ריהוט מעוצב בהתאמה אישית, אשר יבלוט לתפארת בסביבה בה הוא ממוקם. למרות זאת, פריטי הריהוט שאני מעצב חייבים גם לשהות בהרמוניה עם האלמנטים העיצוביים הקיימים במקום וה'גשטלט' (מכלול האיכויות) הכללי במבנה. דוגמא טובה לשילוב זה של התייחסויות לחלל ניתן למצוא באלמנטים שונים של ריהוט לבתי כנסת שיצרתי עבור בית התפילה במבשרת ציון.

2. התחשבות בהרכב הקהילה - חלק אינהרנטי עבורי בתהליך בניית ריהוט לבתי כנסת הוא הלמידה על קהילת המתפללים במקום. אני יושב ומדבר באריכות עם הרב והגבאים, מנהיגי הקהילה, בכדי להגיע להבנה טובה יותר באשר למאפיינים או נטיות ספציפיים של הקהילה או היסטוריה משותפת שהמתפללים חולקים. אלו יכולים אח"כ להתבטא בעיצוב הכללי של ריהוט בית הכנסת ובפסוק הנבחר לקשט את ארון הקודש. דוגמא להשפעת אופי הקהילה על עיצוב ריהוט לבתי כנסת יכול להיות ארון קודש "וירא את המקום מרחוק". לפי המסורת, בית כנסת זה ניצב על ראש הגבעה בה התרחש האירוע המקראי בו אברהם רואה את הר המוריה מרחוק.

3. הוספת הפרשנות האומנותית שלי - לאחר שהטמעתי את המהות הן של הקהילה והן של העיצוב הקיים בבית הכנסת, אני מנסה לעצב וליצור את פריטי הריהוט. מטרתי היא ליצור אווירה אשר תגרום למתפללים לחוש בנוח ותעורר בהם השראה בו זמנית. אני משיג מטרה זו על ידי הוספת הפרשנות האומנותית שלי באשר לתפקיד האדם כצינור שבין השמיים והארץ. אני מקווה ומאמין שכשמתפללים מביטים מעלה אל ארונות קודש שיצרתי, הם מרגישים שלווה ועילוי רוחני.

כותב המאמר הינו ירמי קמחי יוצר ריהוט מעוצב ומפסל אומנות בעץ. יצירותיו הייחודיות משקפות את היופי הטבעי הטמון בעצים המרהיבים שאיתם הוא עובד.

ב-1992 הוא ייסד את סדנתו (Kimchi Designs), כאשר הוא נחוש ומחויב ליצור אומנות בעץ ברמת איכות הגבוהה ביותר. יצירותיו מפארות מאות בתים, בתי כנסת, בתי מלון ועסקים הן בארץ והן בחו"ל. 

(צילום: יחצ)

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ג', ל' שבט התש"פ 25.02.2020
פרשת תרומה
כניסה: 16:55 | יציאה: 18:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<פברואר, 2020>
אבגדהוש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS