איך גירושין משפיעים על הילדים?

אם אתם עומדים לפני תהליך גירושין, אתם כבר בטח יודעים שאינכם לבד: שיעור הזוגות המתגרשים מדי שנה בארץ ובעולם עומד על 40% ונמצא בעליה מתמדת. לצד ההיבטים הרבים הקשורים להשפעת התהליך על כל אחד מבני הזוג ברמה האישית, חשוב גם לקחת בחשבון את נקודת המבט של הילדים, לרבות ההשלכות הרגשיות והכלכליות עליהם. עם זאת, יש להדגיש שאין בדברים משום המלצה לוותר על רצונכם להתגרש ולהמשיך לחיות בסבל רק למען ילדיכם - אפשרות זו תפגע לא רק בכם, אלא גם בהם. קראו במאמר הבא על הדרכים שבהן ניתן ורצוי להקל את סבלם של הילדים ואת חשיפתם לתהליך הגירושין של הוריהם.

עידן הראל ו22/06/2017

(צילום: עמיעד טאוב)

להיפרד בהסכמה

זוגות רבים מבטלים את רצונם להתגרש בשל טובת ילדיהם וממתינים שיגדלו וייצאו מהבית, אולם פגיעה לא פחותה עלולה להיגרם לילדים שנאלצים להיות עדים למריבות ולאווירה כוחנית בין הוריהם באופן יומיומי. חשוב להדגיש בתוך כך, שילדים אשר הוריהם נפרדים בתהליך גישור ולא ברצף של מאבקים משפטיים נפגעים הרבה פחות, נהנים מתקופת התאוששות קצרה יותר ונתרמים מכך שאינם במוקד המריבה. בהקשר זה, ילדים שעדים להנהלות כוחנית ורוויית מריבות בזוגיות בין הוריהם נפגעים באופן דומה לאלו שחוו הליכי גירושין כוחניים שבהם האב והאם נאבקים בבתי המשפט. לעומת זאת, הורים שנפרדים בהליך המבוסס על הסכמה הדדית, ומשכילים להוציא את ילדיהם ממעורבות כלשהי במהלך בעניינים, מאפשרים הסתגלות קלה יותר וחוויות פחות טראומטיות לילדיהם. 

הפגת החשש מאובדן הקשר עם אחד ההורים

אחד הפחדים שמוצאים אצל ילדים שהוריהם עומדים להתגרש הוא חשש מפני אובדן הקשר עם אחד ההורים. על מנת למנוע את הפחד הזה, חשוב לחזק את הקשר בין הילדים לבין כל אחד מההורים בנפרד, וכן להודיע על עצם ההחלטה להיפרד בצורה מתואמת, מאוחדת ומוסכמת. חשוב להתייחס בסבלנות וברגישות לפחדים שילדים מביעים, כמו גם לאלו שמצויים מתחת לפני השטח ואינם מקבלים ביטוי מפורש, על מנת לתמוך בחוסנם הנפשי של ילדיכם.

הקשר הרגשי והאינטואיטיבי בין ילדים והוריהם

ילדים של הורים שמתגרשים, ככל הילדים, מרגישים את הלך הרוח השורה על כל אחד מהוריהם באופן אינטואיטיבי, הרבה יותר ממה שנאמר להם בצורה מפורשת. על מנת להתמודד עם התהליך ואף למנוע מצבי דחק, לחץ, חרדות וחששות שעלולים לצוף במהלך תהליך הגירושין, לא די בהסברים (שחשובים בפני עצמם) ובהצגה נכונה של המצב לפני הילדים. חשוב מאוד להרגיע גם את עצמכם. מומלץ לבחור בדרך כמו גישור, שמפחיתה משמעותית את מידת הלחץ הכרוך בהליכי הגירושין, ולהגיע להסכמה הדדית שתאפשר לכל אחד מההורים להכיל בצורה טובה יותר את עצם רעיון הפרידה ואת התממשותו המעשית, על מנת לתווכו באופן ברור ומרגיע לילדים.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ד', כ"ד שבט התש"פ 19.02.2020
פרשת משפטים
כניסה: 16:50 | יציאה: 18:21
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<פברואר, 2020>
אבגדהוש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS