האם הישראלים אוהבים לחסוך?

יצאנו לבדוק האם הישראלים אוהבים לחסוך או שהם מעדיפים לחיות את הרגע וחזרנו עם מסקנות חד משמעיות - הישראלים אוהבים ואף מקפידים לחסוך לעתיד ורוד נוח ומבטיח. נכון, לא כולם מצליחים לחסוך, אך אלו שכן מצליחים חוסכים בין 500-1000 ₪ בחודש למטרות מגוונות.

עמי שרון ו20/04/2015

(צילום: באדיבות RF 123)

המצב הכלכלי במדינת ישראל הפך לנושא המדובר ביותר בשנים האחרונות. הסערה הגדולה החלה בשנת 2011, אז פרצה המחאה החברתית ומיליון אזרחים יצאו להפגין ברחובות תל אביב, כדי לשפר את תנאי המחייה בהווה ובעתיד. אל מול המחאה ותלונות האזרחים, שודרו במהדורות החדשות כתבות נרחבות אשר סיקרו טרמינלים מלאי אדם בשדה התעופה, בתי קפה מלאים עד אפס מקום ותפוסה מלאה בבתי המלון ברחבי הארץ, כך שהשאלה המתבקשת "על מה כולם בוכים וזועמים?" הדהדה באוויר. האם הישראלים בוחרים לחיות באוברדרפט על חשבון חסכונותיהם העתידיים, או שמא הבכיות היו אלו 'בכי תנינים' בלבד?

הישראלים אוהבים ואף מקפידים לחסוך. לא כולם מצליחים לחסוך, אך אלו שכן מצליחים חוסכים בין 500-1000 ₪ בחודש למטרות מגוונות.

היכן בוחרים הישראלים לחסוך

להוציא את קרן הפנסיה, מרבית הישראלים בוחרים לעצמם מסלולי חיסכון בהתאם לצרכים וליכולות האישיות שלהם. חיסכון פיננסי היום, מאפשר לרבים להסתדר בעתיד, בין אם זו היכולת להציג הון עצמי לקראת רכישת דירה חדשה ובין אם זו היכולת להעניק לילדים סיוע בתשלומי שכר הלימוד האוניברסיטאי, ברכישת הדירה הראשונה ועוד. 

השאלות הנשאלות על פי רוב, הן: מהו אפיק ההשקעה המשתלם ביותר לכל אדם ומשפחה, האם נכון להשקיע במסלול סולידי, אזי התשואה עבור ההשקעה היא מינורית אך ללא סיכונים? האם יהיה זה נכון להשקיע לטווח ארוך או קצר? האם הבחירה בבנק היא הבחירה האולטימטיבית והנכונה?

כדי לעשות מעט סדר בדברים נתחיל מהסוף להתחלה

בעידן הנוכחי האופציות לחיסכון לא נמצאת בידי הבנק בלבד, ל- "מגרש" התווספו חברות הביטוח אשר מאפשרות לחסוך ליהנות ממסלולים מגוונים ותנאים שונים. הבחירה שלכם מחייבת אתכם לבחון את סך המסלולים המוצעים על ידי הבנק ועל ידי חברות הביטוח השונות ובהתאם לקבל את ההחלטה. בחירת תוכנית החיסכון צריכה להתבסס על מספר קריטריונים הכוללים:

• חסכון נזיל המאפשר גמישות בניהול הכסף

• תוכנית המאפשרת לחוסך לבחור את אופן ההפקדה (חד פעמית או חודשית) לצד סכום ההפקדה

• ארגון המעניק לחוסך מספר מסלולי השקעה מגוונים הניתנים לשינוי בהתאם לצרכיו האישיים של החוסך ללא עמלות או עלות גבוהות מדיי

על החוסך מוטלת האחריות לבחון את תנאי המסלול הנבחר, להבחין ביתרונות אל מול החסרונות ולבחור את האפיק המשתלם ביותר. כל עוד מקפיד החוסך לוודא כי שלושת הקריטריונים שצוינו מעלה אכן נכללים במסלול הנבחר, הרי שהבחירה תיווכח כמוצלחת בעתיד.

חיסכון הוא בחירה נכונה של סדרי עדיפיות

בואו לא נתווכח על העובדה ונודה כי מדינת ישראל היא בהחלט מדינה בה קשה לחיות מבחינה הכלכלית. יוקר המחייה בישראל הוא מהגבוהים ברחבי העולם ורבים מוצאים עצמם נאבקים להשאר עם הראש מעל המים ולעמוד בהוצאות הרבות המאגפות אותם. למרות ואף על פי זאת, חיסכון הוא עניין של סדר עדיפיות אותו מציב לעצמו כל אדם.

מרבית המשפחות בישראל אשר בחרו להימנע מחיסכון (להוציא את המשפחות הנתמכות ומשפחות הסעד), עשו זאת לא משום שאין ביכולתם הכלכלית להקצות משאבים לחיסכון, אלא משום שמרבית הרכישות אותן הן מבצעות במהלך החודש, הן רכישות אמוציונאליות וכאלו שלא משאירות להם את הסכום הנדרש לחיסכון.

לסיכום - כדי לאפשר את החיסכון במסגרת הקיימת, יש לבצע סדר עדיפיות מבעוד מועד, ולהחליט כי סכום ספציפי מועבר ישירות אל תוכנית החיסכון ואילו עם היתרה מבצעים רכישות בהתאם ליכלות או במילים פשוטות יותר, במקום לבצע רכישה אמוציונאלית (של ג'ינס חדש שאתם פשוט חייבים), נכון להפנות סכום קבוע לחיסכון משמעותי שילווה אתכם במהלך חייכם וישמש אתכם בעת הצורך. 

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ג', ב' שבט התש"פ 28.01.2020
פרשת בא
כניסה: 16:32 | יציאה: 18:02
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS