לא רק בעיה אסתטית – כל הסיבות להיווצרות פטרת ציפורניים

מלבד היותה בעיה אסתטית, לא פעם פטרת הציפורניים עלולה להתפתח גם לבעיה בריאותית, לכן מומלץ לטפל בהפרעה בטרם עת. איך מטפלים בפטרת? האם כל אחד יכול להידבק? וכיצד מאבחנים?

עמי שרון ו25/05/2017

(צילום: עמי שרון)

מדובר אומנם בתופעה שכיחה, לרוב בין 10 ל- 20 אחוזים מאוכלוסיית העולם ילקו בפטרת הציפורניים, אך עדיין צרת רבים אינה חצי נחמה ולו רק בגלל שמדובר בבעיה אסתטית די חמורה, בעיקר בתקופת הקיץ. ולמרות שהאסתטיקה חשובה, מלבדה, פטרת הציפורניים עלולה להוביל לסיכון בריאותי החל מסדקים בכפות הרגליים ועד זיהום חיידקי לכן יש לאבחן ולטפל בבעיה בהקדם האפשרי.

כיצד נדבקים?

ראשית כל חשוב לציין כי לרוב הידבקות בפטרת ציפורניים היא תוצר של תכונה גנטית, כך שגם אם תשהו במקום ציבורי נגוע או שתתחככו עם אדם הסובל מהבעיה לא בטוח כי תדבקו. למעשה ב - 80% מהמקרים אנשים שלקו בעבר בפטרת הציפורניים ילקו בה שוב בחלוף השנים, לרוב אף באותה הציפורן, בשל אותה תכונה גנטית הנדרשת להידבקות. מלבד תכונה זו ישנן שלוש צורות הדבקה עיקריות:

הדבקה אנטרופופילית - הדבקה זו אינה שכיחה והיא מתקיימת לרוב כאשר מתקיים מגע בין אדם לאדם.

הדבקה גיאופילית - הדבקה מהקרקע, נחשבת לשכיחה יותר ומתרחשת במקומות פטרייתיים כגון בריכת שחיה או מקלחות ושירותים ציבוריים.

הדבקה זואופילית - הדבקה אשר מתרחשת כתוצאה ממגע בין אדם לבין בעל חיים הנגוע בפטרייה. הדבקה זו שכיחה יותר אצל ילדים ובמקרים של פטרת העור.

מלבד זאת ישנם גורמים אשר יעצימו את הסיכון להידבק בפטרת ציפורניים כמו למשל היגיינה לקויה, חוסר אוורור של הרגליים, בעיות עור, בצקות ברגליים, טראומה לציפורניים, מחלות כגון סוכרת, הפרעה באספקת הדם או כשל חיסוני, שימוש בתרופות הכוללות סטרואידים או טיפולים מדכאים ועוד.

אבחון פטרת בציפורניים

כאשר עולה החשד לקיומה של פטרת בציפורניים יש לפנות לרופא עור מומחה אשר יבחן את האזור ויבצע בדיקות ומומלץ כי יהיה זה רופא ולו התמחות ספציפית בתחום. על מנת לאבחן באם מדובר בפטרת בציפורניים יש לקחת קשקשים מהאזור הנגוע ולבצע בדיקת משטח ותרבית. באמצעות בדיקות אלו ניתן לקבוע האם אכן קיימת פטרייה ואם כן - מהו הסוג שלה וכך להציע את הטיפול המתאים והאפקטיבי ביותר.


שיטות הטיפול

באופן כללי כדי לטפל בפטרת יש קודם כל לקבוע את סוג הפטרייה. הטיפול יכול להיות מקומי, כלומר להתמקד באזור הנגוע בלבד, או סיסטמי, משמע כלל מערכתי, ולכלול נטילת תרופות דרך הפה. במקרה של פטרת הציפורניים לרוב הטיפול יהיה סיסטמי, זאת במיוחד במקרים בהם ישנן כמה ציפורניים נגועות. הסיבה לכך שרוב הרופאים אינם מסתפקים בטיפול מקומי בלבד היא בשל הסיכון שהפטרת תתפשט לחלקים אחרים של הרגל או הגוף ואת זאת יש למנוע מבעוד מועד. ישנן תרופות ותכשירים רבים אשר מיועדים לטיפול בבעיה, כאשר הרופא ימליץ על הסוג המתאים בהתאם לסוג הפטרייה ומידת חומרתה.

מה חשוב לדעת?

כאמור חייבת להיות מידת התאמה מלאה בין סוג הטיפול לביו מצבו הבריאותי של המטופל. אי לכך לפני שנוטלים תרופה כלשהי לטיפול בפטרת ציפורניים יש לבדוק אם אכן בוצעו כל הבדיקות הנדרשות על מנת למנוע פגיעה בכבד, תופעת לוואי אשר עשויה להתרחש ללא מעקב רפואי צמוד. לא פעם רופאים גם ימליצו לשלב בין טיפול תרופתי לטיפול מקומי, היות וישנם המון תכשירים אשר נחשבים למאוד יעילים. יתרה על כך ישנו גם טיפול בלייזר המיועד לזו הבעיה אותו ניתן לשלב וליהנות מתוצאות כמה שיותר אפקטיביות. עם זאת לפני שמחליטים מומלץ לפנות לרופא מקצועי ומומחה, כדי שיבחן את המקרה הפרטי שלכם, יבצע בדיקות וימליץ על הטיפול המתאים ביותר עבורכם.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ג', כ"ד טבת התש"פ 21.01.2020
פרשת וארא
כניסה: 16:25 | יציאה: 17:56
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS