איטום גגות: איך הופכים מאיש פשוט לאוטם מורשה?

למרות כל הקשקושים שדחפו לנו אודות ביצוע לא מושלם, איטום גגות הוא כנראה התחום היחיד בו לבערך אין שום ערך. באיטום גגות קיימות שתי אופציות: או 100% הצלחה - או 100% כישלון. המים חמקמקים ועקשנים מאד, ומספיקה נקודת תורפה קטנה בה התפספסה הלחמת היריעות או סדק בלתי מורגש כדי שהם יצליחו לחדור אל תוך המבצר המוגן שלכם.

ו01/01/2018

(צילום: באדיבות: Pixabay)

מידי שנה נפגעים מאות בניינים מחדירת מי גשמים, ורוב התביעות בבית המשפט בגין ליקויי בנייה הן בשל בעיות איטום. איך נבטיח שהגג שלנו יהיה אטום בלי פשרות?

שמתם לב כמה קבלני איטום מסתובבים לנו בארץ?

מי שקצת בירר ודאי נתקל באינסוף חאפרים - וגם בעלי מקצוע אמיתיים, בלי יכולת להבדיל ביניהם. כל חובבן מתחיל מכריז על עצמו כ'קבלן איטום' ומציע עבודה טובה בגרוש. הלקוח התמים מתפתה למחיר הזול, רואה את היריעות או הזפת שמרוחה על הגג - ומשלם בלי לדעת על מה. תקופה קצרה אחר כך, כשמתגלים הליקויים, אין למי לפנות. לך תרדוף אחר הרוח... במקרים חמורים לא רק שהלקוח ייאלץ לבצע אטימה מחודשת, אלא יהיה גם צורך לקלף את כל שכבת האיטום הפגומה בתהליך מורכב ויקר!

הסיפורים העגומים הללו גורמים לליקויי איטום חמורים, הורדת מחירים ללא אחריות והפסד כספי ניכר גם ללקוחות - ששילמו עבור עבודה בעיניים, וגם לאוטמים המקצועיים - שלא יכולים, ובצדק, להציע את אותם מחירי רצפה של החאפרים.

מפתיע: חוקית, זה פשוט אסור!

בשל המורכבות בעבודת האיטום והמקסימליסטיות הנדרשת בכדי שהאיטום יהיה יעיל - מפקח מכון התקנים על ענף האיטום וקובע כי רק מי שמחזיק בתעודת אוטם מורשה יהיה רשאי לעסוק באיטום גגות. יותר מכך: ביצוע העבודה על ידי קבלן שלא רשום בפנקס הקבלנים מהווה עבירה פלילית! אבל גם בלי שיני החוק, פשוט חבל להתעסק עם קבלן לא מוכר. במקרה של בעיה (ולרוב נוצרות בעיות) לא יהיה למי לפנות...

מלבד תעודת 'אוטם מורשה', ישנם אוטמים המחזיקים בתעודת 'אוטם מקצועי מוסמך' שהתמקצעו בפתרון כשלי איטום והמתמודדות עם מצבים מורכבים בתחום בשילוב מערכות חדשניות.

ותכל'ס, איך מקבלים תעודת אוטם מורשה?

אל תקלו ראש! האוטם המורשה עמל והתמיד כדי לרכוש את הידע והמקצועיות לאיטום הגג. קורס אוטם מורשה תובע ידע בסיסי בענף הבנייה וחלק מן הקורסים מיועדים אך ורק לאלה שכבר עוסקים בתחום. ההכשרה אורכת בין שלושה לחמישה חודשים וכוללת בשלב ראשון לימוד תיאורטי מקיף: ניהול איכות איטום, הכרת טכנולוגיות שונות לאיתור וטיפול בנזילות ובמצבי רטיבות במבנים ישנים, סקירת חומרי איטום שונים ודרך יישומם.

בשלב שני יוצאים המתמחים אל השטח ומתרגלים את הנלמד בהתנסות אישית. בחלק ממוסדות הלימוד עורכים גם סיורים לימודיים באתרי בנייה.

השלב השלישי הוא- איך לא? - מבחנים:  כדי לקבל את התעודה הנכספת על המתמחים לעבור בהצלחה מבחני תיאוריה ומבחנים מעשיים.

יש תעודה! אבל חכו - זה עדיין לא הסוף. על המתמחים לעבור מבדק איכות על ידי אגף לאיכות והסמכה. יבחנו את תהליך עבודתם באתר ואת המפרטים הטכניים במעבדה לחומרי בניין במכון התקנים. אחר כך יש להמתין לאישור החברות בוועדה המקצועית לבנייה, הרשאית להמליץ על הסמכת קבלני איטום, ולאחריה "מנהלת תו תקן" תעניק את ההסמכה הסופית. אחת לשנה תיבדק עבודתו של קבלן האיטום ואיכותה.  

אנחנו מוכנים? כאן מסמיכים קבלני איטום:

אולי תרצו בעצמכם ללמוד ולעסוק בתחום, ואולי סתם לברר היכן איש האיטום שלפניכם רכש את מקצועיותו. מכון התקנים הסמיך מספר מכללות בארץ להכשרת קבלני איטום, ביניהם:

- מכללת בילדינג של מרכז הבנייה הישראלי בשיתוף מכון התקנים. הקורסים מתקיים בנתניה ובתל אביב.

- מיכללת מישלב עם שני סניפים - אחד בתל אביב ואחד בחיפה.

- מכללת לפיד עם סניף באשדוד ובתל אביב

חלק מהקורסים מקבלים רק מועמדים בעלי רקע באיטום, ואפילו דורשים להציג הוכחה לניסיונם בהלחמת יריעות ביטונומיות. לעומתם, תוכלו למצוא גם מסלולים המציעים השתלבות ראשונית בענף הבנייה לכל המעוניין.

המחירים: בין 4,500 ל-5,500 ש"ח, לפני מע"מ. תעריף צנוע למדי בהשוואה ללימודי מקצוע אחרים.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ה', כ"ה שבט התש"פ 20.02.2020
פרשת משפטים
כניסה: 16:50 | יציאה: 18:21
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<פברואר, 2020>
אבגדהוש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS