השתלת שיניים – כל החידושים בתחום

בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים בוחרים להשלים את השיניים החסרות בפיהם, משן אחת ועד סט שלם, באמצעות השתלת שיניים. בשיטה זו מוחדר שתל אל תוך עצם הלסת והוא מדמה את שורשי השיניים המקוריות. השתל נקלט בעצם ומעליו מולבש כתר מחרסינה במראה טבעי של שיניים. לאור החידושים האחרונים בתחום אחוזי ההצלחה של קליטת השתלים עלתה באופן משמעותי, וכאן נלמד על אודות חידושים אלו.

עמי שרון ו25/05/2017

(צילום: עמי שרון)

השתלת שיניים מונחית מחשב

על מנת לעבור השתלת שיניים יש לעבור אבחון מלא של מצב החניכיים ולטפל במחלות ודלקות פעילות. טרם לכך מתבצעת בדיקה של מצב העצם שבתוכה אמור להיות מוברג השתל ובמידה ויש די עצם לביצוע ההשתלה ניתן אור ירוק. בעבר הרופא המטפל חישב את זווית ההחדרה של השתל תוך כדי שימוש בנתוני ה- CT, מיומנותו וניסיונו בלבד. כיום אחוזי ההצלחה עולים פלאים בזכות שיטה שקרויה השתלת שיניים מונחית מחשב. בשיטה זו נתוני ה- CT מועברים למעבדה מיוחדת שמכינה מעין סד מיוחד שאותו מלבישים על החניכיים בזמן יישום השתל. הסד כולל חורים שדרכם הרופא עובר כשהוא מבריג את השתל, כאשר סד זה מאפשר לו לעשות זאת רק בזווית שנקבעה מראש ע"י המחשב.

שכלולים בתחום השתלת העצם                                                                       ​

ישנם מקרים בהם עצם הלסת אינה צפופה או עבה מספיק על מנת לאחוז בצורה חזקה בשתל המוחדר. מצבים מעין אלו קשורים למבנה הגנטי של עצם הלסת אצל פרטים מסוימים באוכלוסייה אך בעיקר מיוחסים לבני גיל מתקדם יותר עם ספיגת עצמות מואצת שמתרחשת בין אם באופן טבעי או כתוצאה ממחלות שונות. ועדיין, ניתן לעבור השתלת שיניים גם במצבים של חוסר עצם וזאת באמצעות טכניקות של השתלת עצם. בעבר היה מדובר בניתוח עם משך החלמה ארוך ועם אחוזי כישלון גבוהים אך כיום מתבצע שימוש בחומרים מעודדי צמיחת עצם שמאפשרים את ביצוע השתלת השיניים לאחר זמן לא רב מניתוח השתלת העצם. באופן זה לא נשארים עם חוסרי שיניים בפה והתוצאות משביעות רצון.

All on 4 - all on 6

בין אם בעקבות הזנחה ובין אם מפאת הגיל המתקדם, לעיתים עולה הצורך לבצע השתלת שיניים של סטים שלמים, בלסת התחתונה ו/או העליונה. בהנחה שלכל אדם יש 14 שיניים בכל סט, הרי שבאופן תיאורטי סט שלם יצריך קדיחת 14 שתלים נפרדים ובעלויות מרקיעות שחקים. אלא, שלאורך הזמן פותחו שיטות העמסת שתלים כה מתקדמות כך שמספר שתלים בודד יכול לשאת גם סט שיניים מלא. בשיטה זו מוחדרים בין 4 ל- 6 שתלים בכל עצם של לסת ועליהם מולבש סט שלם של שיניים במראה טבעי ואסתטי לחלוטין.

יש לציין כי בימינו אף ניתן לעבור השתלת שיניים ביום אחד בלבד! הפרוצדורה מתאימה גם במקרה של שיניים בודדות וגם במקרה של סט שיניים מלא, ובמידת הצורך או בקשה של המטופל, ניתן לעבור את ההשתלה גם בהרדמה מלאה.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ד', כ"ד שבט התש"פ 19.02.2020
פרשת משפטים
כניסה: 16:50 | יציאה: 18:21
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<פברואר, 2020>
אבגדהוש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS