הבריאות היא הנכס החשוב ביותר

איך אפשר לחיות חיים טובים וארוכים? הקפדה על מצוות בתחום הבריאות והיגיינה בהחלט יכולה לסייע. הנה כמה עצות שיוכיחו שוב שהבריאות היא הנכס החשוב ביותר שיש לנו

אייל רותם ו20/01/2016

(צילום: באדיבות דן לב)

עוד בתקופת הרמב"ם הבין הציבור הדתי את החשיבות של שמירה על מצוות לטובת שמירה על הבריאות. בריאות מוגדרת על פי ההלכה כמושג כוללני של רווחה פיזית, נפשית, חברתית וסביבתית, אך בסופו של דבר היא מושפעת מההתנהגות שלנו. בריאות טובה היא משאב חיוני לאיכות חיים ומימוש היכולת האישית, לכן כדאי להטמיע אותה כבר מגילאים צעירים.

הסוד לתא משפחתי מסורתי ומלוכד הוא להראות דוגמא אישית לילדים. אפשר לעשות את זה בראש ובראשונה על ידי אימוץ כללי האכילה של התורה והימנעות ממאכלים כשרים ולא בריאים, כמו גם על ידי נקיטת יוזמה וגילוי מעורבות. מקורות מהתלמוד ההבבלי, הירושלמי ושולחן ערוך עוסקים בנושאי בריאות לא פחות מאשר בנושאי הלכה, כי ידוע שנפש בריאה מתחילה בגוף בריא.

פעילות גופנית בשבת ושמירה על היגיינה במצוות נטילת ידיים

שמירה על הבריאות לא באה על חשבון אורח חיים דתי. אפשר לשמור על הבריאות גם בשבת ועדיין לקיים את המצוות החשובות. את זה עושים על ידי היגיינה אישית בבית ובבית הכנסת, באמצעות היגיינה סביבית ובעזרת כללי התנהגות לשמירה על היגיינה בבתי ספר, מוסדות חינוך וגנים. יש להקפיד על שגרת יום פעילה בימי חול ושבתות ולהקשיב לצרכים הבריאותיים של הגוף. אפשר לעשות את זה על ידי פעילות אירובית ואנאירובית בשעות הפנים, או תוך כדי שיתוף המשפחה ברכיבה על אופניים, משחקי כדור והליכה קצבית.

הדוגמא הטובה ביותר לאופן בו התורה הקדושה תומכת בהיבט ההיגייני היא כמובן מצוות נטילת ידיים. אם עד היום הסתכלתם על המצווה רק בהקשר ההלכתי, כדאי שתוסיפו למערכת השיקולים גם את ההיבט הבריאותי. בעזרת מצוות נטילת ידיים ניתן לשמור על היגיינת הגוף, למנוע העברת מחלות למזון ולעודד ילדים לערכים מסורתיים של איכות חיים ושמירה על הבריאות.

מה הקשר בין קריאת שמע שעל המיטה לבין שינה נכונה?

שינה נכונה היא חלק בלתי נפרד משמירה על איכות חיים גבוהה. 20% מהישראלים בגיל 20 ומעלה ישנים פחות מ-6 שעות בלילה, לעומת 31% מבני 65 ומעלה. אם זה לא מספיק, 14% מהישראלים העידו בשנת 2014 על כך שהם מתקשים להירדם כמעט בכל לילה. הפילוג לגברים ונשים פחות משמעותי כי 17% מהנשים סובלים מבעיה דומה לעומת 11% מהגברים, אך בקרב בני 75 ומעלה השיעור מזנק ועומד על 35%. כתוצאה מכך, קל להבין מדוע 18% מהאנשים מרגישים עייפות רבה במשך היום ו-24% חשים לחוצים ומדוכאים לעיתים קרובות.

השקעה בטיפוח הגוף ככלי ולא כמטרה עולה בקנה אחד עם ההתייחסות היהודית לשינה. התורה מעודדת שינה מסודרת ומחייבת את מאמיניה לעשות זאת גם במסגרת צום ודיני קדימה בברכות. בקריאת שמע שעל המיטה אנחנו מוחלים לכל מי שהכעיס אותנו במהלך היום, אך מחזקים את הקשר הצפוי בינינו לבין בורא עולם במהלך השינה עצמה.

אפשר לישון טוב יותר על מזרון איכותי של עמינח וכדאי לקרוא "שמע ישראל" רק אחרי שמצחצים שיניים ושוטפים פנים. כך מקטינים את הסיכון לתחלואה במחלות שונות ותורמים לשיפור הבריאות. התנהגות כזו מביאה לסיפוק אדיר והיא צפויה להשפיע ישירות על איכות החיים.

קשה לעבוד את התורה בלי כוח פיזי. היהדות מסייעת לשמירה על הבריאות בלי לוותר על מצוות, אלא תוך כדי ניצול הערך המוסף שלהן.

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ה', ב' התש"פ 27.02.2020
פרשת תרומה
כניסה: 16:55 | יציאה: 18:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<פברואר, 2020>
אבגדהוש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS