חושבים קדימה - התנהלות כלכלית חכמה

התנהלות כלכלית חכמה דורשת בדיקת הוצאות והתאמתן להכנסות. במאמר הבא נסביר לכם איך חושבים קדימה וכיצד משפרים את איכות החיים

אביעד ברטוב ו04/06/2018

(צילום: Pixabay)

התנהלות כלכלית חכמה קריטית לכל עסק או משפחה. האמת היא שאת משק הבית צריך לנהל בדיוק כמו את העסק, כי בשני המקרים חייבים לדעת כמה מוציאים וכמה מרוויחים על מנת לוודא שבסוף יהיה איזון. בנוסף, הכלים המעשיים של התנהלות כלכלית חכמה הם חלק בלתי נפרד ממסלולים של לימודי כלכלה אך הם גם זמינים עבור הציבור הרחב.

כך למשל יכולים בעלי עסקים ומשפחות להשתמש באפליקציות, תוכנות מחשב ומסמכים מקוונים על מנת לנהל את התקציב. במידה ומדובר במשק בית פרטי, התנאי הוא להתייחס להכנסות ולהוצאות של כל משק הבית ולא רק של אחד מבני הזוג. מנגד, עצמאים נדרשים להפריד בין הוצאות העסק להוצאות הבית ולכולם יחד כדאי להיעזר בדוחות שמגיעים מהבנק, חברות כרטיסי האשראי וחברות הביטוח.

כמה עולה לכם לנהל את הכסף?

השלב הראשון בהתנהלות כלכלית חכמה של העסק או הבית הוא בדיקה כמה כסף נכנס. במשק בית קל לעשות את זה בעזרת חישוב של שכר מעבודה או מקצבת פנסיה, קצבאות ותמיכות מהממשלה, הכנסה משכירות או כל תמיכה אחרת. לחילופין, בעלי עסקים צריכים להכניס לחישוב בשלב הזה גם מתנות, בונוסים, מענקים והחזרי מס.

הבעיה מתחילה כאשר מנסים לבדוק כמה עולה לנהל את הכסף. זו סוגיה רגישה כי רובנו לא בודקים הפקדות קבועות לחיסכון או ניירות ערך, הפקדות לחיסכון פנסיוני פרטי ועמלות ניהול חשבון בנק וכרטיסי אשראי. אם מוסיפים לסל הזה גם החזרי הלוואות, ריביות על המינוס וחובות מצטברים אחרים, עלולים לגלות חוסר איזון מהותי בין ההכנסות וההוצאות.

החלק הכיפי: חיסכון בהוצאות

השלב השני של התנהלות כלכלית חכמה מוקדש רובו ככולו לחיסכון. מיותר לציין שהחיסכון הוא פונקציה של הפער בין ההכנסות וההוצאות, אך חשוב בכל זאת להזכיר זאת. העניין בהקשר הזה הוא שלרוב קשה להעלות את ההכנסות, בטח לא באופן מיידי, לכן קל יותר לצמצם הוצאות.

יש הרבה דרכים לצמצם הוצאות מגורים, הוצאות מחייה וקניות שוטפות, הוצאות נסיעה ורכב והוצאות פנאי ובילוי. בנוגע להוצאות מגורים למשל, הכל מתחיל בהתאמת איכות החיים לרמת ההכנסות ובתכנון לטווח ארוך. אין סיבה לשלם מחיר מופרז על שכירות של דירה באזורים מבוקשים אם אפשר לגור באזורים רחוקים יותר, וגם את הוצאות המשכנתא אפשר לחסוך אם עוקבים בזמן אמת אחר ההורדות ושוקלים מיחזור או פריסה מחדש של ההלוואה.

בסופו של דבר, התנהלות כלכלית דורשת מודעות גבוהה. את המודעות הזו משיגים בעזרת בדיקת ההכנסות וההוצאות וניסיון לייצר איזון. את הפער לטובת ההכנסות אפשר לנצל לטובת חיסכון ולהשיג שקט וביטחון פיננסי עבור המשפחה או העסק.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ג', ל' שבט התש"פ 25.02.2020
פרשת תרומה
כניסה: 16:55 | יציאה: 18:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<פברואר, 2020>
אבגדהוש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS