פריקת כתף - מה זה בדיוק אומר?

מפרק הכתף הוא המפרק הנייד ביותר, אך גם המורכב ביותר בגוף האדם. היכולת שיש לנו להניע את ידינו כמעט לכל כיוון וכמעט בכל זווית היא יכולת המיוחסת למפרק הכתף, שבאופן כללי נראה כמו מפגש של עצם הזרוע עם עצם השכמה, בצורה כזאת שמאפשרת תנועה לכל כיוון. למעשה, מבחינת מפרק הכתף, יש לנו יכולת להזיז את היד לכל כיוון אפשרי, ואם אנו חשים מגבלה ביכולת זו, הרי שהיא נובעת מהמגבלות שיוצרות רקמות סמוכות כמו שרירים וגידים. פריקת כתף הוא מצב בו עצם הזרוע מתנתקת מזרוע השכמה, בדרך כלל בגין חבלה או בגין מום במבנה המפרק. ניתוק זה פוגע אמנם ביכולת שלנו להניע את היד כנדרש, אך הוא אינו מהווה את עיקר הנזק.

אביעד ברטוב ו17/01/2018

(צילום: pixabay)

מהו הנזק הנגרם כתוצאה מפריקת כתף?

עיקר הנזק הנובע ממצב של פריקת כתף, נגרם בעקבות פגיעה שנוצרת בגין הניתוק בין שתי העצמות. פגיעה זו יכולה לבוא לידי ביטוי באמצעות שבר דחיסה של ראש עצם הזרוע, שבר של המכתש, סדרת שברים, קריעת גידים וכלי דם, פגיעה ברקמות סמוכות וכדומה. כאמור, פריקת כתף הוא מצב שיכול להיווצר באמצעות חבלה, ויחד עם זאת, ישנם אנשים שסובלים יותר ממצב זה לעומת אחרים, וזאת בעקבות פציעות קודמות או בגלל מבנה לקוי של מפרק הכתף. עבור אנשים אלה, כל תנועה של היד מעבר לקו הראש או בזווית חריגה קדימה או אחורה, עלולה לייצר חרדה מפריקת הכתף. במקרים חריפים, עלול להיווצר מצב של פריקת כתף גם בזמן השינה וגם כתוצאה מפעולות פשוטות ויומיומיות לחלוטין.

פריקות כתף חוזרות ונשנות

הטיפול במצב של פריקות כתף חוזרות ונשנות מבוסס על ניתוח, שבמסגרתו מתבצע חיזוק של רצועות ומייצבי הכתף. ניתוח זה מבוצע לרוב בשיטת זעיר פולשנית, אם כי במקרים מסוימים יידרש ניתוח פתוח על מנת לפתוח גישה לחלקים נרחבים יותר של הכתף. לאחר הניתוח, נדרש המטופל להסתובב עם מתלה, על מנת לקבע את הכתף למקומה ולאפשר איחוי של צלקות הניתוח בצורה הנדרשת. בהמשך הדרך, צפוי המטופל לתהליך טיפול פיזיותרפי שאמור להימשך 4-5 חודשים שלאחריהם יוכל לחזור לפעילות מלאה.

מרכז כתף תל אביב - המרכז לכל טיפולי הכתף

מרכז כתף תל אביב הוא מכון רפואי מקצועי, המתמחה ברפואת הכתף, ומציע פתרונות שמרניים וניתוחיים מלאים לכל סוגי הבעיות בכתף, ובכלל זה פריקת כתף. במרכז כתף תל אביב מוענק טיפול לתסמונות כתפיים שונות כדוגמת השרוול המסתובב או הכתף הקפואה, שברים בכתף, פריקת כתף, כאבי כתפיים, דלקות במפרק הכתף ובעיות נוספות המאפיינות את מפרק הכתף. המרכז מאויש על ידי טובי האורתופדים בישראל, מנהלים לשעבר של מחלקות אורתופדיות בבתי חולים מרכזיים בישראל, ובעלי ידע מקצועי וניסיון רב בתחום רפואת הכתף.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ג', כ"ד טבת התש"פ 21.01.2020
פרשת וארא
כניסה: 16:25 | יציאה: 17:56
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS