קונים דלתות פנים או כניסה לבית? כך תעשו את הבחירה הנכונה

בבחירת דלתות לבית, דלת כניסה או דלתות פנים, עלינו להתאים את הדלת הנכונה לצרכים שעליהם היא אמורה לענות. דלת כניסה למשל, היא דלת שאמורה לספק לנו את ההפרדה הנדרשת בין החלל הביתי הבטוח ובין החלל החיצוני הפרוץ. אחד ממרכיבי המפתח בדלת הכניסה הוא מרכיב הבטחון.

הדלת תהיה עשויה בדרך כלל רכיבים של פלדה, היא תהיה אטומה כך שלא ניתן יהיה לראות דרכה והיא תכלול מנגנון נעילה מורכב ומאסיבי, שיאפשר לנעול את הדלת ולייצר הפרדה חזקה ועמידה בין פנים הבית והחוץ.

אביעד ברטוב ו17/01/2018

(צילום: באדיבות Pixabay)

כאשר אנו ניגשים למשימה של בחירת דלתות פנים, עלינו להבין את צורך המפתח המרכזי שעליו אמורות הדלתות לענות, ובניגוד לדלת הכניסה לבית, תפקידה של דלת הפנים היא לא להעניק לנו בטחון, אלא פרטיות.

דלתות פנים - לא משנה הבטחון, משנה הפרטיות

מטרתן של דלתות הפנים היא להעניק ליושבי החדר את הפרטיות שהם מבקשים לעצמם. כאשר אנו יושבים בתוך החדר ונועלים עלינו את הדלת, אנחנו לא עושים זאת כדי להגן על עצמנו מפני פורץ פוטנציאלי, אלא כדי להיות עם עצמנו במאה אחוז, ולהבטיח שאף אחד לא רואה אותנו ולא יכול להתפרץ למרחב הפרטי שלנו בהפתעה.

זאת הסיבה למשל, שמנגנוני הנעילה של דלתות פנים הם מנגנונים מאוד פשוטים, שקל מאוד לפרוץ אותם. מאחר ואנחנו חיים בתוך בית עם מוסכמות ברורות, ברור לנו שאף אחד מבני הבית לא יפרוץ את המנעול, וידע לא להיכנס כאשר הדלת נעולה. יחד עם זאת, אלמנט הפרטיות צריך לבוא לידי ביטוי גם באלמנטים האחרים המרכיבים את דלת הפנים, ובעיקר בהיבט של אטימות - אטימות שלא מאפשרת לראות דרך הדלת ולא מאפשרת לשמוע דרכה.

דלת אטומה למראה - שימוש בחומרי גלם אטומים

אחד המקומות היחידים בהם אפשר למצוא דלתות פנים שקופות מזכוכית הוא משרד עסקי. במשרד, ישנו ערך לכך שהעובד מרגיש חשוף תמיד לכלל, שאפשר לתקשר איתו ושהוא יכול לתקשר עם כולם, שניתן לפקח עליו ושהוא פתוח לעבודת צוות עם כלל העובדים.

בבית, המצב הוא בדיוק הפוך, וכאשר אנחנו שוהים בחדר, אנחנו רוצים להתבודד בתוכו ולהתנתק מהסביבה. בהתאם לכך, דלתות פנים חייבות להיות עשויות חומרי גלם אטומים, שלא ניתן לראות דרכם. כמו כן, יש להימנע משילוב אלמנטים כמו עיטורי זכוכית, שיכולים לערער על תחושת הפרטיות של יושבי החדר.

על אף שעיטורים אלה מגיעים בפורמט של זכוכית חלבית אטומה, הם עדיין יכולים לפגוע בתחושת הפרטיות בחדר. הזכוכית המשולבת בדלתות לחדרי שירותים ואמבטיה, מיועדת לסמן לבני הבית האם החדר תפוס, בהתאם לאור המשתקף דרך הזכוכית. כיום, ישנה מגמה למזער את אלמנט הזכוכית, ולהשאיר פתח אור קטן באזור הידית, פתח שניתן לראות דרכו את האור בתוך החדר, אך לא מעבר לכך.

דלת אטומה לרעשים - בידוד פנימי

דלתות פנים צריכות להיות גם אטומות לרעשים, הן כדי להבטיח את השקט בתוך החדר, והן כדי להבטיח שדברים פרטיים שמתבצעים בתוך החדר, אינם זולגים אל המרחב הביתי. על אטימות הרעש של הדלת משפיע יותר מכל, התוכן הפנימי שלה, ובהיבט זה כדאי להכיר שני מילויים מרכזיים: קרטון דחוס הוא המילוי הזול והפשוט יותר, אך הוא אינו מבודד כלל מרעש. פלקסבורד הוא מילוי אקוסטי שבולע רעשים ומאפשר בידוד מעולה של רעשים. בידוד מושלם ניתן להשיג באמצעות בידוד גומי מסביב לדלת, כך שגלי הקול לא יוכלו לעבור דרך הדלת באף נקודה.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ב', א' שבט התש"פ 27.01.2020
פרשת בא
כניסה: 16:32 | יציאה: 18:02
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS