איך מאבחנים פריצת דיסק?

אין אדם שאינו סובל מדי פעם מכאבי גב, במיוחד כיום לנוכח העובדה שאנו יושבים שעות ארוכות מול מסכים ופחות פעילים גופנית בהשוואה לעבר. פריצת דיסק נחשבת לאחת הבעיות השכיחות ביותר, היא גם נתפסת כאחת הבעיות המאיימות ביותר. ברוב המקרים בני אדם סובלים מכאבים בגב התחתון, באזור עמוד השדרה המותני, עם זאת פריצת דיסק שכיחה גם בעמוד השדרה הצווארי.

עידן הראל ו31/10/2017

Pixabay (צילום: Pixabay)

כאשר סובלים מכאבים ההולכים ומתגברים בתנועה או בשיעול, וכאשר בנוסף לכאבים מרגישים תחושת נימול וחולשה ברגל ומתקשים להרים את החלק הקדמי של כף הרגל, חשוב לפנות לאבחון מקצועי על מנת לגלות את הבעיה ולטפל בה במיומנות.

גילוי מוקדם מונע סיבוכים מיותרים

אבחון מוקדם ובזמן של פריצת דיסק מאפשר לצוות הרפואי להציע טיפול יעיל בהתאמה לבעיה ממנה סובל המטופל. חשוב לציין כי התסמינים של פריצת דיסק עשויים להעיד על בעיות אחרות כמו בלט דיסק או בקע דיסק. כדאי לדעת כי בפריצת דיסק הטבעות החיצוניות מאבדות את צורתן העגולה והמושלמת, הן נקרעות וכתוצאה מכך נשפך החוצה נוזל של חומר ג'לטין, לכן נגרם לחץ על שורשי העצבים וסובלים מכאבים עזים ומתסמינים נוספים כמו תחושת נימול ברגל, הקרנה של הכאב לאזורים אחרים בגוף בהתאם למיקום פריצת הדיסק, ועלולים לסבול גם מחוסר תחושה ביד או ברגל, צריבה, שריפה, דקירות, דליפת שתן, חוסר יכולת לשלוט בצרכים ועוד.

כיצד מאבחנים פריצת דיסק?

אבחון פריצת דיסק מתחיל לרוב בבדיקה על ידי רופא משפחה, בהתאם לרקע ההיסטורי, הרגלי החיים של המטופל והתסמינים עליהם הוא מתלונן ימליץ הרופא לפנות לאבחון אצל אורתופד. לאחר מיפוי התסמינים ואפיון אורח החיים של המטופל ובמידה והרופא חושש כי המטופל סובל מפריצת דיסק ולא מבעיה אחרת, הוא ישלח את המטופל לצילום רנטגן ולמיפוי עצמות.

ברוב המקרים לאחר אפיון אורח חיי המטופל האורתופד יבצע בדיקה ידנית ולא פולשנית כדי לבדוק טווח תנועה, רפלקסים שונים, רגישות לכאב ועוד. במידת הצורך, הוא ימליץ גם על צילומי הדמיה מתקדמים יותר כמו CT או צילום ובדיקת MRI.

חשוב לציין כי בדיקות הדמיה כמו CT ו-MRI מאפשרות לרופא המומחה לקבל מידע מדויק לגבי הבעיה ממנה סובל המטופל, הבדיקות מאפשרות לרופא להצביע בדיוק רב על מיקום פריצת הדיסק. בנוסף, שולחים דגימה לבדיקת מעבדה כדי לאבחן מצבי דלקת או בעיות אחרות.

בהתאם לתוצאות האבחון מציע הרופא הממחה טיפול מתאים, במידה ורק סובלים מכאבים חזקים ימליץ הרופא על משככי כאבים ותרופות נוגדות דלקת כמו וולטרן, נקסין ואטופן. כיום נהוג להציע גם טיפול יעיל בגלי הלם בשילוב תרגילי פיזותרפיה, ורק אם הטיפול הלא פולשני אינו מצליח ימליץ הרופא לנתח את האזור כדי לשחרר את הלחץ מהעצב, יש מקרים בהם כורתים את הדיסק ומשתילים דיסק מלאכותי.

לקריאה נוספת בנושא כנסו לאתר ארגו פלוס - מכון פיזיותרפיה בתל אביב ובגני תקווה.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. מה עם דרכים למנוע את המחלה
    (06/11/2017)
    כתבה נחמדה אבל שכחתם לציין דבר אחד חשוב מאוד לדעתי, כמו איך אפשר למנוע את המחלה האיומה הזאת ודרכי טיפול במידת הצורך.
יום ד', כ"ד שבט התש"פ 19.02.2020
פרשת משפטים
כניסה: 16:50 | יציאה: 18:21
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<פברואר, 2020>
אבגדהוש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS