חשיבות הלימודים הגבוהים בקרב האוכלוסייה הדתית

החברה הדתית מעודדת את האוכלוסייה שלה להצטיין בלימודים ולהמשיך לתארים מתקדמים באקדמיה ובמכללות שונות בישראל ובחו"ל. במאמר זה נכיר לקוראים את הפרופיל של האוכלוסייה הדתית ונסביר מדוע ניתן למצוא כל כך הרבה אנשים חובשי כיפה סרוגה ושחורה במסלולי הלימוד האקדמאיים. האם מדובר על בחירה, או האם מדובר על חינוך מוקפד של מצוינות והמשכיות.

אייל רותם ו08/12/2014

(צילום: באדיבות יוניברסל מקאן)

החינוך הדתי- פרופיל

אי אפשר להתעלם מהמוסדות הדתיים הרבים על כל ההרכבים שלהם במדינת ישראל. בישראל קיימים בתי ספר תיכוניים לציבור הדתי, אולפנות, ישיבות תיכוניות ועוד. במסגרת בתי הספר התיכוניים ומסגרות נוספות של הציבור הדתי משולבים מספר אבני יסוד שמהווים את אותו נטע למצוינות ולהמשכיות של לימודים גבוהים בקרב האוכלוסייה הדתית. ניתן לראות שקיים גיוון רב בדרכי ההוראה והמורים נוקטים במיני שיטות הוראה וזאת על מנת לאפשר לכל תלמיד ותלמיד להתבטא כראוי ולהגיע לאותם הישגים להם הוא מסוגל. כל אלו מובילים רבים מהתלמידים הדתיים להישגיות ורצון להתקדם הלאה ולהצטיין במה שהם לומדים ומעוניינים לעסוק בו.

מחנכים למצוינות וערכיות

התלמידים משתתפים בתהליך הלימודי, שיטות ההוראה בהם נוקטים בבתי הספר הדתיים האיכותיים תמיד יערבו דיאלוגים ושיתופיות בחומר הלימודי בכל הקשור אל ערכים ודיאלוג פורה בין אדם לחברו. בנוסף, החברה הדתית מעודדת את התלמידים להשתתף בכל מיני פעילויות של החינוך הלא פורמאלי, כמו למשל השתייכות אל תנועת נוער דתית, השתתפות בקייטנות קיץ, התנדבות בכל מיני מסגרות. בהרבה בתי ספר שמים דגש על הבעה חופשית של התלמיד על ידי פורומים של הייד פארק ומיני מסגרות שונות נוספות. כל אלו בנוסף אל החינוך בבית מובילים את האוכלוסייה הדתית להישגיות, מצוינות ותארים אקדמאים מתקדמים.

לימודים אקדמאיים

חשוב לקחת בחשבון שיש הבדל בין אוכלוסייה דתית אחת לאחרת, כלומר בין הזרמים השונים של האוכלוסייה הדתית בכל הקשור אל לימודים אקדמאיים. אם למשל, ניתן לראות שהציבור הדתי ציוני בעלי הכיפות הסרוגות בדרך כלל הישגי ביותר והחינוך בבית מוביל כמעט כל אחד להירשם ללימודי תואר ראשון ולאחר מכן אל לימודי תואר שני, במגזר החרדי הדברים קצת שונים. דברים נוספים אותם חשוב לדעת הם שהחילוניים עדיין מהווים את האחוזים הגבוהים ביותר בקרב הסטודנטים באקדמיה ולאוכלוסייה הדתית יש חשיבות רבה ללימודים לתארים מתקדמים במוסדות בעלי שייכות דתית, כמו למשל אוניברסיטת בר אילן, מוסדות לימודיים בירושלים, מכללת אריאל ועוד. בנוסף, פעמים רבות יש חשיבות למיקום של אותו מוסד אקדמאי בו מעוניינים להירשם לתואר השני.

סיכום, החינוך הערכי הדתי והחינוך למצוינות והישגיות מוביל רבים באוכלוסייה הדתית להירשם אל לימודי תואר אקדמאיים במגוון מסלולים (ביניהם מסלולים שמתאימים לציבור הדתי והחרדי) ובמכללות ואוניברסיטאות שמותאמות ללימודים של מגזר זה, הן מבחינת מיקום והן מבחינת דרישות שמתאימות לאורח החיים הדתי.

 

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ג', ל' שבט התש"פ 25.02.2020
פרשת תרומה
כניסה: 16:55 | יציאה: 18:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<פברואר, 2020>
אבגדהוש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS