מהו היתרון של תואר שני בחינוך?

אופק לפיתוח מקצועי, שכר גבוה ומעמד בבתי הספר הם רק חלק מהיתרונות של תואר שני בחינוך. בנוסף, כדאי לקחת בחשבון את הזכות להגיש מועמדות לתפקידים בכירים בזכות התואר השני ואת הידע הנצבר לאורך תהליך ההכשרה

עמי שרון ו22/06/2017

(צילום: עמיעד טאוב)

הכשרה להוראה בישראל נעשית בשני מסלולים, כאשר המסלול העיקרי הוא של לימודי הוראה במכללות האקדמיות לחינוך שבסיומם מקבלים תואר B.Ed. המסלול המשני הוא לימודים לתעודת הוראה בבתי ספר לחינוך באוניברסיטאות או במכללות האקדמיות לחינוך, ובשני המקרים נקבעים תנאי הקבלה על ידי משרד החינוך והמועצה להשכלה גבוהה.

עם זאת, מי שרוצה להמשיך לתואר שני חייב לוודא שהוא נמצא במסלול המתאים שבסיומו מקבלים תואר אקדמי מוכר על ידי המל"ג. תואר שני קורץ היום למורים רבים והוא מציע להם מגוון יתרונות בסוף הדרך.

כמה מרוויח מורה עם תואר שני?

יש הרבה יתרונות לתואר שני בחינוך ובראשם הנושא של פיתוח מקצועי ושכר גבוה. לפי נתונים של מרכז המחקר והמידע של הכנסת משנת 2015, מורה בעל תואר שני משתכר 105% יותר ממשכורתו של מורה בעל תואר ראשון. לצורך השוואה, שכרו של מורה בעל תואר שלישי הוא רק 5% יותר ממורה בעל תואר שני.

כמו כן, מורה בעל תואר שני מקבל עדיפות כאשר הוא מגיש מועמדות לתפקידים שונים בבית הספר. הוא יכול להציע את עצמו לתפקיד מרכז מקצוע, מחנך, רכז ביטחון, רכז חינוך חברתי ועוד ולזכות לתוספת שכר של עוד 3%-14%. לכל זה יש להוסיף את רפורמת "עוז לתמורה" שמעלה ממילא את שכרם של כל המורים ואת רפורמת "אופק חדש" בחטיבות הביניים ובתיכון.

לא רק שכר גבוה

יתרון לא פחות משמעותי של תואר שני בחינוך בא לידי ביטוי באפשרות להמשיך לתואר שלישי, או לבצע הסבה ולהשתלב באקדמיה. תואר שני הוא כידוע תנאי לדוקטורט ויש הרבה מורים שמגלים עניין בחקר תיאורטי תוך כדי צבירת ניסיון בכיתה. עבור אותם מורים, התואר השני הוא כרטיס כניסה לאקדמיה ודרך מצוינת לפתוח אופק לקריירה מתגמלת, מגוונת ומספקת.

בנוסף, מורים עם תואר שני נמצאים בסטטוס אחר בבית הספר. הם מקדמים את מערכת ההוראה המקומית והארצית ומשתלבים לעיתים קרובות בוועדות מקצוע אזוריות, במערכות בקרה ופיקוח ובמועצות מוניציפאליות ועירוניות.

הנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לגבי עובדי הוראה בבתי ספר לפי דרג חינוך בשנת תשע"ו (2015/16) תומכים בתיאוריה לפיה מורים מתחילים להפנים את יתרונות התואר השני. באותה שנה, מעל 33.8% מהמורים היו בעלי דרגת שכר של תואר שני ומעלה, כאשר בהם 26% בעלי תואר שני מכלל המורים בחינוך היסודי וכ-42% מכלל המורים בחינוך העל-יסודי. סביר להניח שהנתונים בשנים הבאות יהיו זהים כי בסופו של דבר, אין ספק לגבי היתרונות של תואר שני בחינוך והוראה.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ב', א' שבט התש"פ 27.01.2020
פרשת בא
כניסה: 16:32 | יציאה: 18:02
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS