השפעת נזקי השריפה על ערך הרכוש

בנובמבר 2016 השתוללה שריפת ענק בצפון הארץ, ופגעה באלפי בתים ובמיליוני תושבים. הקיץ הישראלי, אשר הופך, כך נראה, חם ויבש יותר בכל שנה, וריבוי אירועי השריפות בישראל, הופכים את עניין השפעת נזקי השריפה על הרכוש אותו אנו צוברים במהלך החיים - מהותי יותר ויותר.

עמי שרון ו11/09/2017

(צילום: עמיעד טאוב)

בכל העולם מוקצים משאבים להימנעות ולטיפול במקרים של שריפות בבתי מגורים, אולם מניעה כללית של שריפה בבית אינה אפשרית, מפני ששריפות בבתי מגורים, בבתי עסק ובמבנים אחרים מתרחשות לא רק בשל אסונות טבע, אלא גם כתוצאה מטעויות אנוש - מפסק חשמלי שאינו תקין, תנור חימום שהושאר דלוק או סיגריה שלא כובתה כהלכה. האש הינה אויב אכזר. היא מתפשטת מהר וההרס שהיא זורעת חודר לכל פינה. הפיח והעשן, משפיעים גם על מה שלא נשרף כליל והופכים בדים (כמו ריפודים, וילונות, וכל הבגדים שבבית), חפצי אמנות, ניירת וכלים, בלתי שמישים.

הנזקים מרחיקי הלכת הנגרמים כתוצאה משריפה משפיעים באופן חד על ערך הרכוש. לא רק הכלים והפריטים המצויים בתוך מבנה נפגעים וערכם נפגע - גם המבנה עצמו לא פעם סובל נזקים כתוצאה מן השריפה, ושמאות לנזקי השריפה היא עניין משמעותי ומורכב. לפניכם - כל המידע בנוגע להשפעת השריפה במבנה על ערך הרכוש שבו, והחשיבות שבשמאות רכוש איכותית לאחר השריפה, לקבלת פיצוי הולם מחברות הביטוח (או לכל סיבה אחרת).

לשפץ? להחליף? חשוב להבין את המשמעויות לטובת שמאות הרכוש שניזוק

לאחר תום השריפה והערכת מימדי הנזק שגרמה, חשוב לשקול בנוגע לכל פריט רכוש אם מומלץ לשפצו ולחדש אותו - או להחליפו.

שמאי רכוש לאחר השריפה יקח בחשבון לא רק את העלויות והמשאבים שיידרשו על מנת לחדש פריטים שניזוקו בשריפה - אלא גם פגיעה בערכם, אשר לא ניתן לשקם ולהשיב לקדמות באופן מלא, גם לאחר חידושם. לדוגמה, המבנה עצמו לא פעם יסבול מנזק לשוויו, גם לאחר טיפול בנזקי האש והשבתו למראה מחודש. שמאי רכוש איכותי ומנוסה בתחום הערכת נזקי אש לרכוש, ייקח בחשבון לא רק את העלויות להשבת כל הפריטים למצב שמיש - אלא גם את אבדן הערך של חלק מן הפריטים אותו אי אפשר לתקן או להסדיר.

שמאות רכוש מקצועית לאחר שריפה - לוקחים בחשבון גם פגיעות לטווח ארוך

חלק ממערכות הבית, דוגמת הצנרת בבית, מערכת החשמל ומערכות אחרות, נפגעות כתוצאה מנזקי האש וגם לאחר שחזרו לפעילות תקינה ייתכן כי תחוו תקלות בעתיד כתוצאה מן החשיפה של מערכות אלה לחום הרב, לחומרים המתכלים באוויר ולגרגירי הפיח הנישאים באוויר.

שמאות איכותית לנזקי רכוש כתוצאה משריפה היא שמאות שתיקח את כל אלה בחשבון, ותאפשר הערכה אמיתית ומדויקת של נזקי האש לא רק על פי מה שניתן לראות באופן לא מקצועי, אלא גם תוך התחשבות בנזקים לשווי הרכוש, בנזקים לטווח ארוך ובהשפעות הבלתי נראות של השריפה על הרכוש ועל שוויו. אל תתפשרו על איכות השמאות לאחר שריה או בכל מקרה אחר בו אתם נדרשים להציג אומדן מקצועי של הנזק שנגרם לכם, למשל כתוצאה מאסונות טבע. פנו אל אודי וולנרמן, משרד מקצועי וותיק לשמאות רכוש, וקבלו שמאות מקצועית שתשרת את מטרותיכם בצורה הטובה ביותר.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ג', כ"ד טבת התש"פ 21.01.2020
פרשת וארא
כניסה: 16:25 | יציאה: 17:56
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS