הבריאות היא הנכס החשוב ביותר

הקפדה על מצוות בתחום הבריאות וההיגיינה יכולה לסייע לחיים ארוכים. אפשר לאמץ התנהגויות מקדמות בריאות וכמובן לפתח אחריות לבריאות גם ברמה האישית, המשפחתית והקהילתית

ו29/12/2015

(צילום: איור:אור רייכרט)

הבריאות היא משאב שמאפשר איכות חיים והשתלבות בחיי החברה והקהילה. לפי הרמב"ם, האדם צריך להרחיק את עצמו מדברים המאבדים את גופו ולהנהיג את עצמו בדברים המבריאים. המשמעות היא שלבריאות יש נוכחות בולטת גם בהקשר של קיום תורה ומצוות: משימת חייו של היהודי היא לבצע מטלות שקשורות לתורה, אך חובה עליו לשמור על בריאות גופו ולהתרחק מדברים שמסכנים אותו.

יש מספר היבטים שבהם ניתן לזהות את המצוות העיקריות בתחום הבריאות וההיגיינה. ראשית, ליצירת אורח חיים יהודי בריא יש חשיבות בהיבט של נפש בריאה ותזונה נכונה. האדם צריך לעסוק בפעילות ספורטיבית ועליו לדאוג לקידום הבריאות ברמה האישית, המשפחתית והקהילתית. שנית, הבריאות מסייעת לחיזוק הדימוי העצמי ולהקפדה על סביבה נקייה ואסתטית. הקניית הרגלים מגיל צעיר הופכת אותם לדפוסים קבועים וליצירת אורח חיים המקדם בריאות גם בשלבים מאוחרים יותר.

איך שומרים על הבריאות ברמה היום יומית?

התורה מעניקה לא מעט כלים מעשיים לשמירה על הבריאות. קודם כל, יש להקפיד על עקרונות התזונה הנכונה ולאכול בצורה מסודרת מכל קבוצות המזון. אפשר לעשות את זה תוך שמירה על כשרות ושילוב בין דגנים ומוצרי מאפה, מזונות עשירים בחלבונים, ירקות ופירות. חינוך תזונתי כולל צרכנות בריאה במרכולים הכשרים והמעטה בצריכת ממתקים ומשקאות ממותקים בסוכר. מומלץ לעודד את הילדים לשתות הרבה מים ולשלב בין פעילויות תרבות, מסורת וחינוך תזונתי.

אפשר לשמור על הבריאות ברמה יום יומית ותוך כדי שמירה על השגרה הקיימת. את זה עושים על ידי פעילות גופנית מותאמת המונעת נזקים ומחלות. ניתן לבצע לדוגמא פעילויות כמו רכיבה על אופניים, ריקודים, משחקי כדור עם הילדים והמשפחה, הליכה קצבית ועוד. למעשה, כל ביקור בבית כנסת בשבתות וחגים מהווה פוטנציאל לפעילות ספורטיבית שתסייע לשמור על הבריאות ועל הגוף.

מלבד האמור לעיל, גם במקורות ההלכה מודעים לחשיבות השינה הנכונה. יש לאמץ הרגלי שינה המומלצים על ידי אנשי מקצוע ולהתעדכן בפיתוחים האורטופדיים האחרונים בתחום. אפשר לספוג השראה מסניפי עמינח ברחבי הארץ ולקבל המלצות מחברים או בני משפחה שכבר שינו את ההרגלים שלהם.

היגיינה אישית בבית ובעבודה

הורים וילדים בקהילה הדתית צריכים להבין לעומק את המשמעות של היגיינה אישית. יש להקפיד על רחיצת ידיים יסודית ולא רק על מצוות נטילה, לשמור על ניקיון פנים הבית והמשרד ולא לשכוח למנוע קרינה ונזקים כתוצאה ממכשירים אלקטרוניים.

חשוב לשמור על בריאות השן והיגיינת הפה ולבצע בדיקות רפואיות אחת לתקופה מסוימת כדי לוודא שהכל תקין. טיפים פשוטים אלו ישפרו את המצב הבריאותי וייתנו כוח לקיום המצוות ועבודת השם.

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ה', כ"ה שבט התש"פ 20.02.2020
פרשת משפטים
כניסה: 16:50 | יציאה: 18:21
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<פברואר, 2020>
אבגדהוש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS