איך מתחילים לעבוד במגזר הציבורי?

לא למקורבים בלבד: כדי להתחיל לעבוד במגזר הציבורי תצטרכו ללמוד מדעי המדינה ולבחור תחום התמחות שעולה בקנה אחד עם היכולות שלכם. תנאי הקבלה כוללים דרישה לבגרות מלאה וציון פסיכומטרי ואפשרויות התעסוקה רבות ומגוונות

עידן הראל ו02/02/2017

(צילום: PIXABAY)

הפעילות הכלכלית המתבצעת על ידי הממשלה או השלטון המקומי מנוהלת על ידי עובדים במגזר הציבורי. התגמול העיקרי במגזר הציבורי הוא לפי ההשכלה והותק. המשמעות היא שמי שרוצה להתקדם במגזר הציבורי צריך לצבור תארים אקדמיים ולהתמיד בתפקיד מסוים.

כתוצאה מכך, במגזר הציבורי יש שיעור של 51% עובדים משכילים לעומת 27% במגזר העסקי (לפי ניתוח של בנק ישראל מחודש יולי 2016). כמו כן, היציבות התעסוקתית במגזר הציבורי גבוהה משמעותית מאשר במגזר הפרטי וגם הזכויות הפנסיוניות טובות יותר. 

הכל מתחיל בתנאי הקבלה

אחרי שמבינים את האטרקטיביות של עבודה במגזר הציבורי נותר רק לגלות איך משתלבים בתפקידי המפתח. בניגוד למה שנהוג לחשוב, לא מדובר על משרות ששמורות למקורבים בלבד. מארג האינטרסים בשוק העבודה חולש על הסקטור הפרטי לא פחות מאשר על הציבורי, ולכן אין סיבה לוותר על החלום בגלל חשש מנפוטיזם.

רוב המוסדות האקדמיים ידרשו בגרות מלאה וציון פסיכומטרי תקף כדי להתקבל ללימודי מדעי המדינה. במידה ואינכם עומדים בתנאי הקבלה אבל לא מוכנים לוותר על עבודה במגזר הציבורי, תוכלו לפנות ללימודי השלמות ושיפור בגרויות. אפשרויות אחרות הן קורס הכנה לפסיכומטרי או לימודים במכינה קדם-אקדמית.

בין מדעי המדינה לתקשורת פוליטית: מה לומדים בכל מסלול?

אחת הדרכים הבטוחות להתחיל לעבוד במגזר הציבורי היא להתמחות בתארים הקשורים  למדעי המדינה. לימודי מדעי המדינה שייכים לתחום מדעי החברה והם עוסקים בכל מה שנוגע לנושאים כמו מדיניות ציבורית והמגזר הציבורי. תואר ראשון במדעי המדינה יאפשר לכם להשתלב בעבודה בכנסת וברשויות המקומיות, להגיש מועמדות לקורס הצוערים של משרד החוץ ולפנות לתפקידי מחקר, ניתוח והערכת נתונים במכוני מחקר ממשלתיים ובמשרד הביטחון. לימודי תואר ראשון בחברה ופוליטיקה למשל נמשכים 3 שנים ובמסגרתם עוברים קורסי יסוד במדעי המדינה, בחברה וממשל, בשיווק ופרסום, בהשפעה על תהליכים מדיניים ועוד.

אי אפשר לדבר על עבודה במגזר הציבורי בלי להזכיר התמחות במגזר השלישי. זהו המגזר של המלכ"רים והעמותות ובו ההכשרה מתמקדת בתפקידי ניהול. קהל היעד של לימודי ניהול עמותות ומלכ"רים למשל כולל גברים ונשים שמתעדים לשמש מנהלים במוסדות המגזר השלישי, או פעילי ציבור, מגייסי כספים, חברי ועד מנהל וחברי דירקטוריון.

מעבר לכך, לצד קורסי ניהול עמותות ומלכ"רים יש גם מסלולי תואר שני בעבודה סוציאלית ותארים במדעי המדינה עם התמחות ספציפית במגזר השלישי.

עוד התמחות שתעזור לכם להשתלב במגזר הציבורי היא בתקשורת פוליטית. זה תחום התמחות שמתאים למי שרוצה להשפיע מקרוב על נבחרי ציבור, ואולי גם להיות פוליטיקאי בעצמו.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ד', ג' שבט התש"פ 29.01.2020
פרשת בא
כניסה: 16:32 | יציאה: 18:02
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS