קיצור החופש הגדול - בעד או נגד?

החופש הגדול בישראל הוא מהארוכים בעולם ואין פלא שיש סביבו ויכוחים רבים. איזה טיעונים מייצגים את הצד שבעד, מה טוען הצד שמנגד ואיך מכריעים בסוגיה? הנה כל התשובות

כתב דתילי ו04/06/2018

(צילום: Pixabay)

החודשים יולי ואוגוסט מזוהים בישראל עם החופש הגדול. כל מי שיש לו ילדים במערכת החינוך מכיר את החופש הזה היטב ואף יודע איזה השפעה יש לו על איכות החיים, שגרת העבודה והתא המשפחתי. בתוך כך, בשנים האחרונות כבר עולות תהיות לגבי קיצור החופש הגדול ואין פלא שישנם טיעונים לכאן ולכאן.

בעד: חופש ארוך וילדים משועממים

הטיעון העיקרי בעד קיצור החופש הגדול הוא שמדובר בתקופה ארוכה מדי. החופש הגדול נמשך מעל חודשיים עבור תלמידי חטיבות הביניים והתיכון וגם מי שלומד בבית ספר יסודי מרגיש את תחושת המיצוי. תקופה כל כך ארוכה של חופש פוגעת בשגרה של הילדים, מטילה עול כלכלי עצום על ההורים ומחייבת שורה ארוכה של התאמות מבחינת המשפחה.

עוד טיעון בעד קיצור החופש הגדול הוא שמדובר בסיכון מסוים עבור הילדים. לרוב הילדים שיוצאים לחופש אין את הכלים להתמודד באופן עצמאי עם הזמן שלפתע מתפנה להם, לכן הם עלולים לצאת לרחוב ולחפש הרפתקאות. כמות גדולה של ילדים ברחוב מציבה אותם בפני סיכון וגורמת דאגות רבות להורים ולרשויות.

טיעון לא פחות חשוב בעד קיצור החופש הגדול הוא שבצורה כזו ניתן יהיה לפזר את ימי החופש לאורך השנה. כאן הדגש הוא לא על ימי החופש המצטברים, אלא על העובדה שבתקופת הקיץ הם מגיעים ברצף וללא קשר לימי החופשה של ההורים.

נגד: מה עם המורים?

הטיעון המוכר נגד קיצור החופש הגדול הוא שמדובר באמצעי יעיל להעניק לילדים מנוחה. מי שמתנגד לקיצור החופש גורס שהילדים זקוקים לו כדי לצבור כוחות, לרענן את השגרה ולחזור עם אנרגיות רעננות לבתי הספר.

בתוך כך, יש הטוענים נגד קיצור החופש הגדול בגלל שמדובר בחלק בלתי נפרד מהתרבות המקומית. ההרגל לצאת לחופש בסוף יוני ולחזור בתחילת ספטמבר מלווה את מערכת החינוך בישראל כמעט משחר היווסדה. מכאן שיהיה קשה לקצר את תקופת החופש הגדול והתהליך ככל הנראה יהיה כרוך בהשקעה בלתי מבוטלת של משאבים.

בנוסף, אי אפשר להתעלם מההשפעה של קיצור החופש הגדול על המורים. מי שעבר את המסלול המפרך של לימודי חינוך ושרד כמעט שנה שלמה מול כיתות מלאות בנערים תוססים זקוק לחופש, אז אין מקום לקצר אותו עבורו.

המורים עובדים קשה והרבה שעות ביום, הם לוקחים חלק במקצוע חשוב לעתיד החברה והם משמשים כשליחים של שאר ההורים. כל אלו הן סיבות מספיק טובות להתייחס גם אליהם כאשר בוחנים את הסוגיה של קיצור החופש הגדול, ולנסות להיכנס לנעליהם לפני שמכריעים בסוגיה באופן סופי ומוחלט.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ה', כ"ה שבט התש"פ 20.02.2020
פרשת משפטים
כניסה: 16:50 | יציאה: 18:21
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<פברואר, 2020>
אבגדהוש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS