כיצד ניתן לחסוך בקניית ספרי הלימוד לבית הספר?

קניית הספרים לבתי הספר הנה אחת ההוצאות הבסיסיות ביותר שמוטלת על כל הורה במהלך החופש הגדול, ויכולה להגיע גם למאות רבות ולאלפי שקלים למשפחה בכל קיץ. אז לקראת החזרה ללימודים, ריכזנו לפניכם מספר עצות שעשויות להוזיל את מחירי הספרים לכבוד השנה החדשה

קובי דופלט ו25/08/2015

קניית ספרי הלימוד. הוצאה יקרה ובסיסית. (צילום: באדיבות חסדי נעמי)

תקופה זו, בשלהי החופש הגדול, היא התקופה הפורה והרווחית ביותר עבור הספריות וחניות הספרים ברחבי הארץ. החופש הגדול לקראת סיום, ולפני החזרה לבתי הספר ולתיכונים בעוד שבוע, כדאי להצטייד בציוד כתיבה מתאים, וכן, גם בספרי לימוד. כידוע, יש להחליף את ספרי הלימוד לכל גיל (מכיתה א' ומעלה) מדי שנה, ולמשפחות רבות מהמגזר מדובר בהוצאה לא פשוטה בכלל, שמגיעה למאות רבות, ולעתים גם לאלפי שקלים מדי קיץ בכל שנה.

נוסף על כך, בשנים האחרונות השתנו לעתים ספרי הלימוד המומלצים על ידי משרד החינוך, ועל כן, גם משפחות מרובות ילדים שהתכוונו להעביר את הספרים בין הילדים בבית, נאלצו לשנות את תכניותיהם ולרכוש ספרים חדשים. לכך התווסף הנוהג של הוצאת "מהדורה חדשה" לספרים רבים, דבר אשר מחייב את ההורים לרכוש את אותם הספרים, ללא אפשרות להשתמש בספרים מיד שנייה.

כאמור, הוצאות קניית הספרים אינם זולות, ולצד ההכנות הרבות שיש לבצע טרם פתיחת שנת הלימודים, קניית עשרות ספרים חדשים הנה הוצאה כבדה במיוחד עבור משפחה ממוצעת בישראל. הוצאה זו, נעשית באופן שאינו מחייב את המציאות, ונראה כי ניתן לפעול לצמצום ההוצאה הכבדה (והבסיסית) שנועדה בסך הכל לאפשר לילדנו את הזכות והחובה הבסיסית ללמוד בבית הספר. אז לקראת שנת הלימודים החדשה, ריכזנו לפניכם (ולפני אנשי הציבור) מספר עצות שעשויות להוזיל את מכירי הספרים לקראת השנה החדשה.

אז מה אפשר ומומלץ לעשות?

ספרי לימוד יד שנייה - אפשרות שהולכת ומתחזקת ככל שעובר הזמן, הנה קניית ספרים מיד שנייה שנמצאים במצב איכותי. בכל זאת, מי יתנגד לקנות ספר היסטוריה ב-30 שקלים במקום 70 שקלים. ישנם בתי ספר רבים שמארגנים לקראת תחילת שנת הלימודים יריד של מכירת ספרים משומשים, שבו יכולים התלמידים לקנות האחד מהשני את ספרי הלימוד שבהם השתמשו במהלך השנה שחלפה.

אך אם באזור מגוריכם לא מתאפשרת יוזמה שכזו, אז גם ללא מהלך זה, ניתן ואף רצוי לארגן באופן עצמאי מכירה של ספרי הלימוד שהשתמשתם בהם במהלך השנה. בתקופה האחרונה זירת האינטרנט הפכה לפופולארית גם בתחום זה. מלבד זאת, קחו בחשבון שאם אין לכם אחים קטנים שיוכלו להשתמש בהם, אם לא תימכרו את ספרים (הגם שבמחיר נמוך) הם צפויים לצבור אבק על המדף, ללא כל שימוש או רווח.

קבוצת רכישה - יוזמה נוספת שיכולה להוזיל את מכירי ספרי הלימודים באזור מגוריכם תלויה ביכולת הגיבוש והאיחוד שלכם. קבוצות הורים שמתארגנות ומזמינות יחד את ספרי הלימוד עבור מספר תלמידים, או אפילו עבור כלל תלמידי הכיתה, צפויות להוזיל את מחירי הספרים באופן ניכר. 

בשונה מקניית ספרי לימוד משומשים, צעד זה יאפשר הוזלה משמעותית של מחירי הספרים, גם לאלו שאינם מעוניינים לקנות ספרים מיד שניה. אמנם בפעם הראשונה זה עשוי להיות צעד מעט מוזר או תמוה, אך איזה חנות, סיטונאי או יבואן, לא יוזילו באופן משמעותי את המחיר בפני שלושים, חמישים או מאה הורים שיבואו יחדיו לקנות את אותם הספרים, וכל המרבה (במספר המתאגדים) הרי זה משובח.

חקיקה - כמו בהרבה נושאים שקשורים בתחום החינוך, חקיקה חברתית יכולה להועיל מאד גם בסוגיה זו. במהלך 2012 הועלתה הצעת חוק שנועדה להגביל את עדכון מהדורות ספרי הלימוד, בה נקבע כי הדפסת מהדורות ספרים חדשות תאושר רק בעקבות שינוי בתכנית הלימודים. אמנם מהלך זה עשוי להישמע כסוגיה פעוטה, אך גם בעניינים אלו, חקיקה חברתית שתמנע את שינוי תכנית הלימודים ואת הספרים שבהם משתמשים התלמידים במשך השנה, לצד הגברת התחרות והורדת המחירים בחנויות, תסייע לצלוח את החופש הגדול עם חור קטן יותר בכיס.

לסיכום, למרות שפתרון קבוע עדיין אין, אם נשתמש בכלים אלו ונפעל במרץ וככל האפשר לקניית ספרי לימוד משומשים, נוכל לחסוך מאד שקלים מדי קיץ, דבר שיקל באופן ניכר על משפחות עם מספר תלמידים. לטווח הקצר והארוך, כדאי להתארגן ולהתאחד ולבצע את קניית הספרים באופן אחיד ויחד עם הורים נוספים. דבר זה, יאפשר, גם ללא שינוי מהותי בחקיקה או במצב השוק, הוזלה משמעותית במחיר ספרי הלימוד, גם לאלו שאינם מעוניינים בספרים משומשים.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. ספרים משומשים
    (26/08/2015)
    נמכרים ספרים משומשים כשההוצאה לאור לא מקבלת דבר על מכירת ספר משומש. מדוע במוזיקה יוצר מקבל תמלוגים בעת השמעת שיריו, למה שמספרים ינהגו אחרת. הרי מכירה של ספר משומש ללא תמורה למו"ל היא למעשה פגיעה בזכויות יוצרים.
יום ג', ל' שבט התש"פ 25.02.2020
פרשת תרומה
כניסה: 16:55 | יציאה: 18:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<פברואר, 2020>
אבגדהוש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS