חיים ללא ספק עם פרחי באך

באמצעות תמציות פרחי באך ניתן ליצור ודאות גדולה יותר בחיינו, להיות פחות ספקנים ולשאול פחות את סביבתנו הקרובה איך הם היו נוהגים במקומנו במצבים מסויימים. כן, בעולם מתקדם, חסר שקט ודינמי כשלנו, אפשר להגיע לאי של רוגע וליצור לעצמנו ודאות וביטחון במה שקשור בנו, בהתנהלותנו ובהחלטותינו.

עמי שרון ו22/02/2017

(צילום: עמיעד טאוב)

לחיות ללא ספקות - נשמע לכם כמשימה בלתי אפשרית? קבלו הצעה לחיים מהנים ומאושרים יותר מבלי הספק שמבצבץ בכל החלטה ובכל פעולה שאנחנו מבצעים - האם עשינו טוב? האם אמרנו את הדבר הנכון? האם אנחנו הורים טובים? באמצעות תמציות פרחי באך ניתן ליצור ודאות גדולה יותר בחיינו, להיות פחות ספקנים ולשאול פחות את סביבתנו הקרובה איך הם היו נוהגים במקומנו במצבים מסויימים. כן, בעולם מתקדם, חסר שקט ודינמי כשלנו, אפשר להגיע לאי של רוגע וליצור לעצמנו ודאות וביטחון במה שקשור בנו, בהתנהלותנו ובהחלטותינו.

מהו ספק וכיצד נוצר?

הגורמים העיקריים לספק הינם חוסר ודאות, חוסר אמון וחוסר ביטחון. כשאנחנו לא מאמינים בעצמנו, במה שעושים/אומרים, כשאנחנו חשים אי ודאות, או חוסר ביטחון, זהו מצב אליו נכנס הספק.

הספק גורם לנו לפקפק בעצמנו, בתפיסת המציאות שלנו, ולמעשה מוליך למצב של התנגדות, עיכוב או דחיה, מתוך דאגה ופחד שמא נטעה. הספק יכול לגרום לנו להסס בקבלת ההחלטות ובפעולה ובכך לעיתים, לעכב אותנו ממימוש ועשייה. הספק נוצר מלחץ פנימי בדרך כלל, מסתירה פנימית או ניגוד פנימי בין מה שאנחנו באמת חושבים שמתאים לנו או מה שאנו רוצים בתוכנו פנימה לעשות, לבין המציאות בפועל. תמציות פרחי באך מאזנות את הסתירה הפנימית, ועוזרות לקבל החלטה שקולה, בהתאם למה שמתאים לנו.

מהם פרחי באך?

תמציות פרחי באך נתגלו על ידי ד"ר אדוארד באך בשנות ה-30' של המאה הקודמת, באנגליה. באך היה רופא קונבנציונאלי שחשב כי התסמינים והמחלות בגוף האדם נובעים מהיבטים רגשיים, ולכן אם נטפל ברגש- זה יעזור גם לגוף. כמובן, שניתן למנוע חולי ומכאוב אם נטפל במצבים רגשיים וחוסר איזון בעת הזיהוי, בלי לחכות. בערכת התמציות קיימים 38 בקבוקים - כל תמצית מטפלת ברגש אחר: דאגה, פחדים, ביישנות, ריכוז, ביטחון עצמי, בקורתיות יתר, ספק, תשישות, ועוד ועוד. רקיחת התמצית הינה אישית ונעשית לאחר אבחון. התמצית האישית תכיל תרכובת ממספר תמציות שיטפלו בבעיה בה חש המטופל. השיפור מורגש בזמן קצר יחסית, תלוי במצבו של המטופל.

טיפול בספקות באמצעות פרחי באך 

כאמור, הספק הפך להרגל אצל חלק מאיתנו. על מנת להגיע לאיזון ולפעול מתוך ביטחון ונחישות ניתן לרקוח תמציות פרחי באך . תמצית ה- cerato למשל, מעצימה ביטחון עצמי, מגדילה את האומץ ומפחיתה את ההססנות. התמצית עוזרת לנו לזכות בחופש מהספק, לסמוך על עצמנו ועל האינטואיציה שלנו, להיות בטוחים במה שאנחנו רוצים לעשות.

התמצית מטפלת במצבים בהם הטלת ספק בעצמנו והצורך שמישהו אחר יאשר שפעלנו נכון הם דבר שכיח. במצבים בהם באופן קבוע, איננו מקשיבים ל"אני הפנימי", ל"קול הפנימי" שבתוכנו אלא מחפשים חיזוקים אצל אנשים אחרים. בכך למעשה אנחנו חושפים ומחלישים את עצמנו, מסירים אחריות על חיינו במובן מסוים, ומתבססים על החלטתם ודעתם של אחרים. במקרים כאלו נשאל את עצמנו בסופו של דבר: "למה לא הקשבתי לעצמי?"

רקיחת פרחי באך לילדים

תמציות פרחי הבאך מתאימות גם לילדים ולבני נוער. ילד שחי בספק, שאינו בטוח בעצמו, נוטה לחקות אחרים, "להיגרר", לא לעמוד על שלו, והכל בגלל שאינו נוטה להקשיב לעצמו, ולפעול באומץ לפי שיקול דעתו. אצל ילדים אלה נראה תחלופה גדולה של חברים, הוא ינסה להידמות להם בכך שפעמים רבות יתנהג כמוהם. למעשה, הוא מאבד את הראיה האישיותית שלו, לא סומך על עצמו וצריך לבקש את האישור של האחרים לגבי מה שעושה וכן לפני קבלת החלטות.

לסיכום,

תמציות פרחי באך עוזרות למבוגרים, לנוער ולילדים ליצור לעצמם ודאות, ביטחון עצמי ולהקשיב לקול הפנימי שלהם לפני שמקבלים החלטות או לאחר שפעלו. שהרי עדיף תמיד לטעות את הטעות שלנו, לאחר שפעלנו כפי שחשבנו לנכון ולא לטעות בגלל עצה שקבלנו ממישהו אחר כי לא סמכנו מספיק על עצמנו.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ה', כ"ה שבט התש"פ 20.02.2020
פרשת משפטים
כניסה: 16:50 | יציאה: 18:21
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<פברואר, 2020>
אבגדהוש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS