איך לדאוג לילדים בזמני חירום?

לצערנו, אנו נאלצים להתמודד לאורך השנים עם לא מעט מצבי חירום, המצריכים הערכות מיוחדת והתנהלות נכונה. כשמדובר בהורים לילדים, החשיבות לכך רבה עוד יותר, על מנת לשמור על שלמותם ובריאותם של הילדים, במצב שעשוי להיות מסוכן ולא פשוט.

אורן שלום ו20/03/2014

(צילום: באדיבות יוניברסל מקאן)

לא משנה באיזה אירוע מסכן חיים מדובר או באיזה מצב חירום, חשוב לפעול נכון, ועוד יותר חשוב, לדעת מראש מהן הדרכים החכמות ביותר להתנהלות במצבים כאלה.

הכירו את המרחב המוגן שלכם

בבתים רבים אפשר למצוא כיום חדרי ממ"ד. חדרים אלה משמשים כמרחב מוגן בשעת חירום ואף יכולים להציל חיים. כצעד מקדים, וכדי להתמודד עם כל אירוע בצורה הטובה ביותר, חשוב שהן אתם והן הילדים שלכם יכירו את המרחב המוגן. חשוב להכין את הממ"ד למקרי חירום, חשוב שתהיינה בו שמיכות, מזון, פנס חירום, סוללות וכמובן טלפון. כשמכירים מראש את המקום עצמו, יודעים בדיוק לאן לגשת בשעת החירום ומרגישים הרבה יותר נוח לשהות בו.

הסבירו לילדים את משמעותו של מצב החירום

מצד אחד, חשוב שלא ליצור חרדות מיותרות אצל הילדים, ומצד שני, ובמיוחד אם הם גדולים מספיק, חשוב שהם יכירו את המצב הקיים וגם יידעו שישנה אפשרות למצב חירום. בתקופות לא רגועות, בתקופות בהן עשויה להיות סכנה ממשית, יש לשבת עם הילדים ולהסביר להם מה קורה, מה המצב בפועל וכיצד יש להתנהל במידה ומדובר במצב חירום. חשוב לאפשר לילדים לשאול שאלות, להעלות את רגשותיהם וחששותיהם ולהבין שיש להם על מי לסמוך, ובעל מצב.

סיוע מאנשי מקצוע

במידה ומתקשים להתמודד עם החששות של הילדים ומפתחים חרדות ממשיות, חשוב להיעזר באנשי מקצוע שיכולים לסייע ולכוון את ההתנהלות המשפחתית ואת ההתארגנות כולה למצבי חירום. אנשי מקצוע אלה יכולים לספק כלים שיעזרו בכך, הם יכולים לחזק את ההורים ולעזור להם להסביר לילדים על מצבי חירום אפשריים ועל הדרכים שבהן יש להתנהל במקרים אלה. הורים רבים סובלים הם עצמם מפחדים, שפעמים רבות פוגעים בתפקודם בשעת חירום. סיוע כזה יכול לעזור להורים להתמודד נכון וטוב יותר וכמובן גם לספק לילדים את הביטחון הנדרש ככל האפשר.

הכינו פעילויות שונות

במקרים בהם נדרשים לשהות במרחב המוגן זמן רב, חשוב לדאוג לתעסוקה לילדים. תעסוקה זו יכולה להפחית את החרדות וגם לאפשר לילד להתמודד טוב יותר עם המצב. כדאי להכין מראש הפעלות שונות וגם להשאיר בממ"ד משחקים למיניהם. אפשר יחד עם הילדים לבחור את הפעילויות ואת המשחקים עצמם ואפילו להכין אותם איתם. חשוב גם להסביר לילדים שמדובר במרחב שמציע ביטחון ברמה גבוהה ובמקרים מסוימים יש לשהות בו שעות ארוכות. הכנת החדר, שילובן של פעילויות שונות וגם משחקים למיניהם יכולה להפוך את המרחב המוגן למרחב נעים יותר, למרחב שאפשר לשהות בו בנינוחות רבה יותר ומבלי להתמקד אך ורק במצב החירום.

*כתבה פרסומית

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ה', ב' התש"פ 27.02.2020
פרשת תרומה
כניסה: 16:55 | יציאה: 18:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<פברואר, 2020>
אבגדהוש
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS