רופא שיניים - להסתכל למטופל בעיניים

בלא מעט מאמרים או מדריכים שקשורים לרופאי שיניים, אנחנו יכולים לקרוא כיצד אנחנו, המטופלים, אמורים לחפש רופא אשר ידע כיצד לגשת אלינו, כיצד לטפל בנו. במילים אחרות, המאמרים מבקשים להדריך אותנו לבחור ברופא אשר אנחנו מרגישים איתו כימיה מספיק טובה בשביל שנרגיש בנוח לעבור אצלנו טיפול שיניים.

אביעד ברטוב ו28/02/2018

(צילום: Pixabay)

 

אך יש גם את הצד השני. רופא שיניים צריך לדעת כיצד לגשת למטופל, הוא צריך כיצד לדבר איתו, כיצד לטפל בו. לכן חשוב שלא רק אנחנו נדע כיצד לבחור את הרופא הנכון, אלא שהרופא ידע כיצד לגשת למטופל ולהוכיח לו שהוא אכן הרופא המתאים עבורו.

רופא שיניים להבדיל מרופאים בתחומים אחרים, אחראי על אחד מתחומי הטיפולים הכי לא נוחים שאנחנו מכירים, וזה בלשון המעטה. כל אחד מאיתנו יודע, שטיפולי שיניים לא נחשבים לטיפולים קלים ופשוטים, אפילו אם מדובר בטיפול בסיסי. אנחנו גם יודעים שיש לא מעט אנשים שחשים פחד וחרדה מטיפולים שכאלה, הרבה פעמים זה נובע מכך שהם טופלו בעבר על ידי רופאים שלא ידעו כיצד לגשת אליהם וכיצד לטפל בהם בצורה נכונה. לכן יש חשיבות עצומה לאופן בו הרופא עובד עם המטופל, לא רק בצד המעשי של הטיפול אלא גם בצד המנטאלי, באופן בו הוא מדבר ומתייחס אליו בזמן הטיפול.

לפני שאנחנו נציג מספר דוגמאות כיצד על רופא שיניים לגשת אל המטופל, חשוב לומר שבשנים האחרונות יש רופאים שמשתמשים באלמנטים שונים שיכולים לעזור להרגיע את המטופל לפני הטיפול ובמהלכו, בין היתר שימוש בהיפנוזה (כמובן שיכולים לעשות זאת אך ורק רופאים שמתמחים בכך וקיבלו הכשרה מסודרת), גז צחוק וכן בכלים נוספים.

כיצד נכון לגשת למטופלים

כאשר מגיע מטופל אל רופא, עליו לצאת מתוך שתי נקודות יסוד, הראשונה, המטופל מעוניין לקבל את הטיפול ביותר על מנת שלא יצטרך להתמודד שוב עם הבעיה ולא יצטרך לחזור לטיפול חוזר, השנייה, סביר להניח שהוא לא יודע מה הוא אמור לעבור, יחד עם העובדה שמדובר בטיפול שיניים שמראש מוביל לכאבים ואי נוחות, סביר להניח שחוסר הידיעה מוסיפה על כך.

לכן, חשוב שהרופא ידע לספק את תחושת הביטחון למטופל, הן בכך שהוא יגרום לו להרגיש שהוא נמצא בידיים טובות והן בכך שהוא יספק לו את כל המידע, באופן מלא, מבלי להסתיר ממנו דבר, ולעשות זאת בצורה כשזו שתרגיע אותו. חשוב שהוא יענה על כל שאלה ויציג בפניו את כל האופציות.

רופא טוב הוא רופא שקשוב למטופל שלו, לפני הטיפול ובמהלכו, רופא טוב הוא גם שמבין ומכיר בכך שהמטופל איננו בא מהמקצוע ולכן סף הלחץ והחרדה אצלו מאוד גבוה. צריך לומר עוד, שרופא שיניים טוב הוא מי שדואג להיות בקשר עם המטופל גם אחרי הטיפול בשביל לוודא שהכל בסדר והוא מרגיש טוב.

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ב', כ"ט שבט התש"פ 24.02.2020
פרשת תרומה
כניסה: 16:55 | יציאה: 18:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<פברואר, 2020>
אבגדהוש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS