טיפולי שיניים בזמן היריון

תקופת ההיריון היא תקופה בה נושא טיפולי השיניים לוטה בערפל, ודווקא בתקופה זו חשוב מאוד להקפיד על היגיינת הפה ולבקר את רופא השיניים. ד''ר ג'רי כהן בודק כמה מיתוסים.

ד"ר ג'רי כהן ו17/05/2012

אילוסטרציה

תקופת ההיריון היא תקופה בה נושא טיפולי השיניים לוטה בערפל, ודווקא בתקופה זו חשוב מאוד להקפיד על היגיינת הפה ולבקר את רופא השיניים. אז בואו נבדוק את נכונותם של כמה מיתוסים :

.1 צילומי שיניים בהריון עלולים לפגוע בעובר - לא נכון

על פי נייר העמדה של משרד הבריאות מותר לבצע צילום לאישה בהיריון, אם יש צורך בו, אך יש לנקוט באמצעי זהירות ולכסותה בסינר עופרת. התועלת מביצוע הצילום עולה על הנזק האפשרי, כשנוקטים באמצעי הזהירות הדרושים. אין ליזום ללא סיבה רפואית ביצוע צילומים לאישה בהיריון .מומלץ להימנע  מצילומים במיוחד  במהלך הטרימסטר הראשון, אבל אם יש צורך בטיפול דחוף מותר וחובה לצלם, כי כאמור התועלת עולה על הנזק האפשרי אם בכלל.


  2. מצב השיניים והחניכיים של האם לא משליך על העובר וההיריון - לא נכון


ההיפך הוא הנכון. מחקרים מראים על קשר בין מצב החניכיים של האם לבין לידה מוקדמת. כמו שמצב בריאות הפה של האם קשור לחלוטין למצב הבריאות הכללי של האם ושל העובר כילד. בתחילת ההיריון חשובליידע את רופא השינייםולהכין תכנית טיפולים לשיניים לתקופה זו וכך לשמור גם על בריאות האם והתינוק כאחד.


3. טיפולי שיניים בהיריון סכרתי מצריכים תשומת לב מיוחדת - נכון מאוד


סכרת הריונית ו/או רעלת הריון מציגים למעשה מצב לא מאוזן גופנית אשר מאתגר גם את נושא טיפולי שיניים בהריון הזה. במידה וחייבים לטפל יש להתייחס לאיזון ורמת הסוכר או לחץ הדם. בהריונות כאלו ניתן לבצע טיפולי חירום תוך לקיחה בחשבון את המצב המיוחד ותחת מעקב רפואי הדוק. ייתכן שאף כדאי לערוך התייעצות בין רופא הנשים המטפל לבין רופא שיניים בנושא הטיפול בשיניים עוד מלפני הטיפול עצמו.

4. קיימת נטייה גבוהה לעששת ומחלות חניכיים במהלך ההיריון -  נכון מאוד

בתקופת בהריון מאוד מומלץ לדאוג לחניכיים ולעשות טיפולים משמרים כגון ניקוי אבן.
במהלך ההיריון ההורמונים המשפיעים על עיבוי דופן הרחם עלולים להשפיע  גם על החניכיים ולגרום להתעבות ולהתנפחות שלהם גם במקרים של דלקת קלה. 

כלומר במהלך הריון מחלת חניכיים עלולה להחמיר וכל הזנחת  טיפול  עלולה לעלות במחיר כבד לאחר מכן.מצב זה מחייב הקפדה על היגיינה אוראלית וצחצוח קפדני לשם הסרת הפלאק, אע"פ שנשים רבות מתקשות לצחצח שיניים בתקופה זו בגלל הבחילות. מומלץ וחשוב לעבור  ניקוי אבנית והקצעות שורשים במידת הצורך על -ידי שיננית. ניתוחי חניכיים אינם מומלצים במהלך ההיריון בגלל תגובה לא צפויה של החניכיים אלא רק במקרים  קשים ביותר.

.במהלך ההיריון בגלל הנטייה להקאות ובחילות עדיף לא לצחצח - לא נכון

בתקופה זו במיוחד חשוב מאוד להקפיד על היגיינת פה גבוהה מהרגיל.רגישות החניכיים בהריון ומצב החומציות הגבוה בפה, הם למעשה גן עדן לדלקות חניכיים ולהתפתחות של עששת.  אחת ההמלצות של רופאי השינייםכדי לצלוח את הטיפול בפה היא ללמוד לנשום דרך האף  וכך הנטייה לחוש צורך להקיא תרד.


6. אכילת סוכרים פשוטים ופחמימות משפיעה רק על הירכיים ולא על השיניים - לא נכון


הנזק שנגרם לשיניים במהלך ההיריון בגלל אכילה של סוכרים פשוטים ופחמימות הוא רב. בגלל הסיכון להתחלה של מוקדי עששת - הקפדה אדוקה על היגיינת הפה היא בגדר חובה. יש לצחצח היטב פעמיים ביום ולעבור עם חוט דנטלי. במסגרת הטיפולים בשיניים בתקופת ההיריוןמומלץ להתייעץ עם רופא השיניים והשיננית באילו עזרים כדאי להשתמש בכדי לשמור על בריאות הפה והחניכיים.

המאמר באדיבות:
 מרפאת השיניים ד"ר ג'רי כהן, המתמחה בטיפולי שיניים והשתלות שיניים, טלפון: 03-5015301, רח' הופיין 50, חולון.
בקרו באתרינו: http://www.drjerry.co.il

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ג', כ"ד טבת התש"פ 21.01.2020
פרשת וארא
כניסה: 16:25 | יציאה: 17:56
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<ינואר, 2020>
אבגדהוש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS